Działalnoś gospodarcza vs. Umowa o pracę

pcheelka

Nowicjusz
Dołączył
4 Październik 2011
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam,

Potrzebuję porady w następującej kwestii:

Pracodawca u którego pracuję zaproponował mi dwie możliwości przedłużenia niniejszej współpracy - umowę o pracę lub rozliczenia na podstawie założonej przeze mnie działalności gospodarczej.

W detalach wyglądałoby to mniej więcej tak:

1) Pracodawca przeznacza na mnie daną kwotę x z której przy umowie o pracę odprowadza wszystkie składki i podatek. Kwota x jest całkowitym kosztem jaki ponosi za mnie Pracodawca (ZUS 51,52,53 - ściągany z wynagrodzenia brutto pracownika i płacony przez pracodawcę oraz podatek).

2) Zakładam działalność gospodarczą - ryczałt i wspomnianą kwotę x wystawiam na rachunku dla pracodawcy. Koszty jakie ponoszę to przez pierwsze dwa lata ZUS około 366 zł i podatek 8,5% - stawka dla usług.

W obu przypadkach kosztuję Pracodawcę dokładnie tyle samo, ale przy działalności ryczałtowej zarabiam więcej.

Ale tutaj pojawiają się moje pytania:

*Czy zakładając działalność gospodarczą moje składki zus, są warte przy rozliczaniu tyle samo co w przypadku umowy o pracę?
*Czy rzeczywiście jedyne koszty jakie poniosę co miesiąc to ZUS i podatek? (Księgowość mogę sama prowadzić)
*Czy na ryczałcie mogą być osoby, które zajmują stanowisko Project Manager? Koordynacja, manager szkoleń językowych?

*Czy założenie działalności w skutkach długofalowych jest dla mnie opłacalne? W sensie finansowym od zaraz jest, ale jakie są inne plusy i minusy?

Będę wdzięczna za pomoc!
 

elzeta

Nowicjusz
Dołączył
13 Sierpień 2011
Posty
88
Punkty reakcji
1
Miasto
Śląsk
Ale tutaj pojawiają się moje pytania: *Czy zakładając działalność gospodarczą moje składki zus, są warte przy rozliczaniu tyle samo co w przypadku umowy o pracę? *Czy rzeczywiście jedyne koszty jakie poniosę co miesiąc to ZUS i podatek? (Księgowość mogę sama prowadzić) *Czy na ryczałcie mogą być osoby, które zajmują stanowisko Project Manager? Koordynacja, manager szkoleń językowych? *Czy założenie działalności w skutkach długofalowych jest dla mnie opłacalne? W sensie finansowym od zaraz jest, ale jakie są inne plusy i minusy?

Jestem w stanie odpowiedzieć tylko na niektóre odpowiedzi, ale może choć trochę pomogę:

Koszty jakie ponosisz to 51 i 52, natomiast 53 możesz a nie musisz opłacać + podatek do US, na wstępie powinnaś również pieczątkę wyrobić i założyć konto bankowe firmowe.<-możesz sobie odliczyć od podatku. Dodatkowo jako koszty możesz sobie wliczyć koszty eksploatacji samochodu i wszystko inne co pomaga Ci prowadzić działalność gosp. Jeśli będziesz umiała to zrobić sama - bez księgowej to gratulacje :) ew. wynajmij biuro księgowe (trochę ponad 100 zł/mies <-również możesz odliczyć od podatku;) )<-oczywiście będąc na zasadach ogólnych, a nie ryczałcie.
Jeśli rozliczałabyś się na zasadach ogólnych to nie ma problemu co do stanowiska, co do ryczałtu to nie jestem pewna (musisz spytać w US, czy można oraz czy opłaca się w Twoim przypadku).
A czy jest opłacalne, na pewno po 2 latach prowadzenia działalności jedna ze składek zusowskich wzrasta do normalnej ok 700zł, bo na chwilę obecną piszesz o obniżonej (składka 51+52 że wychodzi 366zł).

Mam nadzieje, że choć trochę pomogłam :)
 

fitnesss

Nowicjusz
Dołączył
10 Październik 2011
Posty
24
Punkty reakcji
1
Jestem w stanie odpowiedzieć tylko na niektóre odpowiedzi, ale może choć trochę pomogę:

Koszty jakie ponosisz to 51 i 52, natomiast 53 możesz a nie musisz opłacać + podatek do US, na wstępie powinnaś również pieczątkę wyrobić i założyć konto bankowe firmowe.<-możesz sobie odliczyć od podatku. Dodatkowo jako koszty możesz sobie wliczyć koszty eksploatacji samochodu i wszystko inne co pomaga Ci prowadzić działalność gosp. Jeśli będziesz umiała to zrobić sama - bez księgowej to gratulacje :) ew. wynajmij biuro księgowe (trochę ponad 100 zł/mies <-również możesz odliczyć od podatku;) )<-oczywiście będąc na zasadach ogólnych, a nie ryczałcie.
Jeśli rozliczałabyś się na zasadach ogólnych to nie ma problemu co do stanowiska, co do ryczałtu to nie jestem pewna (musisz spytać w US, czy można oraz czy opłaca się w Twoim przypadku).
A czy jest opłacalne, na pewno po 2 latach prowadzenia działalności jedna ze składek zusowskich wzrasta do normalnej ok 700zł, bo na chwilę obecną piszesz o obniżonej (składka 51+52 że wychodzi 366zł).

Mam nadzieje, że choć trochę pomogłam :)
 

fitnesss

Nowicjusz
Dołączył
10 Październik 2011
Posty
24
Punkty reakcji
1
Po dwóch latach płacisz pełny ZUS ,więc aby wyjść na swoje musisz mieć w perspektywie wyższe dochody.
 
Do góry