Dylemat

Spazma

Nowicjusz
Dołączył
29 Grudzień 2011
Posty
6
Punkty reakcji
0
Witam.
Jestem w 3-ej klasie liceum. Planuje studia na Politechnice Poznańskiej, kierunek architektura. Uczęszczam na kurs rysunku oraz na korepetycje z matematyki ponieważ realizowałem matematykę podstawową a chciałbym zdawać rozszerzoną. Mimo rysunku i korków z matmy nie jestem pewien, czy podołam. Mam możliwość wyjazdu za granicę, w celach zarobkowych. Czy warto poświęcić jeszcze jeden rok, zarabiając trochę grosza i lepiej przygotować się z matematyki i rysunku, a w tym roku zdawać podstawowe? Zastanawiam się, czy ktoś miał wcześniej taki dylemat i jak zdecydował.
Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź.
 

samotnawsieci93

Bywalec
Dołączył
10 Grudzień 2008
Posty
2 716
Punkty reakcji
82
Ja na Twoim miejscu bym tak czy inaczej próbowała szczęścia i w tym roku napisała maturę z matematyki rozszerzonej. A nuż się poszczęści i uda się dostać na wymarzoną uczelnię, a jak nie to tragedii nie będzie masz plan awaryjny.

SzklanaDama
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
Możesz zdawać rozszerzenie. Podstawę i tak będziesz musiał zdawać i to, czy zaliczysz maturę będzie zależało od podstawy, nie rozszerzenia. To drugie możesz oblać i nic się nie stanie. Osobiście byłem na profilu, gdzie geografia była podstawowa, a zdawałem rozszerzoną i uzbierałem 30%, więc zdałem. Miałem też zdawać niemiecki podstawowy, ale wziąłem pod uwagę fakt, że moja obecność na lekcjach z tego przedmiotu była w trzeciej klasie bliska sporadyczności, więc sobie odpuściłem, czego też trochę żałuję (że nie zdawałem).

Jeśli jednak planujesz zrobić sobie jednoroczną przerwę, to też nic nie stoi na przeszkodzie - studiować możesz kiedy chcesz.
 

Skropek

Nowicjusz
Dołączył
20 Grudzień 2009
Posty
30
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Zgadzam się z koleżanką wyżej.
Spróbuj zdać, a potem dopiero wyjedź. Chyba że terminy nakładają się na siebie. W takiej kolei rzeczy, na twoim miejscu bym spróbował. Nie warto tracić marzeń.
 

samotnawsieci93

Bywalec
Dołączył
10 Grudzień 2008
Posty
2 716
Punkty reakcji
82
Możesz zdawać rozszerzenie. Podstawę i tak będziesz musiał zdawać i to, czy zaliczysz maturę będzie zależało od podstawy, nie rozszerzenia. To drugie możesz oblać i nic się nie stanie.
Nie wiem czy do końca dobrze zrozumiałam to co chciałeś ująć, ale sprostuję, że od tego roku chcąc pisać rozszerzenie z jakiegoś przedmiotu ma się jeden egzamin pisemny(nie tak jak wcześniej czyli najpierw podstawa, później rozszerzenie).

SzklanaDama
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
A to tego już nie wiedziałem. Od tych zmian a szkolnictwie może się człowiekowi jeszcze bardziej poprzestawiać w głowie.
 

Spazma

Nowicjusz
Dołączył
29 Grudzień 2011
Posty
6
Punkty reakcji
0
Nie wiem czy do końca dobrze zrozumiałam to co chciałeś ująć, ale sprostuję, że od tego roku chcąc pisać rozszerzenie z jakiegoś przedmiotu ma się jeden egzamin pisemny(nie tak jak wcześniej czyli najpierw podstawa, później rozszerzenie).

SzklanaDama

Jak mniemam, z każdego przedmiotu tak jest - oprócz obowiązkowych. Z matematyki, polskiego i języka wciąż trzeba pisać oba poziomy. Jeden po drugim jednego dnia.
Domyślam się, że odpowiadają studenci. Załóżmy więc, że się dostałem na dzienne. Jakie są w związku z tym koszty życia studenckiego? Nie mam pewności, czy rodzice zdołają mnie utrzymać. Wyjeżdżając za granicę, miałbym pewną swoją sumę tracąc jednak rok.
 

samotnawsieci93

Bywalec
Dołączył
10 Grudzień 2008
Posty
2 716
Punkty reakcji
82
Jakie są w związku z tym koszty życia studenckiego?
To zależy.. od miasta, gdzie będziesz mieszkał(stancja, akademik,mieszkanie?).
Na pewno jest to powyżej 1000zł. Mieszkanie 300-600zł, a miejsce w akademiku 300-400zł, ale wiadomo, że mogą Cię tam spotkać pewne niedogodności. Książki - na początek semestru z 300 zł. Potem jeszcze z kilkadziesiąt złotych na ksera w ciągu semestru. Na życie - jedzenie i przyjemności z 500 zł spokojnie. Jak duże miasto, to sobie bilet miesięczny musisz doliczyć. Jak nie zdasz egzaminu, to warunek ok. 200 zł (na stacjonarnych - na niestacjonarnych nawet ponad 1000zł). Czasami będziesz chciał też wrócić do domu, więc dochodzi do tego koszt biletów.
 

Spazma

Nowicjusz
Dołączył
29 Grudzień 2011
Posty
6
Punkty reakcji
0
Nie, tak jest z każdego przedmiotu. Z obowiązkowych i dodatkowych. Możesz poczytać o tym na stronie CKE, ale możesz mi wierzyć, bo jestem na bieżąco jeśli chodzi o maturę...

To zależy.. od miasta, gdzie będziesz mieszkał(stancja, akademik,mieszkanie?).
Na pewno jest to powyżej 1000zł. Mieszkanie 300-600zł, a miejsce w akademiku 300-400zł, ale wiadomo, że mogą Cię tam spotkać pewne niedogodności. Książki - na początek semestru z 300 zł. Potem jeszcze z kilkadziesiąt złotych na ksera w ciągu semestru. Na życie - jedzenie i przyjemności z 500 zł spokojnie. Jak duże miasto, to sobie bilet miesięczny musisz doliczyć. Jak nie zdasz egzaminu, to warunek ok. 200 zł (na stacjonarnych - na niestacjonarnych nawet ponad 1000zł). Czasami będziesz chciał też wrócić do domu, więc dochodzi do tego koszt biletów.

Czyli decydując się na rozszerzoną matematykę, automatycznie rezygnuję z podstawowej? Jako tegoroczny maturzysta, aż wstyd się przyznać ale tego nie wiedziałem.
 

pralinka91

Nowicjusz
Dołączył
21 Grudzień 2011
Posty
260
Punkty reakcji
11
SzklanaDamo, nie mam pojęcia kiedy zdawałaś maturę, ale udzielając tak stanowczych informacji warto najpierw zorientować się w temacie. Od roku 2010 każdy maturzysta ma obowiązek zdawać 3 przedmioty podstawowe: język polski, matematykę i język obcy. Od zdania tych 3-ech przedmiotow zależy zdanie matury. Oprócz nich każdy maturzysta ma możliwość wyboru przedmiotów dodatkowych na dowolnym poziomie. I przedmioty dodatkowe nie wpływają na zdanie matury.
Więc: chcąc zdawać matematykę na poziomie rozszerzonym będziesz musiał, jednego dnia zapewne, pisać ją i na poziomie podstawowym (rano) i rozszerzonym (ok. 14), o ile harmonogram matur się nie zmieni w przyszłym roku.
Jestem pierwszym rocznikiem, który pisał "nową- nową maturę" w 2010 roku i również zdawałam matematykę na poziomie rozszerzonym :)
 

NowSaw

Nowicjusz
Dołączył
27 Luty 2012
Posty
4
Punkty reakcji
1
http://future-life-prospects.blog.onet.pl/ przeczytaj, artykuł na samej górze. łatwiej ci bedzie się zdecydować, pozdrawiam!;D
 
Do góry