dusza ludzka

King Of Magic

Nowicjusz
Dołączył
2 Listopad 2009
Posty
150
Punkty reakcji
2
wg. objawień, wg. Pisma i czego wg. jeszcze chcesz :) mam nadzieję, że spełniłem twoje oczekiwania. nie są zweryfikowane przez nauki, które badają świat materialny, jak ktoś musi zobaczyć, żeby uwierzyć ... no ale to już nie mój problem. ludzie wolą wierzyć w jakaś energię, prawa wszechświata, medytację i inne rzeczy, a w sprawie Nieba i piekła zachowują się jak poparzeni, reakcja wyparcia i swawola, wolą o tym nie myśleć, nie wierzyć, bo musieliby zmienić swoje życie, a jest to dla nich nie komfortowe. hehe śmieszne to jest i tragiczne zarazem.

gdybym był diabłem, śmiał-bym się z naiwności ludzi i nie wierzył, że tak łatwo można nas oszukać, w zasadzie to sami siebie oszukujemy. bo za-pewne i moje podejście do własnego życia jest naiwne i wiele brakuje mi do ideału.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Wyznawcy Judaizmu są zdania,że Judaizm stanowi nieprzerwany łańcuch przekazu nauki od Mojżesza aż do dzisiaj.Nauka ta została przekazana w niezmienionej treści i z prawdziwą interpretacją aż do dnia dzisiejszego,szczególną uwagę zwracano właśnie na uniknięcie wpływów obcych religii(Avoda Zara). Dlatego byłbym zdumiony,gdyby ktokolwiek,ksiądz,pastor,czy religioznawca wykazał na przykładach,ze tak nie jest.Pan od razu zakłada,że ktoś nie chce się przyznać do czegoś,albo ze musi być agresywny. Podejście Judaizmu jest inne niż pozostałych religii.Wiele religii ma jedną wspólną cechę w odniesieniu do B-ga: albo twierdzą, ze wszyscy ludzie są bóstwami, albo że niektóre osoby były bóstwami, albo że natura jest bóstwem, lub bóstwo jest wytworem wyobraźni człowieka.Zatem głównym przesłaniem tych religii w przeciwieństwie do etycznego monoteizmu w Judaizmie jest to, ze B-g może być wielbiony w formie swojego stworzenia, czczony jako kreacja poprzez nazywanie jej, lub też części jej aspektów bóstwem.Nie tak jest w Judaizmie,dlatego powtarzam,trudno wykazać tezę,o przejmowaniu czegoś od innych religii.Niektórzy Chrześcijanie trudno znoszą fakt,że Judaizm jest religią źródłową,starszą,mającą prawo do integralności i niezależności od wpływów obcych.
skonfrontuj więc swój pogląd z rzeczywistością, tak jak pisałem, 99% funkcjonariuszy danego wyznania (nie ważne jakiego) będzie bronić wyjątkowości, niezmienności itd, są jednak "rodzynki", 2 przypadki dałem ci powyżej, w przypadku judaizmu synkretyzmu jest wcale nie mało...

nawet w kontekście duszy widać obce absorpcje...
 
F

Fedorowicz

Guest
skonfrontuj więc swój pogląd z rzeczywistością, tak jak pisałem, 99% funkcjonariuszy danego wyznania (nie ważne jakiego) będzie bronić wyjątkowości, niezmienności itd, są jednak "rodzynki", 2 przypadki dałem ci powyżej, w przypadku judaizmu synkretyzmu jest wcale nie mało...
nawet w kontekście duszy widać obce absorpcje...
Proszę rozwinąć temat synkretyzmu w Judaizmie,skoro jest tego niemało,może być w kontekście pojęcia duszy,chętnie się zapoznam.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
to temat rzeka, chcesz na ten temat porozmawiać? załóż nowy temat
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
ja czytałem 2 książki, gdzie ta tematyka była poruszana
 

Steve Sondej

Nowicjusz
Dołączył
21 Lipiec 2010
Posty
350
Punkty reakcji
2
Wiek
35
M

merkaba12

Guest
biblia jest księgo natchniona ale nie wszystko w niej zostało objawione

Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz /jeszcze/ znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe.(Jn 16:12-13) Świadectwem bowiem Jezusa jest duch proroctwa.(Ap 19:10) Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich (Jn 17:26).
 

Steve Sondej

Nowicjusz
Dołączył
21 Lipiec 2010
Posty
350
Punkty reakcji
2
Wiek
35
biblia jest księgo natchniona ale nie wszystko w niej zostało objawione

Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz /jeszcze/ znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe.(Jn 16:12-13) Świadectwem bowiem Jezusa jest duch proroctwa.(Ap 19:10) Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich (Jn 17:26).

Zgadzam się z Tobą, Bóg objawia wiele informacji wlasnie teraz. Bóg stworzył biblijną linie czasu i pokazuje nam wszystko w odpowiednim czasie.

"Zaiste nic nie czyni panujący Pan, chyba żeby objawił tajemnice swoję sługom swoim, prorokom."
Ks. Amosa 3:7, Biblia Gdańska

Bóg ukazuje nam, że nają szatana by rządzil wszystkimi kościołami. Nakazuje tez kazdemu Prawdziwemu Wiernemu by opuscil kosciol i tam nie wracal ale przyszedl do Chrystusa czyli Biblii. W ten oto sposób On oddzieli ziarno (pszenice) od chwastu (kąkolu) (Mat. 13:18-30). I to jest wielki TEST, Kogo teraz sie sluchac??? Cale zycie spedzilismy w kosciele a teraz Pismo Swiete kaze nam wyjsc z kosciola. Kogo posluchasz? Boga (Pisma Swietego) czy ksiedza, pastora i ich koscielnej doktryny?

"Abyście się nie zaraz dali zrażać z zmysłu waszego, ani sobą trwożyć, lub przez ducha lub przez mowę, lub przez list, jakoby od nas pisany, jakoby nadchodził dzień Chrystusowy. Niech was nikt nie zwodzi żadnym sposobem; albowiem nie przyjdzie on dzień, ażby pierwej przyszło odstąpienie i byłby objawiony człowiek on grzechu, on syn zatracenia [szatan]. Który się sprzeciwia i wynosi nad to wszystko, co się zowie Bogiem, albo co ma Boską cześć, tak iż on w kościele Bożym jako Bóg usiądzie,udawając się za Boga." 2 List do Tesaloniczan 2:2-4, Biblia Gdańska

"Przetoż gdy ujrzycie obrzydliwość spustoszenia, opowiedzianą przez Danijela proroka, stojącą na miejscu świętem, (kto czyta, niechaj uważa)" Ew. Mateusza 24:15, Biblia Gdańska

"A gdy ujrzycie Jeruzalem od wojsk otoczone, tedy wiedzcie, żeć się przybliżyło spustoszenie jego. (21) Tedy ci, co są w Judzkiej ziemi, niech uciekają na góry, a ci, co są w pośrodku jej, niech wychodzą, a ci, co są w polach, niechaj nie wchodzą do niej." Ew. Łukasza 21:20-21, Biblia Gdańska

"I słyszałem inszy głos z nieba mówiący: Wynijdźcie z niego, ludu mój! abyście nie byli uczestnikami grzechów jego, a iżbyście nie wzięli z plag jego." Apokalipsa (Objawienie) 18:4, Biblia Gdańska

"Opuściłem dom swój, odrzuciłem dziedzictwo moje; dałem to, co miłowała dusza moja, w ręce nieprzyjaciół jego." Ks. Jeremiasza 12:7, Biblia Gdańska

"Uciekajcie z pośrodku Babilonu, a niech zachowa każdy duszę swoję, abyście nie byli zatraceni w nieprawości jego; bo czas będzie pomsty Pańskiej, sam mu zapłatę odda." Ks. Jeremiasza 51:6, Biblia Gdańska

Bogu niech będzie chwała!
 

BLyy

Bywalec
Dołączył
18 Styczeń 2010
Posty
392
Punkty reakcji
32
teraz zastanówmy się, co jest pierwotnym poglądem Żydów na sprawy ducha/duszy i życie pozagrobowe, co jest absopcją i kiedy ta absorbcja mogła mieć miejsce, czekam co ty na to....
Co było pierwotny to tak naprawdę to kwestią poglądów. Ten duch którego zobaczył Saul to powiedziałem, że nigdzie nie jest napisane w jaki sposób tam występował, jest napisane, że wyłonił się z ziemi i mu powiedział: dlaczego nie dajesz mi spokoju?(1Sm 28). Nigdzie tam nie dowodzi nieśmiertelności duszy, bo zwyczajnie mógł zostać zbudzony ze snu, a to Bogu się może nie podobać bo tylko On ma taką władzę.
Według mnie pojęcie nieśmiertelnej duszy nie istniało na początku w judaizmie i to w zasadzie tyle. Najlepszym sposobem by szukać samemu to czytać Biblię bez poglądów jakiegokolwiek wyznania uwzględniając przy tym oryginalny język. Ja tak próbowałem i mnie wyszło, że nieśmiertelnej duszy nie ma bo tylko Ojciec jest nieśmiertelny co mówi jeden z Listów Pawłowych i jest też dla mnie koronnym argumentem - bo fragment nie mówi wszechwieczny lecz nieśmiertelny a to ogromna różnica :
jedyny mający nieśmiertelność 1Tm 6,16. Biblia też często rozróżnia pojęcia duch, dusza i inne pokrewne słowa, zwykle często są przedstawiane w sposób jednoznaczny. Ale są też fragmentu które przedstawiają sytuacje wieloznacznie, gdzie ktoś tłumaczy cytaty na nieśmiertelność duszy, a ktoś inny w zestawieniu z innymi, tłumaczy w ten sposób by nieśmiertelnej duszy nie było. Jednak według mnie powinno się patrzeć na kontekst fragmentu z całej biblii, a nie na wyrywkach tworzyć jakąś filozofie, bo choćby nieśmiertelnej duszy nie tylko zaprzecza wprost list do Tymoteusza(więc uważam, że powinno się nieśmiertelnej duszy uznawać skoro dany cytat jej zaprzecza)ale także księga Koheleta(cytaty podałem), gdzie mówi, że dusza ludzka jest nieaktywna, nieświadoma czyli tak jakby nie istniała. Tutaj raczej każdy sam musi dojść do tego wszystkiego, każdy dojdzie do różnych wniosków - ja wywnioskowałem tak i tak uważam. Więc jak dla mnie i współczesny judaizm się myli, jak i chrześcijaństwo. Innym dla mnie najlepszym dowodem jest to, że w Biblii to duch wraca do Boga a nie dusza, a judaizm przyswoił nieśmiertelność duszy co jest dla mnie dowodem na pogańskie filozofie bo gdyby było inaczej nawoływałby o nieśmiertelnym duchu jak już, a nie duszy. Dusza w Biblii oznacza życie cielesne. Mam nadzieje, że zrozumiesz co napisałem, bo wiem, że napisałem to trochę chaotycznie. Pozdrawiam
 
F

Fedorowicz

Guest
Dusza w Biblii oznacza życie cielesne. Mam nadzieje, że zrozumiesz co napisałem, bo wiem, że napisałem to trochę chaotycznie. Pozdrawiam
A gdzie pan to w Biblii przeczytał,że tak pan odebrał ?Proszę podać werset po hebrajsku.
 

BLyy

Bywalec
Dołączył
18 Styczeń 2010
Posty
392
Punkty reakcji
32
A gdzie pan to w Biblii przeczytał,że tak pan odebrał ?Proszę podać werset po hebrajsku.
Nefesz zawsze oznacza żyjące ciało które oddycha, ewentualnie w niektórych przypadkach oznacza krew. Natomiast ruach czyli duch idzie do Boga po śmierci człowieka. Cytaty w poprzednich moich postach w tym temacie.
 
F

Fedorowicz

Guest
[quote name=%26%2339%3BBLyy%26%2339%3B date='31 lipiec 2010 - 20:50' timestamp='1280602226' post='2495519']
Nefesz zawsze oznacza żyjące ciało które oddycha, ewentualnie w niektórych przypadkach oznacza krew. Natomiast ruach czyli duch idzie do Boga po śmierci człowieka. Cytaty w poprzednich moich postach w tym temacie.
[/quote]Takie rozumowanie jest zbyt dużym uproszczeniem,aby nie rzec błędem zasadniczym.w człowieku istnieją bowiem trzy zasadnicze aspekty duszy:aspekt biologiczny,instynkt zachowania gatunku,siła wzrostu,najbardziej "zwierzęcy" aspekt duszy czyli nefesz,następnie wymiar emocjonalny nazwany ruach oraz wymiar intelektualny w który wpisuje się tez zdolność logicznego rozumowania abstrakcyjnego-neszama.Dopiero te trzy aspekty,nefesz,ruach i neszama tworzą pojęcie,które w języku polskim tłumaczy się na "dusza".O duszy ludzkiej czytamy już w księdze Bereszit podczas stwarzania człowieka:וַיִּיצֶר יְהוָה אֱלֹהִים אֶת-הָאָדָם עָפָר מִן-הָאֲדָמָה וַיִּפַּח בְּאַפָּיו
נִשְׁמַת חַיִּים וַיְהִי הָאָדָם לְנֶפֶשׁ חַיָּה.wajicer Jud Hei Waw Hei Elohim et-haadam afar min-haadama wajpach beapaiw niszemat chajim wajehi haadam lenefesz chaja„I B-g nadał kształt człowiekowi.[Ukształtował go] z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza duszę życia. I człowiek stał się istotą mówiącą”. Niszemat chajim to właśnie dusza życia pochodząca od samego B-ga,natomiast lenefesz chaja oznacza człowieka,istotę żywą,mówiącą.Tak tłumaczy ten werset w swoich pismach Judaizm,religia źródłowa.Pozdrawiam.
 

BLyy

Bywalec
Dołączył
18 Styczeń 2010
Posty
392
Punkty reakcji
32
Takie rozumowanie jest zbyt dużym uproszczeniem,aby nie rzec błędem zasadniczym.w człowieku istnieją bowiem trzy zasadnicze aspekty duszy:aspekt biologiczny,instynkt zachowania gatunku,siła wzrostu,najbardziej "zwierzęcy" aspekt duszy czyli nefesz,następnie wymiar emocjonalny nazwany ruach oraz wymiar intelektualny w który wpisuje się tez zdolność logicznego rozumowania abstrakcyjnego-neszama.Dopiero te trzy aspekty,nefesz,ruach i neszama tworzą pojęcie,które w języku polskim tłumaczy się na "dusza".O duszy ludzkiej czytamy już w księdze Bereszit podczas stwarzania człowieka:וַיִּיצֶר יְהוָה אֱלֹהִים אֶת-הָאָדָם עָפָר מִן-הָאֲדָמָה וַיִּפַּח בְּאַפָּיו
נִשְׁמַת חַיִּים וַיְהִי הָאָדָם לְנֶפֶשׁ חַיָּה.wajicer Jud Hei Waw Hei Elohim et-haadam afar min-haadama wajpach beapaiw niszemat chajim wajehi haadam lenefesz chaja„I B-g nadał kształt człowiekowi.[Ukształtował go] z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza duszę życia. I człowiek stał się istotą mówiącą”. Niszemat chajim to właśnie dusza życia pochodząca od samego B-ga,natomiast lenefesz chaja oznacza człowieka,istotę żywą,mówiącą.Tak tłumaczy ten werset w swoich pismach Judaizm,religia źródłowa.Pozdrawiam.
Ja nie uznaje nieśmiertelności duszy w Biblii. Dla mnie to jest pojęciem pogańskich filozofii. Właśnie w Biblii wyraźne są różnienienia między nefesz a ruach. Ruach idzie do Boga a nie nefesz. A według mnie również nefeszhaja zostało też użyte raz do wszystkich stworzeń, nie tylko do człowieka w Rdz 7,20-22, gdzie jest mowa ogólnie o stworzeniach. Poza tym nefeszhaja dalej jest tylko życiem ciała, i nie istnieje poza ciałem. Poza ciałem istnieje tylko ruach. I nie interesuje mnie to jak widzi to judaizm rabinistyczny, tak samo nie interesuje mnie jak widzi pewne rzeczy katolicyzm, mnie interesują pierwociny. Nie uznaje nieśmiertelnej duszy biblijnej, ruach idzie do Boga a ducha wszystkie istoty mają tego samego według Biblii. Pan może wierzyć tak jak judaizm rabinistyczny, inny może wierzyć jak katolik, ja wierze tak a nie inaczej. Tyle się różnimy i każdy z nas i tak będzie zawsze miał swoje zdanie. Pozdrawiam
 
F

Fedorowicz

Guest
I nie interesuje mnie to jak widzi to judaizm rabinistyczny...(...)Pozdrawiam
Pisze pan na temat Pism Hebrajskich,nie znając nawet języka hebrajskiego,stanowiących Pisma Święte Judaizmu i nie interesuje pana,co twórcy tych Pism mają do powiedzenia na ich temat? Czy rozmawia pan poważnie,czy to jakieś żarty?
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Co było pierwotny to tak naprawdę to kwestią poglądów. Ten duch którego zobaczył Saul to powiedziałem, że nigdzie nie jest napisane w jaki sposób tam występował, jest napisane, że wyłonił się z ziemi i mu powiedział: dlaczego nie dajesz mi spokoju?(1Sm 28). Nigdzie tam nie dowodzi nieśmiertelności duszy, bo zwyczajnie mógł zostać zbudzony ze snu, a to Bogu się może nie podobać bo tylko On ma taką władzę.
Według mnie pojęcie nieśmiertelnej duszy nie istniało na początku w judaizmie i to w zasadzie tyle. Najlepszym sposobem by szukać samemu to czytać Biblię bez poglądów jakiegokolwiek wyznania uwzględniając przy tym oryginalny język. Ja tak próbowałem i mnie wyszło, że nieśmiertelnej duszy nie ma bo tylko Ojciec jest nieśmiertelny co mówi jeden z Listów Pawłowych i jest też dla mnie koronnym argumentem - bo fragment nie mówi wszechwieczny lecz nieśmiertelny a to ogromna różnica
hm, zbudzony tzn jeżeli umarło ciało, a duch (Samulela) miał nie istnieć, to jak mógł sie zbudzić? (tak na logikę?)
gdybyśmy łączyli ten opis z wierzeniami innych semitów (np z Ugarit) gdzie dusze/duchy, nie cierpiały, ale były w jakimś bliżej nieokreślonym miejscu, gdzie żywić się miały prochem etc
polecam poszukać artykułów komparytystycznych Antoniego Naumczyka (ksiądz polskokatolicki, historyk, biblista, tłumacz, już nie żyjący) naprawdę warto, polecam równiez książki i artykuły dr Marcina Majewskiego (dużo jest na http://sites.google.com/site/orygenesorgblog/Home/) - oni zajmowali sie początkami judaizmu (równiez w kontekście synkretyzmu - między wierszami, to tak a'propos tematu synkretyzm judaizmu w innym miejscu)

Jedyny mający nieśmiertelność 1Tm 6,16. Biblia też często rozróżnia pojęcia duch, dusza i inne pokrewne słowa, zwykle często są przedstawiane w sposób jednoznaczny. Ale są też fragmentu które przedstawiają sytuacje wieloznacznie, gdzie ktoś tłumaczy cytaty na nieśmiertelność duszy, a ktoś inny w zestawieniu z innymi, tłumaczy w ten sposób by nieśmiertelnej duszy nie było. Jednak według mnie powinno się patrzeć na kontekst fragmentu z całej biblii, a nie na wyrywkach tworzyć jakąś filozofie, bo choćby nieśmiertelnej duszy nie tylko zaprzecza wprost list do Tymoteusza(więc uważam, że powinno się nieśmiertelnej duszy uznawać skoro dany cytat jej zaprzecza)ale także księga Koheleta(cytaty podałem), gdzie mówi, że dusza ludzka jest nieaktywna, nieświadoma czyli tak jakby nie istniała. Tutaj raczej każdy sam musi dojść do tego wszystkiego, każdy dojdzie do różnych wniosków - ja wywnioskowałem tak i tak uważam. Więc jak dla mnie i współczesny judaizm się myli, jak i chrześcijaństwo. Innym dla mnie najlepszym dowodem jest to, że w Biblii to duch wraca do Boga a nie dusza, a judaizm przyswoił nieśmiertelność duszy co jest dla mnie dowodem na pogańskie filozofie bo gdyby było inaczej nawoływałby o nieśmiertelnym duchu jak już, a nie duszy. Dusza w Biblii oznacza życie cielesne. Mam nadzieje, że zrozumiesz co napisałem, bo wiem, że napisałem to trochę chaotycznie. Pozdrawiam
jeśli dobrze zrozumiałem odróżniasz duszę (która ma nie istnieć) od ducha danego człowieka?

kocepcje rabiniczne fedorowiczu, są o minimum tysiąc lat młodsze, stąd trudno traktować je jako wykładnię, przy analizie początków mozaizmu
 
Do góry