druga szansa żydów

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
maiłem dziś wizytę śj zapodano mi parę "faktów" jak np o rozejściu się po całej ziemi i "świadczeniu" itd

skłoniło mnie to do refleksji ...

tj. pomyślałem sobie tak : żydzi jak najbardziej się "rozeszli" po świecie kultura i wiara jak najbardziej są znane czyżby powiedzmy prośba/nakaz Jezusowy został bezwiednie spełniony ??!!
dodając do tego dwa wątki z wizyty śj : powiedziałem że jestem deistą (bo jestem) nie bardzo wiedzieli o co kaman i to że przywołałem przykład żydów mesjanistycznych którzy nie dość że stosują się do prawa mojżeszowego to jeszcze uznają Jezusa to było dla nich porażające ...
następnym etapem dyskusji było : ale czy ci żydzi mesjanistyczni głoszą tzn "świadczą" odpowiedziałem jasne że tak inaczej bym o nich nie wiedział następny moment co odbił się w oczach i w czasie i przestrzeni tj. błoga chwila ciszy :]

następnie szperanie w Biblii NŚ jakiś tam cytat pt: "tylko my mamy racje"

skończyły się argumenty i nastąpił odwrót z zapowiedziom kontrofensywy !!
nie dam się i bedę lepiej przygotowany :D

tak czy inaczej śj vs żydzi mesjanistyczni kto jest bliżej prawdziwego świadectwa ???
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
Pierwsze słyszę o Żydach Mesjanistycznych, ale Świadkowie Jehowy to potworki ery New Age, to jeden powód wyboru Żydów, a drugi - chciałem zobaczyć co to ta publiczna ankieta - fajna rzecz.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Ale Żydzi mesjanistyczni robią to co robili pierwsi chrześcijanie w Jerozolimie. Oni tez stosowali się do prawa mojżeszowego. Ciekawostką jest czy gdyby nie zburzono Jerozolimy to czy Chrześcijaństwo tam nie zachowało swojego odmiennego charakteru.
Kolejna ciekawa refleksja, to problem, nawracania Żydów. Wszak w ciągu wieków, wielu Żydów przechodziło na chrześcijaństwo. Odbywało się to na zasadzie porzucenia starej, a przyjęcia nowej kultury. Czy nie było by bardziej w zgodzie z duchem chrześcijaństwa i ze sposobem podejścia do tematu pierwszych chrześcijan, gdyby nie porzucali prawa mojżeszowego?
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
Czy nie było by bardziej w zgodzie z duchem chrześcijaństwa i ze sposobem podejścia do tematu pierwszych chrześcijan, gdyby nie porzucali prawa mojżeszowego?
tak !! Lobo pisałem o tym wielokrotnie religię właściwą Chrześcijańską zniszczył paweł szaweł a konstantyn w 312r przybił ostatni gwóźdź do trumny swoim In hoc signo vinces :( !!
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
tak !! Lobo pisałem o tym wielokrotnie religię właściwą Chrześcijańską zniszczył paweł szaweł a konstantyn w 312r przybił ostatni gwóźdź do trumny swoim In hoc signo vinces :( !!
No i z tym się już nie zgodzę. W czasach Pawła istniał dylemat, czy poganie mają przyjmować prawo mojżeszowe. Jeśli więc Chrześcijaństwo nie powinno wydzierać Żydów ich kulturze, to i nie powinno wydzierać swojej kulturze nie-Żydów.
Chrześcijaństwo jest tu nadbudową, na poprzednie warstwy, zwieńczeniem rozwoju historii zbawienia, a nie buldożerem, który równa do powierzchni gruntu, żeby budować coś od nowa.
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
To może jakiś oddzielny temat o istocie i rdzeniu nieprzekłamanej religii chrześcijańskiej?
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
oj widze, cos w mym guscie, dawno nie widzianym
(chyba bylem pierwszym na tym forum, ktory pisal o "producenckiej" roli pawla/szawla)
odnosnie samych zydow mesjanistycznych
to sprawa wbrew pozorom nie jest tak prosta
tak jak wkrotce po smierci jezusa istniala pelna tozsamosc zydzi mesjanistyczni=chrzescijanie
tak pozniej drogi zaczely sie rozchodzic (echa w dziajach apostolskich, pismach epoki)
w efekcie finalnym, zydzi mesjanistyczni, przed upadkiem swiatyni opuscili jerozolime i poszli na wschod, a zydzi?
dla zachowania tozsamosci zakleszczyli sie w nacjonalizmie rabinicznym
znowu praca pawla i jego nastepcow doprowadzila do wyparcia z umyslow chrzescijan, kim byli mesjanistyczni chrzescijanie
(ci ktorzy nie udali sie na wschod znikneli w nowochrzescijanskiej (pawlowej) zupie)
a pozostali poszli w schizmy
chociaz warto zaznaczyc ze ew wg hebrajczykow (uznawana za pismo mesjanistycznych zydow) zawiera duze zgodnosci z ew wg mateusza
co wiecej papiasz (przelom i/ii wieku) napisal o logiach jezusa spisanych przez mateusza w języku aramejskim
ponadto znane byly ewangelia ebionitow i nazarejczykow (wszystkie mesjanistycznych zydow)

o ebionitach nie wiadomo zbyt wiele
mieli wybierac na biskupow tylko ludzi pochodzacych z rodu jezusa
mieli byc gnostykami (ale brak pewnosci)
zapewne stali sie nimi pozniej
a ich ewangelia to zapewne przerobka ew hebrajczykow spisana w tym czasie co ew kanoniczne (nazywana przez kilku starozytnych pisarzy chrzescijanskich prawdziwa ewangelia mateusza)
pawla okreslali jednoznacznie jako apostata lub falszywy apostol
jako herezje okreslali pomysly chrzescijanskich pisarzy dotyczace czystosci, celibatu czy narodzin z dziewicy
twierdzili ze jezus stal sie zrodzonym przez boga podczas chrztu
uwazali ze dochowywanie wiernosci prawu mojzeszowemu jest koniecznoscia (tak czynil wszak jezus)
twierdzili ze jak chrzciciel byl wegetarianinem, oraz ze jezus tez sie od tego nie odzegnywal
http://www.earlychristianwritings.com/text/gospelebionites.html

nazarejczycy (tak nazywano chrzescijan po smeirci jezusa) uzywalitez ew nazarejczykow
znane czesci tekstu
http://www.earlychristianwritings.com/text/nazoreans-ogg.html
wg zapiskow ojcow kosciola niezmiernie szanowali jakuba sprawiedliwego (pierwszego biskupa po smierci jezusa- brata_

ewangelia wg hebrajczykow
http://www.earlychristianwritings.com/text/gospelhebrews-mrjames.html
szczuplosc posiadanych tekstow i pewne uwagi ojcow kosciola przemawiaja za tym ze ew wg ebionitow oraz wg nazorejzykow to odpisy pozniejsze ew wg hebrajczykow

ciekawostka ze w iv wieku ebionitow uznano za heretykow, natomiast nazorarejczykow za ortodoksyjny odlam prawoslawnych, ktory dochowuje wiernosci prawu mojzeszowemu


a jak sie maja historyczni swiadkowie i synowie swiadkow jezusa do xix wiecznych pomyslow?
pozostawiam ocenie innych
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
do dyskusji chciałbym dodać wątek Telefonicznej Gry (takiego głuchego telefonu)
"Rabiniczny judaizm wierzy, że Bóg dał Mojżeszowi Prawo Pisane (znajduje się ono w Torze, pierwszych pięciu księgach Mojżeszowych. Ale mówi się nam, że większość przykazań Prawa to krótkie sformułowania, stwierdzenia ogólne, coś jak tytuły akapitów w książce. Wymagają one interpretacji. Trzeba je rozszerzyć i objaśnić. Tak więc zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami, Bóg dał Mojżeszowi również Prawo Ustne, które interpretowało Prawo Pisane. Mojżesz przekazał je Jozuemu, a ten 70 głównym przywódcom swojego pokolenia; oni prorokom i następnym pokoleniom.
I tak to szło, choć nie bez sporej ilości różnego rodzaju dodatków. Dzieje się tak gdyż rabini nauczają, że Prawo Ustne wciąż się rozszerza, w każdym pokoleniu pojawiają się nowe tradycje i powstają nowe sytuacje, które wymagają nowych zastosowań Prawa.
Już dwa stulecia po Jeszui, to Prawo Ustne stało się tak obszerne i złożone, że musiało zostać spisane aby nie zostało zapomniane (tak, podstawy Prawa Ustnego są teraz spisane). Tak powstała Miszna, która w ciągu następnych pięciu wieków, rozwinęła się w to, co dziś znane jest jako Talmud. Od tego czasu, zgodnie z rabiniczną wiarą, ci, którzy studiują Talmud nadal Prawo Ustne rozwijają i przekazują je następnym pokoleniom. Każdy religijny Żyd z całego serca wierzy, że niemożliwym jest zrozumienie Pism czy przestrzeganie Bożego Słowa bez tych ustnych tradycji."

podobnie jest w KrK jest ST i NT lecz do niego mądrzy hierarchowie Katolickiego Kościoła dołożyli dogmaty plus opracowania i wszelkie soborowe poprawki (modernizm Brave ;) ) jak należy wyznawać i rozumieć wiarę ...

Żydzi Mesjanistyczni jako kontynuatorzy samego źródła religii Judeochrześcijańskiej tj Kościoła Jerozolimskiego czy też Nazarejczyków są niepoprawni politycznie za żydów uważani za NIE-żydów pozbawionych nawet prawa do obywatelstwa kraju izrael ...

przez katolików uznawani miejscami za odłam kosciola Zielonoświątkowego ...

szacunkowo mają 1,5 mil wyznawców skromnie ale jak dla mnie prawda ma niewielu zwolenników dziś i zawsze ...

dziwnie ... bo jako antyreligijny aczkolwiek wierzący mam ogromny szacunek do ludzi którzy starają się czerpać u źródła .
 
P

Pawian

Guest
bo jako antyreligijny aczkolwiek wierzący mam ogromny szacunek do ludzi którzy starają się czerpać u źródła .
Tak,tylko pisma chrześcijańskie są dla wyznawców Judaizmu źródłem,ale nie prawdy,tylko herezji.Szacunek trzeba mieć,lecz historia nauczyła Żydów nieufności wobec Chrześcijan,a prześladowania i pogromy jeszcze mocniej wpłynęły na zamykanie się Judaizmu przed obcymi.Osobiście wątpię,aby wierzenia ŻM miały bardziej uniwersalny charakter tak jak Chrześcijaństwo ze względu na trudności w przestrzeganiu szczegółowych i skomplikowanych przepisów Talmudu.W Polce na przykład brak sklepów z koszerną żywnością i obiektów sakralnych,a antysemityzm jest ciągle obecny.
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
Tak,tylko pisma chrześcijańskie są dla wyznawców Judaizmu źródłem,ale nie prawdy,tylko herezji.Szacunek trzeba mieć,lecz historia nauczyła Żydów nieufności wobec Chrześcijan,a prześladowania i pogromy jeszcze mocniej wpłynęły na zamykanie się Judaizmu przed obcymi.Osobiście wątpię,aby wierzenia ŻM miały bardziej uniwersalny charakter tak jak Chrześcijaństwo ze względu na trudności w przestrzeganiu szczegółowych i skomplikowanych przepisów Talmudu.W Polce na przykład brak sklepów z koszerną żywnością i obiektów sakralnych,a antysemityzm jest ciągle obecny.
Pawian o jakich ty chrześcijanach mówisz KrK to już nie chrześcijanie to katolicy !!
komplikujesz !! jak zwykle zresztą poczytaj stronę http://smkoszalin.chs.pl
http://smkoszalin.chs.pl/index.php?option=com_zoom&Itemid=46 tu masz naocznie że można kultywować judaizm i wartości przekazane prze Jezusa ...
w Polsce jest mnóstwo koszernych sklepów np : http://www.ga.com.pl/warsz127.htm
ponadto mozna samemu wyprodukować koszerne jedzenie ... choć wiem że masz słabość do hipermarketowych kasjerek ;)
kto komu zabrania wybudować obiekt sakralny ???
a antysemityzm ma dwa końce np "Polskie obozy koncentracyjne " !!!
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
pawianie, dla tych paru tys zydow religijnych maja byc spec sklepy?
jak chca niech sobie stworza... nikt nie zakazuje
a to ze wiekszosc zydow w europie porzucila swoja wiare lokujac swe zainteresowania na polach "praw czlowiekow" to juz inna sprawa
w polsce anysemityzm, jest zaden
proste pytanie
i oczekuje prostej odpowiedzi
ilu zydow zabito w polsce, niemczech i francji w ciagu ostatnich 10 lat?
ilu zydow pobito w polsce, niemczech i francji w ciagu ostatnich 10 lat?
jak sobie wyszukasz informacje w necie
to moze przestaniesz wierzyc w uprzedzenia krazace w umyslach, nie majace zwiazkow z faktami!
 
P

Pawian

Guest
ponadto mozna samemu wyprodukować koszerne jedzenie .kto komu zabrania wybudować obiekt sakralny ???
Toż to jeden tylko sklep koszerny w Warszawie na ulicy Twardej.A jak samemu wyprodukować żywność koszerną,np,koszerne wino? Brave,antysemityzm nie polega jedynie na zabijaniu,to raczej antyspołeczne uprzedzenie i dyskryminacja,wrogość w stosunku do Żydów spowodowana ich przynależnością etniczną,forma rasizmu.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
oczywiscie
jednakze miedzy rytualna polajanka na polakow a realnymi zbrodniczymi czynami jest roznica chyba?
w polsce zydow nikt nie zabija
pobiciom tez nie ulegaja
w niemczech czy francji (gdzie jakoby postawy antyzydowskiej nie ma = gdyby wierzyc lewicowym mediom) takie zbrodnie sa na porzadku dziennym

ale wracajmy moze do zydow mesjanistycznych
a nie kolejnego stworzonego przez ciebie offtopa
 

elpablo

Tyran Okrucieństwa
Dołączył
6 Luty 2008
Posty
2 980
Punkty reakcji
53
Wiek
38
Miasto
Dark Wood
W Polce na przykład brak sklepów z koszerną żywnością i obiektów sakralnych,a antysemityzm jest ciągle obecny
Widzisz pawianku już masz pomysł na biznes, zakładaj sklep z koszernym żarciem, czysty zysk gwarantowany.
W Lublinie jest zydowska restauracja, akurat dobra znajoma tam przez kilka miesięcy robiła i dowiedziałem sie ciekawych rzeczy o właścicielach i sposobie traktowania przez nich pracowników.
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
jeszcze coś mi wpadło na myśl tj gdyby nie "agresywna ewangelizacja" pawła/szawła i przesadny ekumenizm religia Chrześcijańska mogła by się rozwinąć w kierunku bardziej zgodnym z samym źródłem nauk Jezusa, Kościoła Jerozolimskiego i Nazarejczyków co doprowadziło by mam nadzieję do prymatu myśli i religii Żydów Mesjanistycznych !!
wszak : „Nie przyszedłem znieść prawa, ale je wypełnić" (Mt 5,17)
 
Do góry