Doom Metal

FL8

Black Dynamite!
Dołączył
4 Styczeń 2009
Posty
2 469
Punkty reakcji
8
Wiek
33
Bardzo lubię. Praktycznie moja główna odskocznia od naprawdę ektremalnych wycieczek (death i black)...choć sam gatunek zaliczany jest do grona muzyki ekstremalnej.

Co do bandów, to przedewszystkim Candlemass, których płyta "Epicus Doomicus Metallicus" jest uważana za początek doom metalu. Zespół wydał 10 płyt i wszystkie są zbliżone, zero jakichś progresywnych czy symfonicznych wycieczek, od 1985 roku pratycznie to samo, czyli niesamowity doom. Szczególnie polecam najnowszą płytę "Death Magic Doom", która jest rewelacyjna i mimo, że mam ją już parę miesięcy, słucham często. Szczególnie "The Bleeding Baroness".

Polecam również pierwsze płyty Amorphis (teraz to praktycznie melodeath), ale i Moonspell, Sunn 0))), czy Paradise Lost (które jest pograniczem paru gatunków)...

A na doła polecam funreal doom... :D
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
Ja lubię w sumie takie doomowe zespoły na pograniczu stoner metalu/sludge.

Muzykę tą uwielbiam za głębokie i ciężkie brzmienie :)

Candelmass gniecie :p
 

FL8

Black Dynamite!
Dołączył
4 Styczeń 2009
Posty
2 469
Punkty reakcji
8
Wiek
33
Mnie właśnie też w nim to pociąga, bo jest wypadkową gothic i blacku (przynajmniej pogranicza). W doomie mamy i symfoniczne, dość melodyjne podejście do tematu, przeplatane ciężką atmosferą, często jeszcz cięższymi melodiami, z refleksyjnymi tekstami. Jeśli chodzi o wokal to jest dowolność, bo można spotkać i zespoły preferujące śpiew i te preferujące krzyk, czy growl.

Jest to bardzo wymagająca muzyka, trzeba dużo skupienia by ją zrozumieć, ale przez to absorbuje i daje wiele przyjemności...

Z tego wszystkiego, aż puściłem sobie dyskografie Candlemass! :D
 

Kalhi

Nowicjusz
Dołączył
23 Kwiecień 2009
Posty
77
Punkty reakcji
2
Wiek
36
Też czasem lubię posłuchać “tetryków szybkości” :) To przytłaczające /pompatyczne/ brzmienie swój urok ma. Ostatnio Haggard. http://www.youtube.com/watch?v=DT-iMTlXfpI The Final Victory – średniowieczny klimat, instrumentów napakowane tyle co w orkiestrze wiedeńskiej i podniosły efekt jest :)
 

LaggeR

OpenMinded Metalhead
Dołączył
30 Sierpień 2006
Posty
1 939
Punkty reakcji
11
Wiek
36
nie przepadam za doom metalem. Anathema mnie nudzi Paradise lost mdli.
Jednakze do gustu bardzo przypadla mi Katatonia
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
Bardzo lubię. Praktycznie moja główna odskocznia od naprawdę ektremalnych wycieczek (death i black)...choć sam gatunek zaliczany jest do grona muzyki ekstremalnej.

Co do bandów, to przedewszystkim Candlemass, których płyta "Epicus Doomicus Metallicus" jest uważana za początek doom metalu. Zespół wydał 10 płyt i wszystkie są zbliżone, zero jakichś progresywnych czy symfonicznych wycieczek, od 1985 roku pratycznie to samo, czyli niesamowity doom. Szczególnie polecam najnowszą płytę "Death Magic Doom", która jest rewelacyjna i mimo, że mam ją już parę miesięcy, słucham często. Szczególnie "The Bleeding Baroness".

Polecam również pierwsze płyty Amorphis (teraz to praktycznie melodeath), ale i Moonspell, Sunn 0))), czy Paradise Lost (które jest pograniczem paru gatunków)...

A na doła polecam funreal doom... :D

Jeden z moich ulubionych gatunków :) Generalnie to najbardziej lubię klasyczny doom metal i doom death metal, funreal trochę mnie nudzi :)
Candlemass jest dość ciekawą kapelą, ale nie przyciągnął mnie do siebie tak jak My dying Bride.
Amorphis z kolei to fajną kapelą, no ale tak jak mówisz, pierwsza płyta była doom metalowa, teraz to raczej bardziej progresywny metal, ale nadal dobry :) Paradise Lost to tylko starsze albumy, nowe to totalne popowe dno, ale fajnym utworem ich jest np. as I die - jeden z moich ulubionych :)
Moonspell niewiele obracał się w gatunku doom metalu, jednak to co stworzył było dobre :p
Warto zwrócić uwagę również na Polską scenę doom metalową, zwłaszcza na takie zespoły jak Sirrah (i ich album Acme) czy Melancholy cry.
Dobrym zespołem jest również Crematory, który na początku wykonywał death i doom metal, niektóre utwory trochę trudno "włożyć do odpowiedniej szufladki", bo "leżą" na pograniczu gothic, a doom (zresztą sprawa ma się podobnie do wielu utworów innych wykonawców). Jeżeli chodzi o Crematory to najbardziej lubię utwór tears of time. Innym zespołem który w początkach swej działalności grał doom (co prawda na pograniczu z gothic metalem) jest Type O Negative i całkiem nieźle im szło :)
Zapomniałbym jeszcze o jednym moim ulubionym zespołem- Tiamat, który do plyty Wildhoney grał bardzo dobry doom metal, zresztą to co tworzą teraz w kręgach gothic metalu również jest bardzo, widać to na albumie Amanethes.
Co do naprawdę depresyjnych zespołów to ostatnio natknąłem się na Sabazius i ich album Devotional Songs, co prawda album składa się z 4 utworów, ale 2 z nich trwają ponad 1h ! :D

A co myślicie o zespole Bog Morok ? Ja słyszałem tylko album Azoic i w miarę spodobał mi się. Taki doom death metal :)


nie przepadam za doom metalem. Anathema mnie nudzi Paradise lost mdli.
Jednakze do gustu bardzo przypadla mi Katatonia

A tam, za mało słyszałeś:) Anatheama i Paradise nie zawojowali zbyt dlugo, chociaż trzeba powiedzieć że swój wkład w doom metal mają :)
 

gijorg

Nowicjusz
Dołączył
12 Lipiec 2009
Posty
83
Punkty reakcji
1
Wiek
29
Miasto
Gdańsk
mój ulubiony gatunek. Katatonia, Anathema, Shape of Despair, Doom:VS, Empyrium, Tiamat, Novembers Doom... Mogę wymieniać bez końca : )
 

doomsmoker666

Nowicjusz
Dołączył
18 Lipiec 2010
Posty
12
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Małopolska
dobry stoner/doom nie jest zły.
z tego gatunku preferuję co następuje:
Ufomammut, Acid King, Sleep, Weedeater, Camel of Doom, Earthride, Saint Vitus, Thorr's Hammer, Lord of the Grave, Atolah, Saturnalia Temple i parę innych.
 

kowal200

Nowicjusz
Dołączył
20 Lipiec 2010
Posty
4
Punkty reakcji
0
Jeśli chodzi o Doom, to jak dla mnie zdecydowanie wielka trócja czyli Anathema, Paradise Lost i przede wszystkim My Dying Bride. W przypadku dwóch pierwszych kapel mam oczywiście na myśli wczesne dokonania, jak 'Serenades', 'Pentecost III', 'The Silent Enigma', a w przypadku PL to rzecz jasna 'Lost Paradise' i 'Gothic'.
 

Berith

Nowicjusz
Dołączył
24 Lipiec 2010
Posty
26
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Hez-Hezron
Doom to jeden z mich ulubionych gatunków. Słucham głównie Mournful Congregation (funreal doom) ale też Candlemass, wybranych kawałków Paradise Lost, Shape of Despair, MDB… za dużo jest tego, żeby tak po kolei wymieniać ;)
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Ostatnio siedzę w tego typu klimatach i tak jak kiedyś podobnej nuty nie mogłem pojąć, to zaczynam teraz wsiąkać. Od siebie dodam Cathedral, bo chyba nie było, a warto się zapoznać.
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
Muzyka mi odpowiada, a teksty... cóż... a teksty mnie w dużej części śmieszą niezmiernie (ot, jakby tworzone za pomocą tego algorytmu: http://www.esensja.pl/varia/rozrywka/tekst.html?id=4913 :) ). Może i jestem dziwny, ale duże nagromadzenie ponurych przymiotników nie sprawi że mi się nastrój w jakikolwiek sposób zmieni.

Dzisiaj z polecenia znajomego przesłuchałem 3 ostatnie płyty Katatonii... Cóż, imo teksty strasznie kiepskie, a i wokal wolę ostrzejszy i bardziej surowy, albo przynajmniej bardziej charakterystyczny.
 
Dołączył
25 Marzec 2012
Posty
1 108
Punkty reakcji
186
Doom Metal.... o tak, ostatnio esencja tego czego słucham. Swallow the Sun, Paradaise Lost, My Dying Bride, Katatonia, czy chociażby rewelacyjny projekt Eriksena (Mayhem) Ava Inferi...
 

gijorg

Nowicjusz
Dołączył
12 Lipiec 2009
Posty
83
Punkty reakcji
1
Wiek
29
Miasto
Gdańsk
ja z kolei Ava Inferi nie trawię ze względu na wokal. Jedyny doomowy zespół z wokalistką, jaki lubię, to Lethian Dreams
 

yaiez

Yggdrasil
Dołączył
11 Listopad 2008
Posty
614
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Miasto
Tam gdzie wiatr

Cosmateus

Nowicjusz
Dołączył
26 Wrzesień 2012
Posty
88
Punkty reakcji
2
Nie wiem czy ktoś z tu obecnych pamięta, ale była przed laty taka polska kapela o nazwie Sirrah a grali oni np tak:

 

pola_mega

Nowicjusz
Dołączył
9 Październik 2012
Posty
10
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Kraków
Sirrah ma fajne kawałki... mam dwie plyty, a poznalam dzieki koledze. A jesli chodzi o inne zespoly doom metalowe to lubie: Katatonie (My Twin, w ogole cala plyta The Great Cold Distance:)), My Dying Bride (wszystko) , Draconian i Tiamat (Cain)
 
Do góry