Do matury

R

robert.sk

Guest
Dla maturzystów niedługo rozpoczyna się ostatni rok szkoły średniej.
Czy możecie polecić coś do matury? W co warto wyposażyć się jeśli chce się dobrze zdać maturę?

Chodzi mi tutaj o pomoce naukowe typu repetytoria do matury itp. Co kupowaliście w tym roku do matury?
 

oglos5

Nowicjusz
Dołączył
25 Marzec 2012
Posty
34
Punkty reakcji
0
Ja do matury kupiłam sobie "kapownik". Bardzo mi się przydał bo rozpisywałam w nim swoja naukę.
Plan nauki jest bardzo ważny, ponieważ systematyczne uczenie się przygotowuje do matury najlepiej. Dlatego polecam wyposażyć się w taki własnie kalendarz i rozpisywać sobie z tygodnia na tydzień naukę :)
Co to się zrobi skreślać - zobaczycie jacy będziecie dumni kiedy zobaczycie te pokreślone zadania na koniec tygodnia ;)
 

betta-p

Nowicjusz
Dołączył
26 Sierpień 2012
Posty
5
Punkty reakcji
0
Ja również uważam, że kalendarz to podstawa. Poza tym sama korzystałam z książki pt. "Już za rok matura", gdzie autorka podpowiadała, jak zorganizować sobie czas, ułatwiała decyzję o podjęciu studiów, bardzo fajna książka. Nawet teraz, kiedy już studiuję, często do niej wracam, kiedy mam nadmiar pracy, żeby lepiej sobie ją rozplanować.
A co do reszty matriałów, to zależy z czego będziesz zdawał tę maturę. Jeśli tylko te obowiązkowe przedmioty, to na pewno musisz zakupić jakieś testy z matematyki, jest tego dosyć duży wybór, ale co do konktretnej książki, musi CI podpowiedzieć kto inny, bo ja już zdawałam matę parę lat temu.
 
M

maja.ruda

Guest
Dokładnie Plan to podstawa jeśli chce się osiągnąć jakiś bardziej skomplikowany cel, którym oczywiście jest matura.
Dlatego ja rozpisywałam na kartkach naukę, tylko planowałam ją z dnia na dzień. Mi tak było wygodniej.

Ja do matury kupiłam też coś takiego jak nagrania na koncentrację, które poleciła mi moje przyjaciółka - ona dostała to na urodziny http://fruiti.pl/
Tam jest takie jedno nagranie, dzięki któremu mózg się potrafi bardziej skupić na nauce i i więcej zapamiętywać.
Z początku sceptycznie do tego podchodziłam jednak po pierwszym odsłuchaniu i nauce była zdziwiona pozytywnie skutecznością tych nagrań. Z pewnością pomogło mi to w szybszej i łatwiejszej nauce do matury.
 
Z

Zmiennikzycia

Guest
Ja do matury korzystałam z takiego repetytorium. Nie pamiętam jak ono dokładnie się nazywało ale chyba repetytorium do matury z języka Angielskiego z OXFORDU chyba.
Przerobiłam całe i z matury rozszerzonej z języka angielskiego miałam 89% :)
 
R

robert.sk

Guest
I myślisz, że takie coś mi pomoże? Nie ukrywam, że przydałoby mi się coś na koncentrację. Muszę jeszcze o tym poczytać.

Co do kalendarza to jutro sobie taki zakupię i macie racje to dobry pomysł :) Już wcześniej planowałem to zrobić.

A co poradzicie z nauką do języka polskiego?
 

Lbubsazob

Nowicjusz
Dołączył
2 Październik 2011
Posty
270
Punkty reakcji
27
Wiek
11
W moim przypadku kalendarz zupełnie się nie sprawdził, bo możesz sobie zaplanować powtórki na cały rok, a potem okazuje się, że musisz zrobić w tym czasie co innego, a z kolei w inny dzień ma się więcej wolnego i można go poświęcić na naukę. Ale jak kto woli.
Do polskiego to ja miałam taki zielony Paszport Maturzysty, ale od razu mówię, że tam nie ma wszystkiego. Dobre jest vademecum z Operonu, ale jest potwornie drogie, bo tamie repetytoria nawet z poprzednich lat na Allegro kosztują 50-60 zł. Przed maturą warto przeczytać sobie streszczenia lektur w celu przypomnienia, bo oczywiście wszystkich lektur jeszcze raz nie da się przeczytać. Chodzi o to, by przypomnieć sobie najważniejsze informacje, nie mylić epok literackich i nie przyporządkowywać bohaterów do niewłaściwych lektur. Mam w domu opracowania lektur wydawnictwa Greg, tam te opracowania są dość szczegółowe, ale od razu mówię, że to wydanie sprzed 5 lat i od tej pory mogło się coś zmienić.
 

oglos5

Nowicjusz
Dołączył
25 Marzec 2012
Posty
34
Punkty reakcji
0
Dokładnie Plan to podstawa jeśli chce się osiągnąć jakiś bardziej skomplikowany cel, którym oczywiście jest matura.
Dlatego ja rozpisywałam na kartkach naukę, tylko planowałam ją z dnia na dzień. Mi tak było wygodniej.

Ja do matury kupiłam też coś takiego jak nagrania na koncentrację, które poleciła mi moje przyjaciółka - ona dostała to na urodziny http://fruiti.pl/
Tam jest takie jedno nagranie, dzięki któremu mózg się potrafi bardziej skupić na nauce i i więcej zapamiętywać.
Z początku sceptycznie do tego podchodziłam jednak po pierwszym odsłuchaniu i nauce była zdziwiona pozytywnie skutecznością tych nagrań. Z pewnością pomogło mi to w szybszej i łatwiejszej nauce do matury.

A możesz powiedzieć jakie konkretne efekty są po takich nagraniach jakie podałaś? Czy to działa lepiej niż jakieś tabletki na koncentracje typu sesja?

W moim przypadku kalendarz zupełnie się nie sprawdził, bo możesz sobie zaplanować powtórki na cały rok, a potem okazuje się, że musisz zrobić w tym czasie co innego, a z kolei w inny dzień ma się więcej wolnego i można go poświęcić na naukę. Ale jak kto woli.
Do polskiego to ja miałam taki zielony Paszport Maturzysty, ale od razu mówię, że tam nie ma wszystkiego. Dobre jest vademecum z Operonu, ale jest potwornie drogie, bo tamie repetytoria nawet z poprzednich lat na Allegro kosztują 50-60 zł. Przed maturą warto przeczytać sobie streszczenia lektur w celu przypomnienia, bo oczywiście wszystkich lektur jeszcze raz nie da się przeczytać. Chodzi o to, by przypomnieć sobie najważniejsze informacje, nie mylić epok literackich i nie przyporządkowywać bohaterów do niewłaściwych lektur. Mam w domu opracowania lektur wydawnictwa Greg, tam te opracowania są dość szczegółowe, ale od razu mówię, że to wydanie sprzed 5 lat i od tej pory mogło się coś zmienić.
Dużo osób ma ten problem, że nie wykonuje tego co zaplanowało no ale cóż nikt z nas nie jest doskonały. Jedyne co Ci mogę poradzić to na przyszłość planuj około 60% wolnego czasu bo tak jak napisałeś, czasami coś wypadnie i nie ma za bardzo czasu żeby się uczyć.
Co do opracowań z Grega to też z nich korzystałam i są ok :)
 
M

maja.ruda

Guest
Jeśli chodzi o efekty to na pewno osiągałam dzięki temu większe skupienie.
Koleinie większa motywacja do nauki, potrafiłam przysiąść przy książkach na parę godzin - co wcześniej było niemożliwe.

No i najważniejsze to znacznie więcej zapamiętywałam. Nawet teraz kiedy już pracuje i uczę się zaocznie to używam tych sesji do nauki języków obcych.
Naprawdę świetnie się sprawdzają.

Co do tabletek na koncentrację to one zawsze działały krótko a później miałam "zejście" dlatego uważam, że to jest o niebo lepsze.
 
Ś

Śwagier

Guest
Dokładnie Plan to podstawa jeśli chce się osiągnąć jakiś bardziej skomplikowany cel, którym oczywiście jest matura.
Dlatego ja rozpisywałam na kartkach naukę, tylko planowałam ją z dnia na dzień. Mi tak było wygodniej.

Ja do matury kupiłam też coś takiego jak nagrania na koncentrację, które poleciła mi moje przyjaciółka - ona dostała to na urodziny http://fruiti.pl/
Tam jest takie jedno nagranie, dzięki któremu mózg się potrafi bardziej skupić na nauce i i więcej zapamiętywać.
Z początku sceptycznie do tego podchodziłam jednak po pierwszym odsłuchaniu i nauce była zdziwiona pozytywnie skutecznością tych nagrań. Z pewnością pomogło mi to w szybszej i łatwiejszej nauce do matury.
Ja też korzystałem z sesji fruiti i naprawdę "mają kopa". W sumie to zawdzięczam im ( dokładnie sesji koncentracji ) moja obecną znajomość angielskiego - bo dzięki tej sesji moja nauka stała się prawdziwą nauką z efektami.

A korzystałaś Maju z relaksacyjnej sesji fruiti? Jak tam efekty?
U mnie sprawdziły się w ciągu dnia, słucham sobie ich popołudniu w pracy i naprawdę można się zrelaksować.

Nie uciekając od tematu matury - w nauce jak najbardziej pomagają zarówno koncentracja jak i relaksacja bo przecież trzeba dobrze wypoczywać. ( relaksacji słuchajcie też przed snem :) )
 

oglos5

Nowicjusz
Dołączył
25 Marzec 2012
Posty
34
Punkty reakcji
0
Jeśli chodzi o efekty to na pewno osiągałam dzięki temu większe skupienie.
Koleinie większa motywacja do nauki, potrafiłam przysiąść przy książkach na parę godzin - co wcześniej było niemożliwe.

No i najważniejsze to znacznie więcej zapamiętywałam. Nawet teraz kiedy już pracuje i uczę się zaocznie to używam tych sesji do nauki języków obcych.
Naprawdę świetnie się sprawdzają.

Co do tabletek na koncentrację to one zawsze działały krótko a później miałam "zejście" dlatego uważam, że to jest o niebo lepsze.

Po Twoich wypowiedziach postanowiłam zakupić sobie to fruiti - cały pakiet. Pierwsze testy bardzo pozytywne. Przynajmniej jeśli chodzi o tą sesję koncentracja. Poleciłam też je mojemu koledze, który ma teraz maturę i też kupił. Mówił, że za pierwszym razem już nauczył się znacznie więcej jak powtarzał teraz angielski do szkoły. Takie sesje to naprawdę świetna sprawa ;) Nigdy wcześniej nie podejrzewałam nawet, że coś takiego istnieje i działa
 

mikolaj45

Nowicjusz
Dołączył
20 Wrzesień 2011
Posty
9
Punkty reakcji
0
Jeżeli chodzi o takie rzeczy z kopem :) to np. warto przeglądnać poradnik Jak uczyć się efektywnie. Sam go czytałem i jest tam kilkanaście różnych technik, które wspomogą Twoją naukę. Mam tu na myśli to że pomogą uczynić ją bardziej wydajną. U każdej osoby będzie to różny przyrost wydajności bo jest to bardzo indywidualna sprawa, ale generalnie to pomaga każdemu.

A jeżeli chodzi już o takie normalne przygotowanie to polecam rozwiązywać regularnie arkusze maturalne. Mogą być ze strony CKE, operonu czy jeszcze jakiegoś innego wydawnictwa. Nie traktuj ich jednak jako sposobu na naukę a raczej na sprawdzenie przyswojonej już wiedzy i wskazanie tych zagadnień na które powinieneś zwrócić uwagę bo nie masz ich jeszcze w 100% opanowanych.

A jako podstawę do nauki to podręcznik szkolny lub jakieś repetytorium. Nie będę tu polecał żadnego konkretnego bo to zależy od przedmiotu. Każde wydawnictwo niby wydaje większość przedmiotów, ale jedno repetytorium jest super a drugie to kompletna żenada, dlatego warto pytać o konkretny przedmiot i wtedy można coś poradzić.
 
R

robert.sk

Guest
I myślisz, że takie coś mi pomoże? Nie ukrywam, że przydałoby mi się coś na koncentrację. Muszę jeszcze o tym poczytać.

Co do kalendarza to jutro sobie taki zakupię i macie racje to dobry pomysł :) Już wcześniej planowałem to zrobić.

A co poradzicie z nauką do języka polskiego?

Po namysłach zakupiłem te nagranie na koncentrację do matury. Naprawdę świetnie działa i co najważniejsze jest skuteczne. Pomaga się skoncentrować bardziej niż sesja czy inne tabletki.
 

hudyruj

Nowicjusz
Dołączył
25 Listopad 2012
Posty
37
Punkty reakcji
1
Wiek
28
Miasto
Wrocław
Mi się najbardziej przydał wielki zeszyt, w którym zapisywałem daty z historii. Repetytoria miałem chyba wszystkie Operonu.
 
Do góry