Dlaczego samemu należy analizować Biblie ?

Jagiel

Nowicjusz
Dołączył
7 Lipiec 2008
Posty
1 690
Punkty reakcji
7
Św. Piotr w tym Liście daje jasno do zrozumienia, że Pisma nie wolno interpretować samodzielnie. Agar trochę wykręciłaś kota ogonem bo wyszło, że można ale tak delikatnie... Św. Piotr mówi dobitnie - nie wolno.
Biblia nie jest Księgą samointerpretującą się nie ma się co łudzić, tam gdzie zaczyna się czytanie Pisma jak komu wygodnie tam jak grzyby po deszczu tworzą się wspólnoty, zbory a wszystkie opierają się na jednym i tym samym Piśmie.
O ironio! korzystają z kanonu, który wytyczyły synody w Hipponie i Kartaginie (po czym kanon zatwierdził papież), nie uznając tym samym żadnych synodów ani soborów.
Dajmy za przykład ojców założycieli USA -- czy gdy dali oni Stanom konstytucje to ograniczyli się jedynie do dania spisu praw i obowiązków?
Nie, bo przecież w państwie zapanowała by anarchia! Ojcowie byli na tyle rozgarnięci, że ustanowili rząd składający się z prezydenta, kongresu i Sądu Najwyższego, którym powierzyli interpretowanie tej konstytucji.
A czy Jezus był gorszy od ojców założycieli? Nie, Jezus nie zostawił nam tylko Księgi i swego Ducha. On zrobił coś bardziej doniosłego, Piotrowi powierzył swój urząd i ustanowił pewny autorytet SKAŁE. To Kościół - Filar i Podpora Prawdy (Tym. 3,15) - jest tym, któremu powierzono interpretacje Objawienia.

@edit to też już wałkowaliśmy :p http://www.forumowisko.pl/index.php?s=&amp...t&p=1696869

Posty można przenieść.

pozdrawiam
 

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
Bibli nie rozumiesz inaczej ale glebiej.A co do swiatosci Bibli to popatrz na temat
http://www.forumowisko.pl/index.php?showtopic=112841
i tam jest jeszcze jeden link .Chodzi mi o proroctwa Biblijne
Czy i interpretacje tez?Nie widze ku temu przeslanek Jagiel.A dlaczego uwazasz ze Biblia nie jest ksiega samointerpretujaca sie?
czy nie odsylal i powolywal sie Jezus na pisma i prorokow celem wyjasnien?
No krolestwo Boze nie jest z tego swiata Jagiel.Przed Bogiem indywidualnie odpowiemy z serca i sumienia.Przed ludzkim z faktow i swiadkow.
.przed ludzkim nie znajomosc prawa nie zwalnia Cie z odpowiedzialnosci
 

Jagiel

Nowicjusz
Dołączył
7 Lipiec 2008
Posty
1 690
Punkty reakcji
7
Agar rozumiem twoje intencje ale niestety błąd logiczny - otóż widzisz musimy rozróżnić NT i ST, one nie zawsze były ze sobą sklejone.
Proroctwa Biblijne i owszem wypełniły się, ale kanon NT ustalił Kościół. Kościół poprzedził Pismo.
Można oczywiście powiedzieć - popatrzcie Biblia jest natchniona, bo proroctwa się spełniają i nic innego już mi po za tą Biblią nie potrzebne. Ale skąd się wziął Nowy Testament, Biblia to nie książka która spadła z nieba. To jest spisana Tradycja Apostolska, o początku NT możemy mówić w IV wieku takiego jaki dziś znamy, a wcześniej nie było dziury ani pustki był Kościół i Tradycja. Jeżeli odrzucimy te dwa pierwsze to samo natchnienie tych a nie innych ksiąg zdaje się być kwestią przypadku!

Proroctwa oczywiście wyróżniają Biblie, ale Biblia nie tworzy Kościoła nie uzasadnia jego istnienia. Kościół już istnieje w Nowym Testamencie, a uwierzytelnienie tych ksiąg należy tylko i wyłącznie do Kościoła.

Jezus oczywiście powoływał się na proroków, jeżeli ktoś chciał dowodów w Piśmie, a innym razem jedynie patrzył i mówił po prostu "Pójdź za mną"!

Pozdrawiam
 
P

Pawian

Guest
To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśniania. (2 Piotr. 1,20)
Czy po tych słowach jest jeszcze miejsce na jakąś dyskusje o swobodnych interpretacjach Pisma?
Słusznie,a zatem każde odejście czy nadinterpretacja,dodawanie od siebie nauk,których Pisma nie potwierdzają jest niewłaściwe.(np.tworzenie uprzywilejowanej kasty kapłanów gromadzących bogactwa,idolatria,handel odpustami itd.)Jeżeli ktoś nie interesuje się Biblią,nie czyta,to po prostu jej nie pozna.I wtedy dyskutować nie ma z kim.
 

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
Jagiel i tu zaczyna sie problem jakiego kosciola?
Co to znaczy do prywatnego wyjasniania?czemu mialy sluzyc proroctwa?Dalej czytajac pisze ze one przychodzily z woli Bozej nie od ludzi.One maja wiec potwierdzac i nadac range slowom(o czym w wersecie powyzej).Maja nadac waznosc Biblii.
I jej sluza a nie jak chcial Szymon Mag wykorzystac je ku porywatnej potrzebie.
Jezeli uwazasz ze NT i ST nie sa spojne Jagiel to hmm zaskakujesz mnie...
No i Biblia to ksazka ktora spadla z nieba.mimo ze nie zaprzeczam temu co piszesz.Dlatego jej slowa maja tak ogromny wplyw na czytajacego,na ludzi ktorzy doglebnie ja probuja poznac i rozumiec..
Czy noeomylny jest Twoj kosciol w interpretacji Biblii Jagiel?Nie mial wpadek i pomylek jak rozumiec pewne sprawy.

No i roznimy sie jeszcze w rozumieniu KOSCIOLA.
kosciol to ludzie Jagiel nie instytucja..........
 

Armagedon

Armi
Dołączył
6 Październik 2007
Posty
3 865
Punkty reakcji
0
Miasto
Polska
Św. Piotr w tym Liście daje jasno do zrozumienia, że Pisma nie wolno interpretować samodzielnie. Agar trochę wykręciłaś kota ogonem bo wyszło, że można ale tak delikatnie... Św. Piotr mówi dobitnie - nie wolno.
A czy Jezus był gorszy od ojców założycieli? Nie, Jezus nie zostawił nam tylko Księgi i swego Ducha. On zrobił coś bardziej doniosłego, Piotrowi powierzył swój urząd i ustanowił pewny autorytet SKAŁE. To Kościół - Filar i Podpora Prawdy (Tym. 3,15) - jest tym, któremu powierzono interpretacje Objawienia.

Bóg uwzględnia wiedzę i niewiedzę ludzi z różnych denominacji. Jak już pisałem prawosławni i polsko-katolicy nie podzielają Twojego zdania i dobrze ponieważ Piotr był założycielem i skałą wolnych chrześcijan i na tej skale zbudowany jest jego Kościół. KrK sobie zawłaszczył Piotra i ubrał go w szaty nadczowieka a to był skromny chrześcijanin uznający Jezusa za głowę. Dzieje Apost. 4:13

Św. Piotr w tym Liście daje jasno do zrozumienia, że Pisma nie wolno interpretować samodzielnie. Agar trochę wykręciłaś kota ogonem bo wyszło, że można ale tak delikatnie... Św. Piotr mówi dobitnie - nie wolno.

To czemu księża i biskupi katoliccy się spierali i poddawali głosowaniu pewne dogmaty ? Czy narzucenie opinii większości zawsze jest słuszne ? Często to mniejszość ma racje w Biblii. Dziś już wiadomo że z celibatem i eucharystią pod 1 postacią KrK pobłądził bo zabrał się za samodzielną interpretacje bez Ducha Biblii.
Kanon Biblii Jagielu był źle ustalony ponieważ dołączono do niego kilka ksiąg wtórokanonicznych których nie ma w Bibliach protestanckich.
Kościł Jezusa jest ponad denominacjami i przez wieki Bóg miał wiernych swojego Kościoła po obu stronach ''barykady'' czyli to byli tolerancyjni katolicy i tolerancyjni heretycy którzy szczerze w miarę swojego zrozumienia służyli Panu.
 

Majordomus

Departament ds. kontroli używania mózgów
Dołączył
27 Wrzesień 2008
Posty
1 281
Punkty reakcji
11
Wiek
34
Miasto
Łódź
Spalmy vivere na stosie i będzie spokój. Ile razy można czytać te jogo głupoty. Masz ze sobą problem, stary? Ile Ty masz lat w ogóle?
 

gewaraz

Nowicjusz
Dołączył
21 Grudzień 2008
Posty
75
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Tomaszów Lubelski
Albo dochodzi do innych nadużyć jak wojny sprawiedliwe w imię Boże, Jezusa lub Maryi. Aby tylko wspomnieć z historii Potop i Krzyżaków. Niektórzy katolicy usprawiedliwiają zabijanie i kapelanów w armiach. Jezus kazał miłością zdobywać nieprzyjaciół.


http://racjonalizm.org/index.php?subaction...cat=2,4,17&

katolicy przy ateistach w kwestii zabijania to nic...

Po za tym nie nazywajmy katolików, tych którzy zasad katolicyzmu nie wypełniają. Kolejną kwestią, jeszcze za czasów krucjat i wojen religijnych z udziałem "pseudochrześcijaństwa" nie było podziału kościoła więc nie zganiajmy winę na samych katolików.

Po za tym, fizyczna obrona (czyli kwestia kapelanów w armii) jest na miejscu.

Niektórzy używają własnej interpretacji Biblii dla manipulowania prawdą do własnego widzi mi się. To jest chore. Trudno przyjąć też bezwarunkowo i bezwzględnie interpretację Biblii papieża, bo w tej grupie też zdarzają się nadużycia.
 

Jagiel

Nowicjusz
Dołączył
7 Lipiec 2008
Posty
1 690
Punkty reakcji
7
Jagiel i tu zaczyna sie problem jakiego kosciola?

Cóż, ja tutaj nie mam problemu, tylko jeden spełnia kryteria. Czytałaś mój tekst o przymierzu?
Jest tylko jeden, który nie powstał ani w Wittemberdze, ani w Genewie, ani w USA w XXw., jego historia zaczyna się pod krzyżem gdy wypływa krew i woda.

Jezeli uwazasz ze NT i ST nie sa spojne Jagiel to hmm zaskakujesz mnie...

Nie, tego nigdy nie powiedziałem. To wręcz zaskakujące jak te dwie Księgi tworzą jedność, ale musisz pamiętać agar, że pierwsi chrześcijanie nie mieli NT, ba nawet ci późniejsi i jeszcze następni. On skądś się wziął, a jeżeli sobory i synody są omylne to irracjonalne uważać dokumenty omylnego soboru za nieomylne.
Po prostu odrzucając Tradycje i Kościół widzisz prawdę, ale to jakbyś stała na parterze Empire State Building i mówiła, że widzisz Nowy Jork - to prawda widzisz go ale piękne widoki są dopiero na górze.

Czy noeomylny jest Twoj kosciol w interpretacji Biblii Jagiel?Nie mial wpadek i pomylek jak rozumiec pewne sprawy.

Tak jest nieomylny.
No i roznimy sie jeszcze w rozumieniu KOSCIOLA.
kosciol to ludzie Jagiel nie instytucja..........

Oczywiście tu się zgadzamy. Każdy członek Ciała JCh, stanowi Kościół, a naszym duchowym Ojcem jest papież. :)

Kanon Biblii Jagielu był źle ustalony ponieważ dołączono do niego kilka ksiąg wtórokanonicznych których nie ma w Bibliach protestanckich.

Ponieważ wywalił je Luter.
 

Armagedon

Armi
Dołączył
6 Październik 2007
Posty
3 865
Punkty reakcji
0
Miasto
Polska
Cóż, ja tutaj nie mam problemu, tylko jeden spełnia kryteria. Czytałaś mój tekst o przymierzu?
Jest tylko jeden, który nie powstał ani w Wittemberdze, ani w Genewie, ani w USA w XXw., jego historia zaczyna się pod krzyżem gdy wypływa krew i woda.

Chodzi Ci o prawosławny który sięga czasów apostolskich ? Zawsze istniał na wschodzie i ma wierniejsze i prawowierniejsze nauki od KrK. Nie zmieniał i nie dodawał tylu dogmatów przez te wieki co Kościół Zachodni. Wielu prawosławnych umarło w tej wierze i teraz też umierają. Nie zmienią tej wiary nigdy na katolicyzm. Jak zatem wiara tylko katolicka może być prawdziwa skoro nie trzyma się Biblii i myliła się w przeszłości prawie we wszystkim ? Dogmat o nieomylności i wniebowzięcia Marii z ciałem i krwią.
A co z kościołem polsko-katolickim ? To jest dopiero patriotyzm.

Ponieważ wywalił je Luter.
A kto je dowalił do Biblii i kiedy to się stało ?
 

dalian

Nowicjusz
Dołączył
14 Czerwiec 2009
Posty
224
Punkty reakcji
0
Armagedon
Katolicy to poganie , bo kontynują pogańskie zwyczaje, czyli wigilie o genealogii stypy pogańskiej,25.grudzień dzień wszystkich pogańskich bożków, malowane jaja o genealogii celtycko - pogańskiej etc.
 

vivere

Nowicjusz
Dołączył
16 Lipiec 2007
Posty
1 891
Punkty reakcji
7
Spalmy vivere na stosie i będzie spokój. Ile razy można czytać te jogo głupoty. Masz ze sobą problem, stary? Ile Ty masz lat w ogóle?
Na szczęście Święta Inkwizycja już nie istnieje.Jak

27,1.Pan jest Światłością moją i Zbawicielem moim

to co Ci się w tym nie podoba? Może On by tak samo i Światłością Twoją.To On powinien oświecać każdego,kto samodzielnie czyta Biblię.Mam wystarczająco dużo lat,aby o tym przeczytać w Biblii.

Zaufaj Panu,a On ci da właściwe zrozumienie
 

dalian

Nowicjusz
Dołączył
14 Czerwiec 2009
Posty
224
Punkty reakcji
0
Gewaraz
Biblie analizuje człowiek , a Duch Święty, czyli pozytywne myśli Boga Wszechmogącego oznajmiają znaczenie słów.
 

Jagiel

Nowicjusz
Dołączył
7 Lipiec 2008
Posty
1 690
Punkty reakcji
7
Nils - zapomniałaś dodać, że jesteśmy trędowaci.

Armagedon, jeżeli bliżej ci do prawosławia to na nie przejdź, mają piękną liturgie do której zresztą mam ciągoty ale doktrynalnie są trochę niespójni.
 

Armagedon

Armi
Dołączył
6 Październik 2007
Posty
3 865
Punkty reakcji
0
Miasto
Polska
Po co mam przechodzić na prawosławie skoro katolicy a szczególnie Cre3ator ma napisane że tylko jego wiara katolicka zbawia.
Jeszcze zacznie mi pisać że jestem w błędzie i głoszę wiarę heretycką:lol:
 

dalian

Nowicjusz
Dołączył
14 Czerwiec 2009
Posty
224
Punkty reakcji
0
cr3ator
Katolicy są obrzydliwością dla Wszechmogącego Boga, bo kontynują pogańskie zwyczaje. Izrael za pogańskie zwyczaje szedł do niewoli lub ginął.
 

cr3ator

Wielebna Świnia
Dołączył
9 Listopad 2006
Posty
1 586
Punkty reakcji
5
Spalmy vivere na stosie i będzie spokój. Ile razy można czytać te jogo głupoty.
Juppi, będzie rożno, skocze po drewienko :D

Vivere przynajmniej szuka Boga.
Daj mu szansę, raczej znajdzie :eek:k:
Vivere wpadł w pułapkę i się kręci w kółko.


Po co mam przechodzić na prawosławie skoro katolicy a szczególnie Cre3ator ma napisane że tylko jego wiara katolicka zbawia.
Jeszcze zacznie mi pisać że jestem w błędzie i głoszę wiarę heretycką:lol:
I tak głosisz wiarę heretycką więc co za różnica ;)

Nils heretyku mów mi tak jeszcze. Odrzuciłeś Kościół utworzony przez Jezusa, więc zostaniesz odrzucony podczas Sądu Ostatecznego.

:papa:
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
Armagedon
Katolicy to poganie , bo kontynują pogańskie zwyczaje, czyli wigilie o genealogii stypy pogańskiej,25.grudzień dzień wszystkich pogańskich bożków, malowane jaja o genealogii celtycko - pogańskiej etc.
Nils
To jest temat:
Odpowiadanie na Dlaczego samemu należy analizować Biblie ?
Dlaczego więc Twoje wywody niematerialne umownie zwane schodzą na sposób zdobienia moich klejnotów?
Będę sobie malował kiedy i jak chcę, wzorów i tak nie zobaczysz ponieważ nie jestem ekshibicjonistą.
Pamiętaj Bóg widzi Twe niegodziwości ale Ty umownie zwany proś o oświecenie bo "ciemność widzę"
 
Do góry