Dlaczego samemu należy analizować Biblie ?

dalian

Nowicjusz
Dołączył
14 Czerwiec 2009
Posty
224
Punkty reakcji
0
Biblia to arcydzieło literackie wielogatunkowe,wieloaspektowe wielowątkowe, rzeczywiste i rzetelne fakty historyczne i archeologiczne . Niezwykle obiektywne Prawo Miłości Boga, objawione w Dekalogu, Zakonie Mojżeszowym i Jezusie pozytywnym wzorze, zmierzającym do zbawienia.
 

cr3ator

Wielebna Świnia
Dołączył
9 Listopad 2006
Posty
1 586
Punkty reakcji
5
Samodzielne studiowanie tak, samodzielna interpretacja już nie.

Pismo trzeba czytać w Duchu w jakim została napisana.
Samodzielna interpretacja przez człowieka pozbawionego tego Ducha doprowadzi go do herezji i wypaczeń.
Patrz: vivere


:papa:
 

dalian

Nowicjusz
Dołączył
14 Czerwiec 2009
Posty
224
Punkty reakcji
0
cr3ator
Biblie nie tylko czyta się ale analizuje każde słowo w wielu aspektach i szerokiej perspektywie za pomocą najnowszych odkryć nauki i osiągnięć techniki oraz z pomocą Ducha świętego, czyli pozytywnych myśli Wszechmogącego Boga.
 

vivere

Nowicjusz
Dołączył
16 Lipiec 2007
Posty
1 891
Punkty reakcji
7
Samodzielne studiowanie tak, samodzielna interpretacja już nie.
Pismo trzeba czytać w Duchu w jakim została napisana.
Samodzielna interpretacja przez człowieka pozbawionego tego Ducha doprowadzi go do herezji i wypaczeń.
Patrz: vivere
To,że Ty nie wiesz czym jest Duch Święty,bo wyznajesz jakieś herezje nie znaczy,że On nie istnieje.A,że istnieje pisze wyraźnie w NT:

1 Kor.12,13.Bo też w jednym Duchu Chrystusowym wszyscy zostaliśmy ochrzczeni w jedno Ciało-czy to Żydzi,czy to Grecy,czy to niewolnicy,czy wolni,i wszyscy zostaliśmy napojeni jednym Duchem.

Dzięki temu wszyscy jesteśmy jedynie prawdziwą Świątynią Bożą,Mistycznym Ciałem Chrystusa:"

Kol.3,11...lecz Chrystus jest wszystkim i we wszystkich.
Efez.1,2..,który sam wszystko we wszystkich wypełnia.
Jest prawdziwą Światłością,"która oświeca każdego człowieka"(Jan.1,9) i ożywia wodą żywota wiecznego(1 Kor.15,22.45).

To,że Twoja wiara nie pozwala Ci widzieć obecnego w nas Chrystusa przez Ducha Świętego nie znaczy,że go nie ma. Tak samo jak nie widzisz obecności Boga w każdym człowieku.Dziwną jakąś wiarę wyznajesz.Jakbyś samodzielnie czytał Biblię,to byś nie pisał niezgodnych z nią nauk takich jak ta poniżej:

W sercach wierzących ludzi należących do Kościoła zamieszkuje Bóg, który działa poprzez wiernych.
Nie w sercach pogan, innowierców i heretyków. Bo te słowa nie są kierowane do nich.
Jak można pisać taką nieprawdę i ograniczać obecność Boga tylko do jakichś wybranych należących do KK? ?
Pisze w NT,że Bóg jest Bogiem wszystkich ludzi?

Efez.1,6.Jeden Bóg i Ojciec wszystkich,który jest ponad wszystkimi,przez wszystkich i we wszystkich.

To,że zasady Twojej wiary są niezgodne z Biblią nie znaczy,że ja mam je wyznawać,no bo z jakiej przyczyny?Mam tak jak Ty być ślepy na Światłość,która jako obecny w nas wszystkich Duch Święty "oświeca każdego człowieka?(Jan.1,9)"Zbyt dużo zawdzięczam obecnemu we mnie Chrystusowi w moim życiu i mojej rodziny,abym z powodu Twojej jedynie prawdziwej religii przechodził na jej wyznawanie,polegające na wyrzeczeniu się Jego.Bo to jest dopiero prawdziwa herezja,przynajmniej dla mnie.W Twojej Biblii nie ma tego fragmentu Jan.1,9 o obecnym w nas wszystkich Duchu Świętym Chrystusowym,czy jeszcze nie doczytałeś do tego fragmentu?

2 Kor.13.5...czy nie wiecie o sobie,że Jezus Chrystus jest w was?
 

balalajka

Nowicjusz
Dołączył
25 Grudzień 2007
Posty
1 206
Punkty reakcji
0
Samodzielna interpretacja przez człowieka pozbawionego tego Ducha doprowadzi go do herezji i wypaczeń.
Patrz: vivere

Gdyby Vivere '' uzywal '' samej Biblii nie zbladzilby.
To te rozne Gabrielki pociagnely go tam gdzie jest.
Biblia nie zwodzi ludzi.
Gdy ja czytasz, prowadzi Bog, nikt inny.
Czasem jednak moze prowadzic nasz rozum zasmiecony '' Gabrielkami ''.
 

cr3ator

Wielebna Świnia
Dołączył
9 Listopad 2006
Posty
1 586
Punkty reakcji
5
vivere, ... znowu to samo, na twoje heretyckie wypowiedzi wypowiedziałem się w temacie Kościół katolicki.

Nie zamierzam dyskutować z tobą o tym w paru tematach.
 
P

Pawian

Guest
Samodzielne studiowanie tak, samodzielna interpretacja już nie.
doprowadzi go do herezji i wypaczeń.
Zamiast bzdurzyć nad kwestią "herezji",zastanówmy się nad konsekwencjami nieznajomości zasad moralnych. Zacznij od tego,że przeciętny katolik nie zna i nie czyta Biblii,skąd zatem ma znać jej treść?Z krótkich fragmentów czytanych podczas mszy?Ta niewiedza prowadzi do niemoralności.Czy Polacy są nieuczciwi?
"Dlaczego święty Mikołaj nie odwiedzi w te święta dzieci w Polsce ? Boi się, że będzie tak jak przed rokiem: Mikołaj wychodzi z domu, którego mieszkańców właśnie obdarował, a tu...zniknęły renifery, bo ktoś je ukradł. Taki kawał o Polakach opowiadają młodzi Niemcy. Nie tylko oni, ale nawet sami Polacy często myślą o rodakach jak o ludziach, którzy kombinowanie wyssali z mlekiem matki.
47 proc. Polaków uważa, że aby zarobić więcej pieniędzy, trzeba zachowywać się nieuczciwie – wynika z Europejskiego Sondażu Społecznego przeprowadzonego w 2004 r. Akceptacja dla dochodzenia do pieniędzy w nieuczciwy sposób była w Polsce i Grecji największa z 17 badanych krajów europejskich. 40 proc. z nas sądzi, iż nie jesteśmy narodem uczciwym – wynika z danych CBOS-u z 2001 r. Jednocześnie Polacy są uważani za naród katolicki. Z czego wynika ten paradoks?
„Postępując nieuczciwie, większość Polaków nie ma wrażenia, że łamie Dekalog, bo uważa to za nieuczciwość usprawiedliwioną. Polak sądzi, że jeśli postąpi uczciwie, nie tylko niczego nie osiągnie, ale na dodatek inni go oszukają – mówi psycholog społeczny prof. dr hab. Janusz Czapiński z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego."http://www.eduskrypt.pl/czy_polacy_sa_nieuczciwi-info-207.html .Kto jest za to odpowiedzialny?
 

Armagedon

Armi
Dołączył
6 Październik 2007
Posty
3 865
Punkty reakcji
0
Miasto
Polska
Należy czytać Biblię samodzielnie bo wtedy można być prawdziwie wierzącym katolikiem wolnym od herezji watykańskich i naleciałości ludzkich.
Stąd tyle rozłamów w katolicyzmie. Staro-katolicy, Polsko-katolicy, Greko-katolicy, Prawosławni i Mariawici. Przecież Piotr był wolnym chrześcijaninem i na nim jest zbudowany nasz święty Kościół.
Głową zaś jest Chrystus.
Następcy Piotra byli przez całe wieki prześladowani jako heretycy. Ale zawsze byli wolnymi chrześcijanami bo do wolności nas Pan powołał a nie do niewoli w denominacjach.
 

vivere

Nowicjusz
Dołączył
16 Lipiec 2007
Posty
1 891
Punkty reakcji
7
vivere, ... znowu to samo, na twoje heretyckie wypowiedzi wypowiedziałem się w temacie Kościół katolicki.

Nie zamierzam dyskutować z tobą o tym w paru tematach.
A ja nie zamierzam zamienić żywego i obecnego we mnie Chrystusa,według Ciebie "heretyckiego" na tego "Eucharystycznego"katolickiego.Nie potrafisz uzasadnić,dlaczego nie uznajesz Jego obecności jako "Światłości,która oświeca każdego człowieka"(Jan.1,9),więc dla mnie Twoje nauki są herezją niezgodną z Biblią,której widocznie jeszcze nie zdążyłeś przeczytać.
 

gewaraz

Nowicjusz
Dołączył
21 Grudzień 2008
Posty
75
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Tomaszów Lubelski
Benedykt XVI jest bardzo liberalny co do własnej interpretacji biblii. Są tego złe i dobre strony. Wiadomo, skoro półgłówek łapie za Biblię i zaczyna wyciągać z kontekstu zdania i urywki, a papież na to pozwala to dochodzi do takich straszności jak "in vitro i imię bożej miłości" albo "homoseksualizm to tez miłość".

Własna interpretacja Biblii winna być nie tylko własną walką z metaforyką. Niektóre zdania, zagadnienia, są tak powikłane, że nie raz o dwóch lub trzech słowach z biblii powstają wielkie książki rozmiaru dwunastotonowej encyklopedii. Dlatego też literatura pomagająca w zrozumieniu Biblii jest jak najbardziej na miejscu.
 

Jagiel

Nowicjusz
Dołączył
7 Lipiec 2008
Posty
1 690
Punkty reakcji
7
To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśniania. (2 Piotr. 1,20)


Czy po tych słowach jest jeszcze miejsce na jakąś dyskusje o swobodnych interpretacjach Pisma?

Żeby nie było wątpliwości Św. Piotr idzie dalej:

...jak również we wszystkich listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę.
(3,16)
 

gewaraz

Nowicjusz
Dołączył
21 Grudzień 2008
Posty
75
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Tomaszów Lubelski
Obłuda też błędem. Jeszcze gorszym. Ale ostatnio zirytowało mnie użycie słów Jezusa na jednym z plakatów parady w Krakowie. Trzeba uważać.
 

Armagedon

Armi
Dołączył
6 Październik 2007
Posty
3 865
Punkty reakcji
0
Miasto
Polska
Benedykt XVI jest bardzo liberalny co do własnej interpretacji biblii. Są tego złe i dobre strony. Wiadomo, skoro półgłówek łapie za Biblię i zaczyna wyciągać z kontekstu zdania i urywki, a papież na to pozwala to dochodzi do takich straszności jak "in vitro i imię bożej miłości" albo "homoseksualizm to tez miłość".

Albo dochodzi do innych nadużyć jak wojny sprawiedliwe w imię Boże, Jezusa lub Maryji. Aby tylko wspomnieć z historii Potop i Krzyżaków. Niektórzy katolicy usprawiedliwiają zabijanie i kapelanów w armiach. Jezus kazał miłością zdobywać nieprzyjaciół.

To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśniania. (2 Piotr. 1,20)


Czy po tych słowach jest jeszcze miejsce na jakąś dyskusje o swobodnych interpretacjach Pisma?

Żeby nie było wątpliwości Św. Piotr idzie dalej:

...jak również we wszystkich listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę.
(3,16)

Prawosławni, staro-katolicy, greko-katolicy, polsko-katolicy, mariawici uważają że nie ma miejsca. Może to oni interpretują poprawnie a nie Ty Jagiel ? Przecież w tych Kościołach jest lepsze zrozumienie Biblii co do nauk. Szczególnie co do celibatu.
Czy prawosławnym zarzucisz że żle interpretują Biblię i nie bedą zbawieni. Już miliony prawosławnych pomarło z tą wiarą że KrK błądził. Pokój ich duszom. :papa:
 

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
Problem wogole zaczyna sie od momentu kiedy Biblie interpretujemy.Ona sama ma sie interpretowac.W niej szukac odpowiedzi na niejasnosci.
No i najgorsze kiedy uznamy swoje rozumienie jako jedynie sluszne.A ono zmienia sie i w nas samych czesto przez wyrost w wierze a takze przez doswiadczenia.
Sa zasady fundamentalne od uznania ktorych zalezy nasze zbawienie a sa i takie ktore nam maja dawac wzrost.I uczyc nas.
I tu zgodze sie z Jagielem ludzie tlumacza na wlasna zgube.A poszukac jak to wytlumaczyla sama Biblia nie laska?W niej szukac wyjasnien i interpretacji.
Ale do tego trzeba naprawde pokory bo czesto nasze przyzwyczajenia nie pozwalaja nam otworzyc oczu na slowa Biblii
.Potrzeba tez studiowania systematycznego i glebokiego nie czytania
 

Lampart

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2009
Posty
1 061
Punkty reakcji
21
Wiek
30
Miasto
Pireus
hmm czytam i sam nie wiem co mysleć. jak można nie czytac biblii i nie interpretować ??? To po co czytać ??? jak wy wyłączacie tą funkcje w mózgu ??? Czytam widze obrazy sytuacje i odruchowo oceniam. Tak funkcjonujemy.
Nie wiem jak to przekazać to tak jakbym kazal przecytac harlequina i nie oceniać nie analizować tylko czytać to jakaś paranoja jest.

Toż przecie chyba bóg poprzez swoją księge nie może zesłać glupiej interpretacji ta jak twierdzicie. Przecież to by było bez sensu. Człowiek poświęca się czyta chce zrozuieć a tu masz okazuje się, że źle rozumiesz i po przeczytaniu Biblii idziesz do piekła - to jakieś durne.

Odwracajać to paradoksalnie czy czytając Szatańską biblię moge ją zinterpretować przez pomyłke dobrze i pójść do nieba ?

Czyli co wszystkie inne ksiazki mamy czzytać interpretować i oceniać i złe negować a Biblię mamy zostawić w spokoju i ewentualnie czytać jedynie jak bezmózgie Yetii ?

Jak można czegoś nie interpretować nie oceniać. Przeciez jesli to wyłączymy to nie odróżnimy dobra od zła.

W biblii jest szereg błędów i zaprzeczeń. Jest też kilka wskazań które zostały zmienione przez KK jak naprzykład zalecenie, że Biskup ma być mężem jednej żony.....bo kto o rodzinę nie umie zadbać nie potrafi zadbać o wiernych. Tak jakby można było sobie nie dość że interpretować to jeszcze zieniać.

Co do 3świętej to została ona powołana dopiero po soborze nicejskim. Do tego czasu bóg był w jednej osóbce. Jezus zaś był zwykłym człowiekiem. Sekretarz soboru nicejskiego został wygnany za wyrażny sprzeciw tej tezie. Dlatego tez w tamtych czasach rozwijał sie tak zwany Arianizm. mam nadzieję, że dobre zapamiętałem jak ktoś coś wie to nie ch poprawi ew. z tego co pamiętam Goci którzy zawojowali Rzym byli podzieleni na Wizygotów i Ostrogotów jedni w reultacie po kolejnym soborze uznali 3świętą i zrezygnowali z Arianizmu drudzy uparli się no to im pogoniono kota i na tym się zakończyła kwestia Świętej trójcy
 

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
oczywiscie Lampart ze ale jak pisalam sa sprawy zasadnicze i jasno powiedziane>kiedy rodza sie watpliwosci rozne zdania Biblia da Ci wskazowki ku interpretacji.Kazdy ma rozny poziom swiadomosci i doswiadczen wiec nikt tak samo nie odczyta slow tej ksiegi.Ale znowu nie az tak roznie by trzeba bylo palic stosy
 

Lampart

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2009
Posty
1 061
Punkty reakcji
21
Wiek
30
Miasto
Pireus
hmm... to trudne tematy. Uczniowie Jezusa byli różnymi ludzmi prostymi i wykształconymi. Jednak podobno spisali swoje Ewangelie nie zaleznie od wykształcenia więc powinna ona być uniwersalna podobnie interpretowalna. Przeciez to Święta księga

Mam dużo wątpliowści w tej materii.
 

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
Gdyby byla zapisana w jeden sposob i na jeden poziom nie przedstawialby pelni przekazu swojego.Kazdy z nas ma rozne momenty zycia.ja sama wiem jak potrrafilam roznie rozumiec te same fragmenty Bibli w zaleznosci od mojego stanu duchowego czy moralnego.Nie mniej dotyczylo to zawsze fragmentow dydaktycznych.Nie zasadniczych choc mi sie to nie podonbalo ale wiem ze bylo potwierdzone autorytetem Boga.Na przykladczcij siodmy dzien to znaczy siodmy nie pierwszy.
Roznorodny przekaz daje pelnie i top dostepna na roznym poziomie
 

Lampart

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2009
Posty
1 061
Punkty reakcji
21
Wiek
30
Miasto
Pireus
No tak ale to nic nadzwyczajnego tak jest z każdą powieścią. Kiedy przeczytasz ksiazkę w wieku 20 lat spodoba Ci sie wracasz do niej za rok albo 5 lat i odbierasz ją inaczej. Mało tego odczytujesz coraz więcej znaczeń symboli głębie i kunszt autora. Uwierz jak przeczytamy ją za kolejny czas kiedy znowu zmieni się nasz zasób doświadczeń, zdobędziemy więcej wiedzy, nagle tę książkę zrozumiem mocniej i jeszcze inacej.
Jednak to nie świadczy o jej świętości
 
Do góry