Daltonizm

spuner9

Nowicjusz
Dołączył
2 Grudzień 2009
Posty
3
Punkty reakcji
0
Nie wiem czy to jest dobry dział, ale mam pytanie ponieważ zrobiłem sobie kilka testów Ishihary czyli po prostu na daltonizm i dużo widziałem dobrze, ale większość od razu nie mogłem zobaczyć zlewało mi się wszystko, dopiero po chwili zobaczyłem ale jak były kolory typu (chyba dobrze widziałem że to był jakiś ciemny niebieski) ale na nim w sumie widziałem kropeczki jednego koloru czy to jest jakich stopień daltonizmu czy jakaś inna choroba oczu odpiszcie bo ja się mało na tym znam i gdybyście mogli dajcie jakieś stronki z takimi testami na daltonizm(a jeszcze chciałem dodać że w jakiś innych jasnych kolorach się pomyliłem)
 

Avior

Bywalec
Dołączył
16 Kwiecień 2009
Posty
1 009
Punkty reakcji
96
Owszem, zaburzenie widzenia barw może być efektem uszkodzenia siatkówki czy kory mózgowej, ale prawdopodobne jest, że u ciebie to rodzaj ślepoty barw (daltonizm to jedna z jej odmian). Z grubsza biorąc mozna mieć nie tylko problemy z odróżnianiem zieleni od czerwieni, ale także żółci od niebieskiego, w ogóle nie widzieć kolorów albo słabo różnicować "subtelności" - no wiesz, ten koszmar mężczyzny, kiedy twoja kobieta zdejmuje z wieszaka w sklepie 5 bluzek w identycznym kolorze i każe ci wybierać między śliwką a fuksją, a tobie to wszystko mieni się przed oczami, zaleznie od światła i wreszcie widzisz wszystko na niebiesko... Albo po praniu "parujesz" jedną skarpetkę szarą z niebieskim odcieniem z drugą - niebieską z szarym odcieniem i jesteś przekonany,że są identyczne... Odróżniasz czerwone światło od zielonego? Więcej w zyciu nie potrzebujesz. "Fuksja" jest w codziennej egzystencji pojęciem zbędnym.
 

kikson

Nowicjusz
Dołączył
24 Październik 2008
Posty
265
Punkty reakcji
10
to normalne, że nie wszystkie kolory potrafisz nazwać, szczególnie jest tak u fcetów ;p nie ma sie co martwić, a plamki to widziałeś pewnie od ciągłego patrzenai na kolory to juz Ci się zlewało
 

marti18

Nowicjusz
Dołączył
10 Wrzesień 2010
Posty
34
Punkty reakcji
1
może nie masz daltonizmu tylko inne zaburzenie widzenia barwnego (daltonizm jest "odmianą" tej choroby)
Zaburzenie widzenia barwnego dotyczy kolorów: zielonego, niebieskiego i czerwonego. Daltonizm to ślepota na dwa kolory: czerwony i zielony.
Protanopia to problem z widzeniem czerwonego koloru, a deuteranopia zielonego.
Test i informacje znajdziesz miedzy innymi tutaj: daltonizm
 
Do góry