Czynniki lokalizacji przemysłu

Status
Zamknięty.

leszczu21

Nowicjusz
Dołączył
2 Czerwiec 2010
Posty
3
Punkty reakcji
0
Witam wszystkich!!! Mianowicie mam problem a dotyczy on mojego referatu z gery:( temat referatu to " Czynniki lokalizacji przemysłu" wszystko by było spoko gdyby nie to że ten referat nie może być z internetu musimy nauczycielce pokazać źródła z których korzystaliśmy. Może mi ktoś pomóc i chociaż troszkę naprowadzić gdzie mogę znaleźć coś na ten temat?? Z góry dziękuję i pozdrawiam:)
 
Q

quid pro quo

Guest
W podręcznikach akademickich... a tych czynników jest... mnóstwo. Źle sprecyzowane zadanie, bo ono jest co najmniej na poziomie akademickim.
Na szybko:
A. Weber - koncepcja zakładów przemysłowych, W. Christaller, Lish, koncepcja dystryktów przemysłowych, teoria gron, teoria neoklasycznego wzrostu Solowa czy nowe teorie, jak np. dyfuzyjno-polaryzacyjna.

Możesz zrobić tak - skorzystać z tego opracowania: http://www.bryk.pl/teksty/liceum/geografia/geografia_spo%C5%82eczno_ekonomiczna/8097-najwa%C5%BCniejsze_czynniki_lokalizacji_zak%C5%82ad%C3%B3w_przemys%C5%82owych.html

A książka to "Über den Standort der Industrien" Webera.

Nauczycielka padnie, bo pewnie w życiu tej książki nie widziała :D
 

leszczu21

Nowicjusz
Dołączył
2 Czerwiec 2010
Posty
3
Punkty reakcji
0
aha czyli rozumiem że tamten referat był na podstawie ksiazki A. Webera?? Ok dziekuję bardzo napewno z tego skorzystam:)
 
Q

quid pro quo

Guest
Najlepiej googlować: teoria lokalizacji weber. Może znajdziesz jeszcze coś ciekawego.
Znalazłem jeszcze: http://sciaga.nauka.pl/index.php/id=index/dept=54/cath=221/sc_id=12815/title=Czynniki_lokalizacji
Pierwsze prace dotyczące teorii lokalizacji przemysłu wiążą się z W. Launhardtem, jednak początkowo pominięto jego przemyślenia. Powrócił do nich A. Weber (1909), który to jako pierwszy rozpoczął prace nad teoriami lokalizacji przemysłu i wprowadził definicję czynnika lokalizacji (Standortsfaktor). Pod pojęciem czynnika lokalizacji jego twórca rozumiał pewną korzyść, która wynika z prowadzenia działalności gospodarczej w określonym miejscu lub na danym obszarze. Ponadto A. Weber wyróżnił 3 podstawowe czynniki lokalizacji, do których zaliczył: koszty transportu, koszty pracy i korzyści aglomeracji. Według niego najkorzystniejsza lokalizacja będzie w tym miejscu, gdzie są minimalne koszty prowadzenia działalności.

Oczywiście, te opracowania nie są na bardzo wysokim poziomie, ale na poziom licealny spokojnie powinno wystarczyć.
Możesz jeszcze pomyśleć nad jakimiś podręcznikami do geografii ekonomicznej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Geografia_ekonomiczna
 

leszczu21

Nowicjusz
Dołączył
2 Czerwiec 2010
Posty
3
Punkty reakcji
0
dziękuje bardzo będę z tego korzystał a jak pojawią się jakieś problemy to napisze:) jeszcze raz dziekuję
 
Status
Zamknięty.
Do góry