czy żołnierz może nosic okulary

tamul

Nowicjusz
Dołączył
28 Sierpień 2008
Posty
1
Punkty reakcji
0
otóż mam taki dylemat ;/
w sumie to od zawsze fascynowało mnie wojsko, i zastanawiam sie czy nie pójśc na zawodowego żołnierza?
i tu mam problem otóz jestem krótkowidzem inosze okulary izastanawia mnie to bardzo czy w wojsku żołnierz moze je nosić?? :niepewny: :niepewny:
 

Leone

Nowicjusz
Dołączył
26 Lipiec 2008
Posty
1 367
Punkty reakcji
1
Wiek
37
Owszem.
Nie zostaniesz snajperem, do komandosów też pewnie Cię nie przyjmą, ale jakieś inne zadania możesz wykonywać.
 

dawid3635

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2008
Posty
106
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Mam ten sam problem i jeszcze jeden bardziej wstydliwy.
Do wojska Cię w ogóle nie przyjmą jeżeli będziesz miał wadę większą niż +/- 3

A tutaj dorzucam fajną stronkę, w której są dobrze opisane wymagania zdrowotne dla żołnierzy. Strona ma służyć uciekaniu od wojska, ale możne ją też obrócić na swoją korzyść, jeżeli uznacie, że komisja lekarska np. błędnie nie przyznała wam kat. A
http://www.pka.most.org.pl/szwejk_chor_1.htm

Za mundurem honor i męstwo sznurem.....
 

Leone

Nowicjusz
Dołączył
26 Lipiec 2008
Posty
1 367
Punkty reakcji
1
Wiek
37
Wogóle nie przyjmują z jakąkolwiek wadą wzroku, dlatego mój ojeciec nie był w wojsku.
Ojciec nie był? W czasach, gdy służba była naprawdę obowiązkowa?

Owszem, mając wadę wzroku można dostać kategorię D. Jednak jeśli samemu chce się iść do wojska, to ma się większe szanse, że przyjmą.
 

przemekk1989

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2007
Posty
87
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Bytom
ja jestem ślepy i mnie wezną do wojska ale tylko do pracy w biurze na komputer lub do telefonu :)
 

agathe_w

Nowicjusz
Dołączył
23 Luty 2006
Posty
61
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
Kalisz
Mój chłopak jakoś z wadą wzroku jest we wojsku - najpierw był na piechocie a teraz na wsparciu - jakos okulary mu nie przeszkadzają, jedynie w strzelaniu w masce gazowej - ale kapral mu powiedział że ma strzelać na ślepo - aby żeby amunicję wystrzelać

Zapomniałam dodać, że ma -2 - wada wzroku - i że bez okularów to cięzko, bardzo ciężko, mówi że widzi tylko rozmazana plamę i ledwo kontury - i jakoś do niego się nie doczepili. Teraz biora wszystkich do wojska, bo muszą mieć określoną liczbę żołnierzy. A najśmieszniejsze jest to że nawet mojego kumpla co ma cukrzycę tą najgorszą stopniem też chcą wziąć. Właśnie ma jechac po bilecik... A to już przesada, bo on ciągle kuje się tą insuliną i połowy rzeczy nie może - a w wojsku wszyscy są jednakowi...
 

Gilajser

Nowicjusz
Dołączył
22 Październik 2008
Posty
25
Punkty reakcji
0
Ja też mam podobny dylemat?

Bo chciałem iść do Dęblina (liceum lotnicze) ale tam kategoria Z1A więc szans nie mam.
A czy w jednostkach saperów mam jakieś szanse?
 

Bonzo_84

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2008
Posty
150
Punkty reakcji
0
Z niedużą wadą wzroku jak najbardziej przyjmują (nie widzieliście nigdy wojaka w okularach?)
 

trojan94

Nowicjusz
Dołączył
18 Styczeń 2010
Posty
1
Punkty reakcji
0
A jeżeli mam okulary do czytania, i lekka skoliozę to przyjmą mnie?? dodam ze mimo skoliozy nie mam problemu z chodzeniem.
 

WujekSamoZuo

Nowicjusz
Dołączył
6 Styczeń 2010
Posty
254
Punkty reakcji
1
Jasne, wszyscy świetnie się nadajecie do wojska - np. do obsługi administracyjnej :-] A tak na serio, to komisja lekarska oceni waszą kategorię. Myślę, że w chwili obecnej, starając się o status zawodowego żołnierza będzie coraz częściej. Dlatego ślepych, kulawych i garbatych będą pewnie odrzucać - nie to, co kiedyś. Ale mimo wszystko - powodzenia!
 
J

Justyna712

Guest
No to może z taką wadą wzroku byś tylko za biurko poszedł.
Sama nosze okulary i mam też dosyć dużą wadę, ale bez nich także dobrze widze.
Wojsko mnie interesuje, strzelanie itp. :)
 

D_K

Strzelać każdy może...
Dołączył
24 Styczeń 2009
Posty
979
Punkty reakcji
58
Za czasów tego "złego Układu Warszawskiego" żołnierz dostawał szkła dioptryjne do maski :lol: i nie musiał strzelać na ślepo. No ale czy to w PRL czy w III RP w wojsku została sztuka dla sztuki. :)
 

myszkamiki3103

Nowicjusz
Dołączył
4 Styczeń 2010
Posty
358
Punkty reakcji
1
Dokładnie nie wiem jak to jest z tym wojskiem teraz, muszę przyznać, że się strasznie gubię. Bo mój kumpel chciał iść do wojska miał kat A w pełni zdrowy i go zabrać nie chcieli... Ale z wadą wzroku to chyba byłoby ci ciężko;/ Ale to chyba zależy jaką tą wadę masz, bo jak -5 to wątpię, żeby cię wzięli;/ Ale podstawowe pytanie jaką kategorię dostałeś na komisji wojskowej. Bo to w dużej mierze od tego zależy;)
 
Do góry