Czy warto się odchudzać?

anusia273

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2009
Posty
346
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Gdańsk
Jeśli to zła kategoria to z góry przepraszam i proszę o przeniesienie tematu. Co prawda ten temat dotyczy odchudzania ale również psychologii. Otóż własnie przeczytałam bardzo ciekawy artykuł na onet.pl. Zamieszczam tu ciekawsze fragmenty:

– Nie uderza was to, że w kulturze, która promuje konsumpcję, ludzie obsesyjnie się odchudzają?

K.M.: To tylko pozorny paradoks. To nie jest tak, że kultura mówi „jedz”, a my się odchudzamy w kontrze. Kultura mówi jednocześnie „jedz” i „nie jedz”. Bądź w napięciu, w rozkroku. Konsumuj za dużo, a potem miej poczucie winy. Nie wolno ci być spokojnym, zaspokojonym człowiekiem. Masz nie słuchać siebie i swoich prawdziwych chęci, bo wtedy pewnie doszedłbyś do wniosku, że trzech czwartych rzeczy, które ci wciskają, nie potrzebujesz. Masz słuchać wszystkich z wyjątkiem siebie samego, bo oni wiedzą lepiej, jaki masz być i czego chcesz.
– Iście orwellowska wizja...

W.E.: Kiedy uwaga człowieka jest odwrócona od jego wnętrza i skupiona na tym, co zewnętrzne, człowiek staje się zewnątrzsterowny. Wtedy łatwiej nim rządzić i wmówić mu niemal wszystko. Popkonsumpcja skutecznie próbuje nas rozhuśtać. Najpierw przekarmia, a kiedy już jesteśmy przekarmieni, każe nam się odchudzać, ustanawiając nieosiągalne standardy urody i oferując gamę wynalazków, które mają umożliwić ich
osiągnięcie. Wpadamy w pułapkę uzależnienia od konsumowania i odchudzania się. Można powiedzieć, że żyjemy w kulturze bulimicznej: jedz jak najwięcej, ale wyglądaj tak, jakbyś nie jadł. Konsumuj i zwracaj.

K.M.: W pewnym piśmie kobiecym lansowałam wizję bycia szczęśliwą grubaską. Dostawałam mnóstwo listów od cierpiących kobiet. Wśród nich było wiele wymiotujących młodych dziewczyn. Zachowywały się zgodnie z tym trendem. A ich rodziny jakby nic nie zauważały...
– Jak tu nie ulec? A te knajpy, programy telewizyjne, sklepy, reklamy?

K.M.: Tusza stała się swoistym elementem kontroli, społecznego nacisku. Wyglądu nie da się ukryć. Od razu widać, czy się umiesz zmieścić w wymaganych normach. Z tym wiąże się określenie, które mnie za każdym razem rozbawia do łez: zbędne kilogramy. Ciekawe, które są zbędne. Można obciąć rączki, ociosać trochę brzucha? To brzmi tak, jakby na człowieku rosło coś, co nie jest nim. Jakieś obce, zbędne ciało. Weszło na niego. Skądś. Bez jego woli.
– I jest wrogiem numer jeden przeznaczonym do natychmiastowej likwidacji.

K.M.: W tak zwanym normalnym społeczeństwie są i grubi, i chudzi, i cała gama kształtów pomiędzy. Nasza kultura próbuje nas ujednolicić na modłę totalitarną. Zrównać gusta, dyktować i zaspokajać potrzeby. Zawsze były mody dotyczące wyglądu – bardzo zresztą różne – i niewolnicy tych mód. Kanony piękna dotyczyły jednak głównie bogaczy, wśród niższych warstw społecznych, czyli większości, nie obowiązywały restrykcyjnie. Dziś moda dotyczy wszystkich. Za sprawą mass mediów, powszechnej dostępności. Każdemu „odstającemu” grożą sankcje społeczne. Grubej osobie trudniej znaleźć pracę, gruby automatycznie znaczy gorszy, chory, mniej sprawny...


Link do artykułu: http://partnerstwo.onet.pl/1554799,3505,1,artykul.html

Co o tym myślicie? ;) :gwizda:
 

mała*czarna

Nowicjusz
Dołączył
28 Luty 2006
Posty
5 681
Punkty reakcji
6
To jest wszystko jakieś poj.eba.ne
Mam normalną wage, ale przez to wszystko i tak czuje sie źle ! Nie nawidze swojego ciała ! I jak czytam posty dziewczyn w stylu "ojej a ja mam 170cm i waże aż 55 kg" to mnei hu* jasny szczela! :/ Zaczynam nienawidzić jedzenia i codziennie staram sie mnie spożywać. Jak mam siebie zaakceptować gdzie wszędzie jest pożądany coraz mniejszy rozmiar???!!! No niech mi to ktoś powie. Przepraszam za wulgaryzmy... - nie wytrzymałam...

Cel - wyglądać chudo < zagłodzić się na śmierć? >
 

anusia273

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2009
Posty
346
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Gdańsk
mała*czarna dokładnie!
mamy czuć się źle... i czujemy się źle... bo najpierw są reklamy czipsów a potem Bio CLA i innych świństw na odchudzanie... najpierw kup i zjedz a potem kup i schudnij

i biznes się kręci :gwizda:
 

naddi

Nowicjusz
Dołączył
12 Maj 2009
Posty
12
Punkty reakcji
0
W dzisiejszych czasach wiele z osób które są na diecie odchudzającej wcale nie powinno się odchudzać. Niestety obecny wzór piękna to szczupła i wysoka dziewczyna. Choć ostatnio zauważyłam, że trochę się to zmienia (np. Scarlet Johanson czy Beyonce).
Nie wolno jednak przesadzać w drugą stronę, nadmierna masa prowadzi do poważnym problemów zdrowotnych. Jeśli ktoś nie wie czy waży tyle ile powinien najłatwiej określić wskaźnik BMI.
 
Do góry