Człowiekem Jestem I Nic Co Ludzie Nie Jest Mi Obce

Koteczek

Nowicjusz
Dołączył
27 Grudzień 2005
Posty
58
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Bielsko-Biała
"Homo sun et nihil humani a me alienium ese putto"- Człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce.... Czy zastanawialiście się czasem co to właściwie znaczy?? ;)
 

jelonek

how can I ever change things that I feel?
Dołączył
12 Październik 2005
Posty
1 501
Punkty reakcji
2
Wiek
34
Miasto
Kraków
Mnie sie to kojarzy z "czerpaniem z zycia pelnymi garsciami", probowaniem w zyciu wszystkiego...Ale osobiscie uwazam, ze tak calkowicie wszystkiego sie nie powinno probowac. A przynajmniej ja nie zamierzam :p
 

heaen

Nowicjusz
Dołączył
30 Grudzień 2005
Posty
266
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Śrem k.Poznania
Hmm... jeśli chodzi o moje podejście do tego cytatu... To po części zgadzam się z Jelonkiem... Ale ogólnie to czym dalej brnę w to moje nastoletnie zycie, tym bardziej ludzie wydają mi się obcy. często nie rozumiem jakiśtam ich zachowań.. Więc nie mogę stwierdzić, że wszystko co ludzkie jest mi dobrze znane i wszystko rozumiem... Ba, śmiem twierdzić, że zachowania ludzkie stają się coraz bardziej zwierzęce i tak bardzo odległe od zwyczajowych zachowań ludzkich... Przykład? Starsza kobieta idąca ulicą z olbrzymią ilością siatek... Jewst jak samica jakiegoś zwierzęcia, która zawadza w wędrówce w poszukiwaniu wody, więc ją porzucają. Nikt nie pomoże jej w niesieniu ciężaru. Uważam, że ludzkie zachowania zaczynają odchodzić w zapomnienie, bo nie pasują do XXI wieku, w którym wszyscy są zbyt zajęci sobą, aby spojrzeć na innych... A jak można być człowiekiem, jeśli nie żyje się z innymi ludźmi?
 

Koteczek

Nowicjusz
Dołączył
27 Grudzień 2005
Posty
58
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Bielsko-Biała
dobre rozumowanie... najbardziej zastanawia mnie twoje ostatnie pytanie :"jak można być człowiekiem jeśli się nie żyje z innymi ludźmi?" nakłoniłas mnie do przemyśleń Heaen:) pozdrawiam
 

Hihi

Nowicjusz
Dołączył
14 Grudzień 2005
Posty
154
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
kraj śródziemnomorski
Zdecydowanie bardziej podoba mi sie to po polsku niz po lacinie. Ten martwy język jest mi właśnie obcy i nie za bardzo pasuje do tego wszystkiego co dzieje sie w naszych ciekawych czasach. Podobnie jak to powiedzonko. To bylo dobre w czasach Renesansu. Wtedy walczono z ciemnotą. Często wlasnie takimi frazesami. Posługiwanie się takim wyrazeniem, podobne bylo do posługiwania sie hasłem w czasie okupacji, albo passportem w komputerze. Otwierało "porta". Dzis jest podobnie. Na topie jestes jak uzywasz pewnych frazesów, jak znasz slang czy obcy język. Niektóre nasze wspołczesne powiedzonka przetrwają, inne przypomną sobie po latach i wtajemniczeni beda je powtarzać a jełopom nie bedzie sie to podobać. Bo w końcu to co ludzkie, nie powinno nam byc obce. Mnie, mimo, że należę do gatunku ludzkiego, jest obce wszystko, czego do tej pory nie poznałem. A jest tego wiele. I robi sie coraz wiecej. Nie nadążam za zmainami. Dlatego bardziej od nadętych wlochów i ich Renesansu podoba mi się powiedzonko pewnego gościa spod wiecznego drzewa oliwnego. Brzmialo jakos tak: - " wiem, ze nic nie wiem". On nie wiedział, ze to drzewko przetrwa nie tylko jego epokę. Może życ bardzo długo. Kilka tysięcy lat. Taka głupia oliwka. Dotrwalo do naszych czasow. Przetrwalo wzloty i upadki Dumnych i przekazało nam jedna prawdę. Uniwersalną. A brzmi ona: - nigdy nie stworzysz takiego naczynia, w ktorym pomieści sie woda wszystkich oceanow. Hihi. B)
 

Mihlin

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2005
Posty
144
Punkty reakcji
0
Dla mnie ten cytat jest wezwaniem do obalania tabu, do wyzbycia się wstydu. Jestem człowiekiem! Nie wstydzę sie tego co robię, bo to jest normalne! Dlaczego np. o seksie, niektórych chorobach jeszcze do niedawna wogóle się nie mówiło?! Przecież to tak samo jak jedzenie i sen normalne i naturalne rzeczy! :) Choc moje rozumowanie nie tyczy się psychopatów, bo np. mordowanie nie jest normalne :p ale to juz inna kwestia
 

LMeLeK

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2005
Posty
159
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Bydgoszcz
Ja to interpretuje w taki sposób, że chodzi o to by nie zatracić swojego człowieczeństwa.
Należy bronić tych wartości, które odrózniają nas od zwierząt.
Odwołam się do tematu seksu o którym wspomniała Mihlin ( ale skupie się na czymś innym ).
Zarówno my jak i zwierzaki w pewien sposób podlegamy popędowi seksualnemu. Różnica polega na tym, że my posiadamy wole i nie idziemy za każdym razem w kierunku jego zaspokojenia. Kontrolujemy go w pewnien sposób.
Rzecz się tyczy również tak ludzkich wartości jak sumienie, współczucie no i w końcu miłość... chociaż to czy zwierzęta są czy nie są do niej zdolne jest dyskusyjną sprawą...

Homo Sapiens -> Istota myśląca... To chyba mówi samo za siebie :]
 

spelnione-marzenia

poszybować chociaż raz ponad śmierć ponad czas ...
Dołączył
14 Listopad 2005
Posty
655
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Białystok
A co tak naprawde jest ludzkie ? Ludzka jest zdrada ... ból smutek radość wszystko ... to wszystko siedzi w nas to wszystko jest nami .. nie moglo by być obce
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Spelnione, to są emocje, uczucia - niektórym ludziom są one obce, niektóre nawet przez całe życie.

Człowiekiem jestem(...) - cóż osobiście się z tym nie zgadzam. Ponieważ jak już ktoś stwierdził - nie możemy zasmakować wszystkiego!
 

Thornat

Nowicjusz
Dołączył
29 Lipiec 2006
Posty
116
Punkty reakcji
0
Miasto
Kielce
Spelnione, to są emocje, uczucia - niektórym ludziom są one obce, niektóre nawet przez całe życie.

Człowiekiem jestem(...) - cóż osobiście się z tym nie zgadzam. Ponieważ jak już ktoś stwierdził - nie możemy zasmakować wszystkiego!
" Człowiekem Jestem I Nic Co Ludzie Nie Jest Mi Obce " powiedział dr. Hannibal Lecter przyrządzając wątróbkę...
 

kataryna

Po burzy ZAWSZE wschodzi Słońce! Nawet po najwięks
Dołączył
6 Grudzień 2005
Posty
6 512
Punkty reakcji
1
Wiek
32
Miasto
lepiej nie wiedzieć :P
Terencjusz :] W tej myśli chodziło mu o bezwstydność co do pokazywania swojego ciała, co wiemy z historii o czasach, kiedy to powiedzenie kręciło się wśród humanistów.
 

shmondon

autoupdated
Dołączył
31 Sierpień 2006
Posty
1 301
Punkty reakcji
2
Miasto
straszna wiocha
z kazdej maxymy mozna wyciagnac wnioski, ktore aktualnie sa najwygodniejsze albo najbardziej pozadane.
(hahaha). mysl trentiusa odniesiona do fizycznej strony czlowieka moze oznaczac brak wstydu, ale terentius uzyl tego powiedzenia raczej sarkastycznie. brak wstydu ciala i jego czynnosci lepiej oddaje maxyma : naturalia non sunt turpia. natomiast jesli chodzi o nie fizyczna strone czlowieka, terentius jest raczej dzisiaj staroswiecki. dzisiaj (tzn. w dzisiejszych czasach) lepiej chyba brzmi (blizej prawdy): homo homini lupus est. to powiedzenie zostalo przeksztalcone na swojska polska nute: homo homini jak moze tak swini! B)
 

ania_civ

Nowicjusz
Dołączył
19 Lipiec 2006
Posty
1 881
Punkty reakcji
0
Ja to rozumiem jako coś innego. Jestem człowiekiem, więc każda sprawa która dotyczy mnie powinna być dla mnie ważna. Więc oznacza to, że powinnam wiedzieć np. co się dzieje z moim ciałem, posmakować trochę wiedzy o emocjach, o psychologii, interesować się tym co sie dzieje. Powinnam potrafić rozmawiać o tym, co mnie dotyczy, nawet jeżeli temat jest trywialny lub nieprzyjemny. Nie oznacza to, że skoro niektórzy jedzą muchomory, ja mamje jeść - ale powinnam wiedzieć, czym to się może skończyć.

W pewnym sensie ta wiedza uskrzydla, w innych ogranicza, albo raczej daje podstawy, aby samej się ograniczać.
 

h3lix

Bad Mutha Fucka
Dołączył
2 Listopad 2006
Posty
3 458
Punkty reakcji
13
Wiek
36
Miasto
www.forumovision.com
Ania_Civ napisał:
Jestem człowiekiem, więc każda sprawa która dotyczy mnie powinna być dla mnie ważna.
Dlaczego od razu ważna?

Wg. mnie chodzi o to, że wszystkie zachowania ludzkie są normalne i nie powinny być ukrywane, zwykle też chodziłoby o te, które odróżniają nas od zwierząt.
Czemu mówi się o "nieludzkiej wojnie"? Przecież wojna jest jak najbardziej ludzka...
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Nieludzka to według mnie koncepcja traktowania siebie nawzajem podczas wojny - nieludzko - niehumanitarnie, nielitościwie.
 

Hihi

Nowicjusz
Dołączył
14 Grudzień 2005
Posty
154
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
kraj śródziemnomorski
Człowiek - według uczonych Uniwersytetu Harvarda, to:
5 funtów wapnia, 1,5 funta fosforu, 9 uncji potasu, 6 uncji siarki, 6 uncji sodu, nieco ponad uncję magnezu i mniej niż uncję żelaza, ołowiu i jodu w sumie 8 dolarów i 37 centów
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Hihi - to już przynajmniej nie jest nam obce to z czego jesteśmy zbudowani :D... i ile warci.
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Nie widziałem, de'facto człowiek także jest zwierzęciem :p Niektórych ludzi tylko wyróżnia rozum :D
 
Do góry