Co na poczatek?

Anarch

Nowicjusz
Dołączył
28 Kwiecień 2008
Posty
88
Punkty reakcji
0
Witam
Chciałbym poznać tą całą filozofie i nie wiem od czego zaczac.
Ostatnio kupilem ksiazke Fryderyka Nietzsche "Tako rzezcze Zaratustra" i szczerze mowiac musze sie wysilac na maxa zeby cos zrozumiec z tej ksiazki.
Macie jakies przyklady dziel w ktore moglbym sie zaopatrzyc na poczatek?
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Ja się trochę interesuję filozofią. Za całe jednak dzieła się jeszcze nie zabierałem. Lepiej zacząć od bardziej ogólnikowych książek, opisujących główne idee określonych nurtów czy autorów. To tak, aby mieć wgląd o co biega. Np. "O co pytają nas wielcy filozofowie?" Kołakowskiego na podstawie telewizyjnych wykładów na TVP, widziałem też stare opracowania z serii "Myśli i Ludzie"-sam właśnie się zaopatrzyłem w "Sokratesa".
 

Leone

Nowicjusz
Dołączył
26 Lipiec 2008
Posty
1 367
Punkty reakcji
1
Wiek
37
Przede wszystkim trzeba odkryć w sobie pewną potrzebę filozofii ;)
Potem zacząć o jakiś ogólników, o których napisał Caleb, a później.. to już zależy od potrzeb, a jeśli nie będziesz wiedział co robić, to zacznij od filozofii starożytnej i idź do przodu ;)
 

czera

Sztukmistrz z Cieszyna
Dołączył
21 Maj 2008
Posty
2 474
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Księstwo Cieszyńskie
Proponuję "Historię filozofi" - W.Tatarkiewicz. B. prosty język. Dzieło 3 tomowe. Ja w zeszłym roku kupiłem wszystkie 3 tomy za 59 zł więc jest to b. opłacalne.
 

Faelivrin Etinivi

Nowicjusz
Dołączył
3 Wrzesień 2008
Posty
133
Punkty reakcji
0
Wiek
114
Miasto
Dolina Rozpusty
Wydaje mi się, ze najlepiej zaczac od korzeni... Czyli Tatarkiewicz i 'Historia filozofii'. Bardzo przyjemne. Albo coś bestsellerowego, a la 'Świat Zofii'. To, plus jakiś porządny słownik filozofii, powinno wystarczyć na poczatek.

Powodzenia w zgłębianiu wiedzy : ).
 

starshine

Nowicjusz
Dołączył
29 Sierpień 2008
Posty
303
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Zdecydowanie polecam Swiat Zofii :) Czytalem juz wiele lat temu, wiec juz nie do konca pamietam ile tam bylo o filozofii, ale pamietam ze czytalo sie ja naprawde swietnie. :)
 

Anarch

Nowicjusz
Dołączył
28 Kwiecień 2008
Posty
88
Punkty reakcji
0
Ok dzieki
Zamowilem juz na allegro pierwsze 2 tomy "historia filozofii"
 

Faelivrin Etinivi

Nowicjusz
Dołączył
3 Wrzesień 2008
Posty
133
Punkty reakcji
0
Wiek
114
Miasto
Dolina Rozpusty
Zdecydowanie polecam Swiat Zofii :) Czytalem juz wiele lat temu, wiec juz nie do konca pamietam ile tam bylo o filozofii, ale pamietam ze czytalo sie ja naprawde swietnie. :)

Cała książka to filozofia : ). Poznawana i szczegółowo wprowadzana w jej świat przez Zosię w bardzo lekki sposób : ). To jej główny plus.
 

starshine

Nowicjusz
Dołączył
29 Sierpień 2008
Posty
303
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Cała książka to filozofia : ). Poznawana i szczegółowo wprowadzana w jej świat przez Zosię w bardzo lekki sposób : ). To jej główny plus.

Tak... i w ogole plusem jest to, ze ksiazka ma taka bardzo ciekawa i nietypowa fabule, zwlaszcza zakonczenie ktore chyba bylo dosyc szalone, o ile dobrze pamietam :)
 

Anarch

Nowicjusz
Dołączył
28 Kwiecień 2008
Posty
88
Punkty reakcji
0
Witam ponownie ;)

Trochę czasu minęło, filozofię poznaję powoli acz systematycznie. Jeszcze raz proszę o jakieś propozycję książek, interesują mnie głównie te bardziej ogólnikowe dzieła. To co zdążyłem przeczytać:
- 2razy historię filozofii Tatarkiewicza
- "O co pytają nas wielcy filozofowie?" Kołakowskiego
- 'tako rzecze zaratustra' Nietzschego
- 'świat Zofii'
- 'dr House i filozofia - wszyscy kłamią'
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
,,Miniatury filozoficzne" wydawnictwa Amber.

Małe to to, ale jeśli komuś zależy na szybkim i ogólnikowym zapoznaniem się z danym filozofem, to można sięgnąć.
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
Może coś jeszcze Tatarkiewicza? "Dzieje sześciu pojęć", jeśli interesuje Cię estetyka, "O szczęściu"...

Polecam też "Kwanty, liczby, abstrakty" Bigaja - to eseje z zakresu filozofii nauki - matematyki, fizyki... Naprawdę ciekawe rzeczy, o ile nie należysz do ludzi, którzy dostają drgawek przy najmniejszej dawce czegoś "ściślejszego". Podszkolisz się z logiki przy okazji, a to jest baaardzo przydatne. Nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy, żeby zrozumieć o co tam biega, książka jest napisana prostym językiem, aczkolwiek prowadzony przez Bigaja wywód bywa zawiły i trzeba czasem jakiś fragment przeczytać ze dwa razy. Mimo to warto.
 

Anarch

Nowicjusz
Dołączył
28 Kwiecień 2008
Posty
88
Punkty reakcji
0
Ok, jak już poznam Wasze propozycję to pewnie tu wrócę, na razie dziękuję :)
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
Jeszcze jedna pozycja mi przyszła do głowy, ale już chyba nie dla Ciebie, skoro masz za sobą Historię Filozofii Tatarkiewicza. Może komuś innemu się przyda. Chodzi o "Podróż w świat filozofii" Jerzego Pilikowskiego. Książka przybliża w bardzo przystępny sposób dzieje historii starożytnej i nowożytnej, porównując ze sobą szkoły z różnych okresów. Na początek akurat, jest trochę schematów i rysunków ułatwiających zrozumienie zagadnienia, z tyłu jest podana dość dokładnie literatura dla osób, które w danym temacie chciałyby wiedzieć więcej.

No i Diogenes Laertios - "Żywoty i poglądy słynnych filozofów" czy jakoś tak - zupełnie inna z tego względu, że pisana w III wieku. Przedstawia znane postacie z zupełnie innej perspektywy. Czytałem tylko fragmenty, ale miejscami się nawet uśmiechałem ;) W necie można znaleźć ebooka, jest dużo przypisów i trochę to utrudnia czytanie, ale dobrze zajrzeć do czegoś takiego.
 

alani

Nowicjusz
Dołączył
1 Październik 2010
Posty
65
Punkty reakcji
0
Ja bym poleciła klasykę - dla mnie przełomowa była "Uczta" Platona :) I od tego bym zaczynała, żeby na wszelki wypadek się nie zrazić ;P
 

CynicznyDoktor

Nowicjusz
Dołączył
10 Październik 2010
Posty
46
Punkty reakcji
7
Wiek
30
Miasto
Warszawa
Zacznij od filozofów starożytnych

Moim zdaniem ich dzieła są najbardziej wartościowe, a do tego imponują potęgą umysłu człowieka, który pozornie żył w czasach, w których wiedza o świecie była mała w porównaniu z dzisiejszą.Do tego język tych dzieł jest bardzo ciekawy i czasem dość zabawny, a do tego bardzo logiczny, więc głęboko zapada w pamięć.

Osobiście jestem fanem Patona, tak jak koleżanka powyżej :)
 
Do góry