cierpienie

Status
Zamknięty.

kasterka*

Nowicjusz
Dołączył
15 Czerwiec 2007
Posty
258
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
.oOOo.
cierpienie uszlachetnia czy zobojetnia . rozwaz problem w oparciu o wybrane teksty kilku epok.
Mogłby mi ktos podsunąc z jakich tekstów literackich mogłabym skorzystac ?
myslałam o micie o prometeuszu, cos z Biblii i Nowego Testamentu,o trenach Kochanowskiego , 'cierpienia młodego wertera'
noi niewiem co jeszcze by mogło być :(
 
N

Nieprzenikniona

Guest
Ja bym podała przykład właśnie Trenów, bo to doskonały obraz w literaturze cierpienia człowieka po stracie bliskiej osoby.
Oprócz tego:
- Księga Hioba {Hiob zostaje pozbawiony rodziny i majątku, ponieważ Bóg, za namową Szatana poddaje go próbie. Chce w ten sposób sprawdzić czy jego wiara jest wystarczająco silna}
- Legenda o św. Aleksym {Tytułowy Aleksy zrezygnował z olbrzymiego bogactwa i nierozpoznany przez nikogo długie lata cierpiał głód, upodlenie i nędze w progach własnego domu .}
- Zbrodnia i kara
- Apokalipsa św. Jana {aczkolwiek ona nawiązuje do cierpienia, gdyż opowiada o końcu świata}
- Lament świętokrzyski {Jest to monolog Najświętszej Maryi Panny, która ujawnia swe doznania na widok Syna umęczonego na Golgocie. W tym utworze Maryja przemawia do Syna, do archanioła Gabriela, do wszystkich matek i ludzi. }
- Wieża {w tym opowiadaniu chodzi o niedoskonałość budowli, takich jak World Trade Center i wieży Babel, które są przyczyną cierpienia wielu ludzi}
- Sonety krymskie {tęsknota za ojczyzną}
- sonet "Burza"
- Medaliony {zbiór opowiadań, reporterski opis zbrodni hitlerowskich w obozach koncentracyjnych}

Czy możesz też podać przykład ze sztuki? Dobrym przykładem jest rzeźba "Pieta".
 

kasterka*

Nowicjusz
Dołączył
15 Czerwiec 2007
Posty
258
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
.oOOo.
bardzo mi pomogłas , dzieki wielkie ;)
napewno skorzystam i wybiore z tego coś w miare prostego zeby mi sie łatwo interpretowało ;)
ze sztuki przykłady rózniez moga być.
 
Status
Zamknięty.
Do góry