Ciemna materia.

Mishel

Nowicjusz
Dołączył
12 Październik 2006
Posty
83
Punkty reakcji
0
No właśnie, co to jest ta "czarna materia"? Czy udowodnienie jej istnienia zmieni pogląd na rzeczywistość?
 

Karh

Pasjonat Fantasy.
Dołączył
27 Marzec 2007
Posty
2 013
Punkty reakcji
5
Miasto
Faerûn.
Poglądu na rzeczywistość raczej nie zmieni, przynajmniej mojego. Chyba że zostanie wynalezione jakieś jej praktyczne wykorzystanie.
Co to jest wszyscy wiemy. Obliczenia udowadniające jej istnienie są dla mnie wystarczająco realne, żebym w nią uwierzył. Jak to się jednak ma do wszechświata - nie mam zielonego pojęcia.
 

Mishel

Nowicjusz
Dołączył
12 Październik 2006
Posty
83
Punkty reakcji
0
Podobno jej dokładne zbadanie wyjaśni jak powstał wszechświat, a w konsekwencji jak powstała nasza planeta.
 

delin

Nowicjusz
Dołączył
14 Grudzień 2008
Posty
298
Punkty reakcji
4
Wiek
36
Miasto
Wodzisław Śląski
Ciężko zbadać coś, co praktycznie w ogóle w żaden inny sposób oprócz przyciągania nie reaguje z normalną materią. W sumie nie powinniśmy popadać w euforię, jest prawdopodobieństwo, że to wcale nie czarna materia poruszyła obserwowane od roku jądro pewnego atomu. Jej istnienie wyjaśniało by wiele zagadek związanych głównie z oddziaływaniem grawitacyjnym w dużych skalach. Co z tego będzie, pokaże najbliższa przyszłość.
 

Karh

Pasjonat Fantasy.
Dołączył
27 Marzec 2007
Posty
2 013
Punkty reakcji
5
Miasto
Faerûn.
Czy najbliższa to się dopiero okaże =). Nie chce być sceptyczny, ale nie cieszyłbym się za szybko tym, co być może uda nam się odkryć.
 

Luphis

Nowicjusz
Dołączył
6 Styczeń 2009
Posty
1 372
Punkty reakcji
5
Wiek
35
Miasto
Warszawa
A co do powstania wszechświata...czekamy na wyniki z CERNu w sprawie bozonu Higgsa xD . Do zbadania dokładniejszego czarnej materii jeszcze troszkę musimy poczekać. Aktualne przyrządy pomiarowe dają jedynie możliwość snucia hipotez i teorii ale bez konkretów
 

Mishel

Nowicjusz
Dołączył
12 Październik 2006
Posty
83
Punkty reakcji
0
Rozumiem, że czarna materia jest czymś w rodzaju "odbicia" białej materii?
 

Luphis

Nowicjusz
Dołączył
6 Styczeń 2009
Posty
1 372
Punkty reakcji
5
Wiek
35
Miasto
Warszawa
Raczej nie jest odbiciem. Została tak nazwana, bo jej nie widać, a przewiduje się jej istnienie jedynie na podstawie obliczeń i obserwacji oddziaływań na galaktyki, gwiazdy itd. Podobnie jak czarne dziury, nie widać ich, ale istnieją na pewno
 

Karh

Pasjonat Fantasy.
Dołączył
27 Marzec 2007
Posty
2 013
Punkty reakcji
5
Miasto
Faerûn.
Dodam tylko że nie można sobie wyobrażać ciemnej materii w sposób dla nas logiczny, tj. porównując ją z normalną materią. Jest to po prostu coś co wywołuje spore oddziaływania grawitacyjne i hipotetycznie wypełnia większość wszechświata.

Edit: To jest ciemna materia =].
 

delin

Nowicjusz
Dołączył
14 Grudzień 2008
Posty
298
Punkty reakcji
4
Wiek
36
Miasto
Wodzisław Śląski
Czy najbliższa to się dopiero okaże =). Nie chce być sceptyczny, ale nie cieszyłbym się za szybko tym, co być może uda nam się odkryć.

Teraz fizyka idzie tak szybko do przodu że zakładam za dekadę będziemy mieli już teorię wszystkiego i poznamy doskonale prawa rządzące wszechświatem w normalnych warunkach, może pomijając anomalie związane m.in. z czarnymi dziurami i stanem który występował we wszechświecie tuż po wielkim wybuchu
 

Sasha2104

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2009
Posty
285
Punkty reakcji
11
Ja jestem ciemną materią w tym temacie ale miło tak sobie poczytać mądrych rzeczy...
 

Pitagoras

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2009
Posty
28
Punkty reakcji
0
Teraz fizyka idzie tak szybko do przodu że zakładam za dekadę będziemy mieli już teorię wszystkiego i poznamy doskonale prawa rządzące wszechświatem w normalnych warunkach, może pomijając anomalie związane m.in. z czarnymi dziurami i stanem który występował we wszechświecie tuż po wielkim wybuchu


o ile nie znajdzie się jakiś geniusz i nie wywróci całej fizyki do góry nogami
 
Do góry