Chrzciny

ewa85

Nowicjusz
Dołączył
17 Marzec 2006
Posty
335
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Łódź
Korzystalam z wyszukiwarki, ale podobnego tematu nie znalazłam. W zwiazku z tym zakładam nowy i proszę o pomoc.
W lipcu zostanę matka chrzestną ( do tej pory jeszcze mi sie cos takiego nie przytrafiło :p ) no i oczywiscie mam problem... w co ja mam sie ubrać?! Chyba trzeba jakos elegancko i nie wystarczy zwykla spódnica i bluzka? Macie jakieś propozycje? Może same byłyście w podobnej sytuacji?
Jako matka chrzestna musze tez kupić jakiś prezent dla maleństwa. Co to moze być?
Będę bardzo wdzieczna za ewentualną pomoc :)
 

SZYBECZKA85

Nowicjusz
Dołączył
3 Maj 2006
Posty
286
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
ŁÓDŹ
ewa ja co prawda nie jestem chcrzestna ale rok temu bylam z moim facetem na komuni u jego chrzesnicy a przy okazji byly tez chrzciny brata dziweczynki ktora miala komunie i powiem ci ze mimo iz cala impreza byla w lokalu to nikt nie byl wystrojony
ja np mialam czarna spodnice za kolano do tego bialy gorset na to czarna koszula z rekawem 3/4 i szpilki i wydaje mi sie ze to byl elegancki zestaw.
przeciez nie mozesz tez przesadzic ze strojem wkoncu to chrzciny a nie wesele.mysle ze skoro to ma byc lipiec to moze wskocz w jaks ladna letnia sukienke byle by ona nie miala za duzo odkrytego sama rozumiesz wkoncu bedziesz musiala isc w tym stroju do kosciola
a co do prezentu to nie mam pojecia moze porozmawiaj z rodzicami malenstwa czy cos im nie jest potrzebne i wogole
 

DARI@

Nowicjusz
Dołączył
27 Maj 2006
Posty
171
Punkty reakcji
0
Miasto
Łódź:]
na początku to porozmawiaj ze swoimi rodzicami (zawsze coś mogą doradzić), a przede wszystkim z rodzicami maluszka (jeśli chodzi o prezent), bo czasami się zdarza tak że rodzice nowonarodzonego mają jakąś konkretną rzecz którą chcieliby żeby chrzestni kupili, albo żeby się chrzestni na coś złożyli, albo ze chcą np tylko pieniądze.
Z tego co wiem to jest taka tradycja że chrzestna powinna kupić dziecku buciki do chrztu, w które mamusia koniecznie ma ubrać dziecko do kościoła, oraz białą szatkę. jeśli chrzestna (czyli Ty ;p ) ma troche więcej pieniędzy to może całkowicie ubrać dziecko, ale to ze względów finansowaych jest rzadko spotykane ;) w wyborze prezentu ważna jest też płeć maluszka :p bo jak dziewczynka to mile widziana byłaby z Twojej strony jakaś ładna lalka, albo śliczny duży misiu (i w jednym i w drugim przypadku trzeba troche wydać żeby ta zabawka dłuuugo służyła, i wytrzymała np do 18tki obecnego maleństwa)

Chrzestni (jedno lub oboje) powinni też dać taką specjalną książeczkę, można je kupić w księgarniach-wybór jest naprawdę wielki-w środku są miejsca na zdjęcia, podpisy gości, specjalne wierszyki na chrzest, informacje na temat chrztu, późniejszej komuni i bierzmowania. Powinno się też znaleźć miejsce na pieniądze jeśli je będziesz dawać.

A co do ubioru to trzeba się trochę nagłowić. Po pierwsze-ważne jest gdzie chrzciny się będą odbywać-czy na sali (wtedy bardziej elegancko) czy w domu; w mieście, czy na wsi. Nie można się tak wystroić żeby wyglądać lepiej niż mamusia, bo to maleństwo wraz z rodziami ma być w centrum uwagi a nie chrzestna za którą się będzie oglądać połowa gości:p ale z drugiej strony trzeba się ubrać elegancko (nie mówię biała bluzka, czarna spódnica :p ) czasami można się spotkać wcześniej z chrzestnym np żeby się kolorystycznie dobrać -on koszula a Ty dodatki w jednym kolorze ;p

tak ogólnie- np jakaś garsonka, albo żakiet, sukienkę raczej bym odradzała, szczególnie jakąś letnią, zwiewną bo to nie pasuje na chrzciny (chyba że tak się ubierze mamusia), może być ewentualnie jakaś elegancka do kolan i do tego szal na ramiona, czy coś; do tego buciki na obcasie, pogodny kolor ubrania (broń boże czarny), mile widziane odwiedzić fryzjera (albo samemu uczesać się inaczej niż codzień). Trzeba pamiętać że chrzest to jest mimo wszysko bardzo ważna uroczystość, a zdjęcia będą tak samo "celebrowane" jak zdjęcia ze ślubu, bo podejrzewam że będą robione u fotografa-i chrzestni są wtedy na pierwszym planie.

Tochę się rozpisałam, ale mam w takich przyjęciach doświadczenie. Po pierwsze moja rodzina ma salę, na której się odbywają chrzciny, wesela itp, i już od baaaaardzo długiego czaso obsługuję takie przyjęcia i widzę w co się ludzie ubierają, co kupują itp. A po drugie mam dużą rodzinę (uwierz, bardzo dużą) i w ciągu ostatnich kilku lat byłam na trzynastu chrztach moich kuzynek/kuzynów ;)
jakbyś jeszcze coś chciała wiedzieć to pytaj.
 

ewa85

Nowicjusz
Dołączył
17 Marzec 2006
Posty
335
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Łódź
wielkie dzięki za odpowiedzi :* zbankrutuje chyba na tych chrzcinach ;)

jeśli chodzi o strój to myślę raczej nad jakąś kiecka w jasnym kolorze, bo garsonki to chyba nie zniesę ;) mój problem polega na tym, ze nie przepadam za takimi eleganckimi ciuchami, ale musze sie przemóc :p najgorsze w calych chrzcinach są zdjecia (dodam, ze nie należe do osób, które lubia być fotografowane) trzeba ładnie wyjść na zdjeciu, to, w co sie ubiorę też musi na zdjeciu ładnie wygladać ;) i w dodatku takie fotki ogląda potem cała rodzina przez wiele wiele lat :eek: koszmar!
impreza bedzie na sali, w jakimś hotelu chyba, takim eleganckim. Mamusia dziecka też się chyba lubi stroić, wiec nie mogę przy niej wygladać jak uczennica na rozpoczęcie roku szkolnego :p inną sprawą jest bycie "zwyklym" gosciem na chrzcinach a bycie chrzestną (oglądana przez całą rodzine dziecka, bo nikt mnie w niej nie zna :eek: ) przynajmniej tak mi sie wydaje

rozmawialam juz z rodzicami, ale wolałam sie poradzic jeszcze młodych ludzi :D z tego co ja slyszalam, to jest taka tradycja, ze matka chrzestna ogólnie cały strój dzieciaczkowi kupuje, więc przy tym chyba zostanę :/ tzn. najprawdopodobniej dam pieniażki rodzicom dzidziusia i oni kupią to, co im sie podoba (no chyba, ze mnie zabiorą na rajd po sklepach z dziecięcymi ciuszkami :D )

taka ksiażeczka to chyba super pomysł jest :) muszę sie rozejrzeć :) DARI@ wiesz moze gdzie takie cos sprzedaja? :> zastanawialam sie jeszcze nad biblia w obrazkach i nad jakąś duuuża maskotką (dzidzius jest chlopczykiem, więc lalka nie za bardzo ;) ) zastanawiam sie czy jest sens dawać pieniadze z okazji chrztu... dziecko z nich raczej nie skorzysta, a skoro ode mnie dostanie ubranko, maskotkę i cos jeszcze to chyba sobie te pieniażki daruje :/
 

DARI@

Nowicjusz
Dołączył
27 Maj 2006
Posty
171
Punkty reakcji
0
Miasto
Łódź:]
przyznam Ci się szczerze że wolałam być ostrożna w tym co piszę bo nie wiedziałam jak wygląda Twoja finansowa sytuacja oraz sytuacja tej rodziny. Ale już mniej więcej się zorientowałam.

No dobra, to jak już chcesz ta kieckę, to pamiętaj żeby to nie było coś z prześwitującego materiału, (jak napisałam NIE wakacyjna sukienka), żeby nie było do kostek, i uważaj z dekoltem:p szal, albo ine delikatne wdzianko tego typu-jak już napisałam mile widziane :p naprawdę musisz wyglądać bardzo elegancko, i zdaję sobie sprawę że troszke kasy wydasz, no ale chrzestną zostaje się raz/kilka razy w życiu więc jakoś to przebolejesz :p wybierz się na zakupy z dobrą przyjaciółką (ew mamą) ale taką żeby Ci powiedziała szczerze w czym Ci jest dobrze itp. Fryzjer, biżuteria, dodatki (torebka, buty) to już dopasuj do ubrania, ale skoro mamusia też się lubi stoić to dobre by było jakieś srebro (mówię o biżuterii) ;) z tego co widzę będziesz bardzo uważnie oglądana przez gości, bo rodziców to oni znają, a Ciebie będą oglądać z każdej strony :p po strój maluchowi wybrałabym się na Twoim miejscu razem z jego rodzicami, oni nie powinni mieć nic przeciwko. Później mogą być jakieś głupie gadki że poszłaś na łatwiznę i dałaś po prostu kasę na ubranko, a chrzestna jest od tego żeby pomagać :p poza tym to już będzie pamiątka-takie ubranko-więc warto by było żeby dziecko się później dowiedziało że to chrzestna mu kupiła a nie rodzice (mimo że dostali od chrzestnej kase), bo o takich "szczegółach" rodzice często zapominają (jeśli sami kupują)

jak chłopczyk- to misiek jak najbardziej, i radzę tu kupić jakiegoś duuużego misia (z tego co widziałam to popularne są takie kilka razy większe od maleństwa, kosztują ok 150 zł, ale pamiątka naprawde na kilkanaście/dziesiąt lat).

Biblia też, jak najbardziej, mój młodszy brat ma taką specjalną biblię: "biblia ilustrowana dla dzieci", a na pierwszej stronie jest podpis chrzestnej, bo od niej tą biblię dostał "na pamiątkę chrztu świętego-chrzestna wraz z mężem". Swietna pamiątka, bo po kilku latach (a czasem po kilku dniach) to juz nikt nie pamięta od kogo dany prezent jest. A z podpisem wszystko wiadomo. Jak chcesz to Ci mogę spisać autora i w ogóle, ale myślę że jak już będziesz gdzieś kupować to sprzedawca sam Ci pokaże jakie biblie dla dzieci ma.

co do książeczki, to zawsze są w sklepach takich, w jakich są biblie i ubranka dla dzieci do chrztu. poza tym są też często w specjalnych "sklepikach parafialnych" przy kościołach, w mniejszych miejscowściach często w kwiaciarniach, a jak mieszkasz w większym mieście to np w Empiku (ostatnio widziałam w Empiku w Łodzi, bo tu mieszkam, świetną książeczkę "dla mojego kochanego chrześniaka"-akurat by Ci pasowało, super sprawa :p )

i znowu się rozpisałam :p
 

ewa85

Nowicjusz
Dołączył
17 Marzec 2006
Posty
335
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Łódź
DARI@ wielkie dzieki za rady :* od jutra zaczynam sie rozglądać za jakimś strojem, prezent to jeszcze zdążę kupić i nie będzie chyba większego problemu.
W okolicach empików bywam często, wiec zajrzę i poszukam tej ksiażeczki :)
jeszcze raz dziekuję za profesjonalne porady :D
 
Dołączył
3 Październik 2005
Posty
452
Punkty reakcji
0
Miasto
..::-Legnica-::..
ja naazie jestem siostrą maleństwa, które chrzciliśmy we wrześniu, i chrzesny kupił Matyldzi łańcuszek złoty, a chrzesna, komplet, kolczyki i przywieszka, moja rodzina myśli przyszłościowo
Znajoma kupywała na chrzciny fotelik do karmienia.
Myśle ze coś i sie uda znaleźć

o i jeszze z tego o wie to chrzesna ma kupić krzyzmo, takie coś podobne do bluzeczki
 

ewa85

Nowicjusz
Dołączył
17 Marzec 2006
Posty
335
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Łódź
biżuteria dla dziewczynki to dobry pomysł (sama dostałam śliczny lańcuszek majac dwa mieisace ;) ) ale wydaje mi sie, ze kupienie biżuterii chlopczykowi jest troszke bez sensu (chociaż sie nad tym zastanawiałam) Chłopcy rzadko kiedy noszą biżuterię (no chyba żebym przyszłosciowo kupila kolczyk do brwi ;) ) wiec lepiej chyba kupic jakaś pamiątkę, z której bedzie jakis pożytek i frajda dla dzieciaka
 

Dona21

Nowicjusz
Dołączył
1 Maj 2005
Posty
115
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Ja zostałam chrzestną w lutym tego roku. Miałam na sobei garsonkę a dla dzidziusia kupiłam własnie taką książeczkę pamiątkową gdzie mama będzie wklejać zdjęcia zapisywac keidy wyszedł pierwszy ząbek, pierwsi goście według mnie to piękna sprawa później dziecko może sobie to obejrzeć.
A właśnie jeszcze kupowałam szatę, która się nakłada w momencie chrztu dziecka.
 

Pancernik

Czarna Mamba
Dołączył
6 Październik 2005
Posty
3 196
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
z Nienacka
Ja kupilam stroj dla malenstwa na chrzest oraz wlasnie taka ksiazeczke pamiatkow. A ubralam sie raczej elegancko, spodnica i bluzka i bylo ok :)
 

gosia665

Nowicjusz
Dołączył
6 Maj 2005
Posty
570
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Łódź
tak tak biała szatka :) moze byc tez taka biala husteczka :D
Ewa85 mozesz kupic na Drewnowskiej tam jest taki specjalny sklep 9 zeta :p
 

ewa85

Nowicjusz
Dołączył
17 Marzec 2006
Posty
335
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Łódź
niedaleko mnie jest taki specjalny sklepik: "ubranka do chrztu", wiec jak już mi się skończy ta okropna sesja to tam zajrzę i na pewno coś znajdę :)
 

rajana

Nowicjusz
Dołączył
21 Maj 2006
Posty
61
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Lublin
mój chłopak był chrzestnym chłopca i tez miał problem co kupic. Ja oczywiście stawiałam na coś niespotykanego on wolał coś tradycyjnego. skończyło się na tym, że kupiliśmy srebrny smoczek, który się otwierał i w przyszłości miał przechowywać pierwszy ząbek, który wypadnie maleństwu. Na nim bylo wygrawerowane imię, data i godzina urodzin oraz waga. Do tego dokupiliśmy taką książeczkę o której była mowa wcześniej. No a co do ubrania to chrzestny nie ma problemu.. :) garnitur na wszystkie okazje :D
 

ewa85

Nowicjusz
Dołączył
17 Marzec 2006
Posty
335
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Łódź
mój chłopak był chrzestnym chłopca i tez miał problem co kupic. Ja oczywiście stawiałam na coś niespotykanego on wolał coś tradycyjnego. skończyło się na tym, że kupiliśmy srebrny smoczek, który się otwierał i w przyszłości miał przechowywać pierwszy ząbek, który wypadnie maleństwu. Na nim bylo wygrawerowane imię, data i godzina urodzin oraz waga. Do tego dokupiliśmy taką książeczkę o której była mowa wcześniej. No a co do ubrania to chrzestny nie ma problemu.. :) garnitur na wszystkie okazje :D

prezent świetny, super pomysl :) to taki gotowy smoczek był czy na zamówienie? jeśli można spytać, to ile taki bajer kosztuje?
 

rajana

Nowicjusz
Dołączył
21 Maj 2006
Posty
61
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Lublin
smoczek był gotowy, kupiony u jubilera, grawerowanie było tylko zlecone. i wcale nie byl taki drogi hmmmm o ile dobrze pamiętam to okolo 80 zl.
 

DARI@

Nowicjusz
Dołączył
27 Maj 2006
Posty
171
Punkty reakcji
0
Miasto
Łódź:]
o kurcze ale debilka ze mnie :bijeglowe: Ewa85, dopiero teraz zwróciłam uwagę że Ty z Łodzi jesteś :/ sorrki, gdybym wcześniej to przeczytała to bym od razu napisała jakieś konkrety, np adresy. Ehhh :przewraca:
 
Do góry