Chemia - Iloczyn Rozpuszczalnosci

Status
Zamknięty.

shqu

Nowicjusz
Dołączył
12 Grudzień 2005
Posty
155
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Mikołów
Ostatnio babka z chemii nie byla w zbyt dobrym humorze i bez zadnego slowa wytlumaczenia kazala nam zrobic pare zadan z iloczynu rozpuszczalnosci. Powiedziala, ze mamy bazowac na wiadomosciach z podrecznika...wszystko fajnie, tylko w podreczniku nawet nie ma takiego tematu ! Napociłem sie troche, poszperalem w internecie i udalo mi sie zrobic pare zadan, ale z tymi dwoma mam problem...nie wiem nawet z ktorej strony sie za nie wziasc :p

1.
Jakie jest stezenie jonow Ag+ i S2- (g/l) w nasyconym roztworze siarczku srebra ?
2.
Ile miligramow kazdego z jonow znajduje sie w 200ml nasyconego roztworu arsenianu(V) magnezu Mg3(AsO4)2.

Jesli znajdzie sie ktos kto potrafi rozwiazac te zadania bylbym bardzo wdzieczny. Z gory dziekuje i pozdrawiam :)
 

Kerio

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2005
Posty
7 525
Punkty reakcji
14
Powiem ci ze ciekawe jest to zadanie :D

Ad 1.
Sposób jest następujący.

Rozpuszczanie osadu przebiega zgodnie z równaniem reakcji:
Ag2S <-> 2Ag+ + S2-

Wyrazęnie na iloczyn rozpuszczalności będzie miało postać:
Kso=[Ag+]2[S2-]

Rozpuszczalność zwykle oznacza się przez S, jednakże ażeby nie myliło się nam z siarką - napiszemy po prostu x.
Rozpuszczenie się x moli soli będzie towarzyszyło nasyceniu roztworu 2x molami jonów srebra i x molami jonów siarczkowych. Zatem w wyrażeniu na iloczyn rozpuszczalności za [Ag] podstawiamy 2x, a za podstawiamy x, czyli:
Kso=(2x)(kwadrat)x
Kso-4x3

Stąd:
x=(Kso\4)(do potegi 1\3)

Pamiuętaj, że tak obliczona rozpuszczalność będzia miała wymiar stężenia, czyli mol * dm (do -3)

Ad 2.

Analogicznie. Stężenie każdego z jonów (tutaj [Mg] = 3x; arseniany = 2x) musisz przeliczyć na masę w konkretnej objętości roztworu.

Jak ja nie lubie tych znakow bez ulamkow itp :p
 

shqu

Nowicjusz
Dołączył
12 Grudzień 2005
Posty
155
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Mikołów
Dzieki piekne :) po kilkukrotnym przeczytaniu Twojego posta i po dzisiejszej lekcji chemii powoli kojarze o co chodzi. Posiedze dzisiaj nad zadaniami i mysle, ze na jutrzejszej kartkowce dobrze mi pojdzie :)
 

Kerio

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2005
Posty
7 525
Punkty reakcji
14
tez mysle ze dobrze ci pojdzie :)
Jestes na profilu chemicznym?
 

shqu

Nowicjusz
Dołączył
12 Grudzień 2005
Posty
155
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Mikołów
Nie dziekuje ;]
Tak, jestem na profilu biologiczno-chemicznym, 2 klasa LO. A Ty ? profil, studia chemiczne, albo zainteresowanie ? :p
 

Kerio

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2005
Posty
7 525
Punkty reakcji
14
Ja tez jestem na biol-chem-fiz 2 klasa LO :D
Ciekawe zadania macie :p
 
Status
Zamknięty.
Do góry