Chcesz mieć wiatrówkę? Musisz zdać test

Sunray

Bywalec
Dołączył
30 Lipiec 2008
Posty
3 574
Punkty reakcji
60
Wiek
34
Miasto
pomorskie
Wiatrówki są niebezpieczne dla ludzi - twierdzi posłanka PO. Wymyśliła więc, że każdy, kto chcę kupić taką broń, będzie musiał zdać testy psychologiczne
Zobacz powiekszenie

Obecnie polskie prawo zezwala na posiadanie bez jakiegokolwiek zezwolenia broni hukowej, czarnoprochowej (repliki starej broni) oraz wiatrówek (ale o energii tylko do 17 dżuli). Tą ostatnią bez najmniejszego problemu osoba pełnoletnia może kupić w internecie. Wystarczy ok. 400 zł. Ale wkrótce może się to zmienić. Hanna Zdanowska, posłanka Platformy i członek komisji "Przyjazne państwo" przekonuje partyjnych kolegów do zaostrzenia przepisów.

- Wiatrówki nie mogą być dostępne dla wszystkich. To broń, która może wyrządzić dotkliwie szkody, np. poważnie ranić człowieka - dowodzi posłanka.

Jej obawy potwierdza Jan Zołdak z Ligi Obrony Kraju w Oświęcimiu, znawca broni sportowej:

- To fikcja, że wiatrówka nie może zrobić krzywdy. Siła wyrzutu jest tak duża, że kula może zrobić dziurę w drzwiach, nie mówiąc o szkodach, jakie może wywołać w ludzkim organizmie.

Posłanka PO proponuje więc, aby przyszli nabywcy przechodzili testy psychologiczne. Jak przekonuje, to konieczne, by broń nie była dostępna dla osób np. z zaburzeniami psychicznymi. Koszty badania - ok. 150 zł - poniesie nabywca wiatrówki. Nie musieliby jednak ich robi ci, którzy już taką broń posiadają. Zdanowska wystosowała już w tej sprawie interpelację do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Resort właśnie ją rozpatruje.

Mirosław Klekot, właściciel jednego z największych sklepów internetowych bron.pl, który sprzedaje miesięcznie ok. tysiąca wiatrówek, jest oburzony poselską propozycją.

- To totalna głupota. Od pięciu lat Polacy chętnie kupują wiatrówki i używają ich odpowiedzialnie, np. do celów sportowych czy rekreacyjnych. Szacujemy, że posiada je kilka milionów osób w Polsce - mówi i przytacza liczby. Ze statystyk policyjnych wynika, że w zeszłym roku zarejestrowano zaledwie 215 przestępstw z użyciem broni pneumatycznej. Nikt przy tym nie zginął.

Ostatecznie o licencjonowaniu wiatrówek zdecydują posłowie. Pomysł p0doba się nie tylko PO, ale także opozycji.

- Badania psychologiczne są uzasadnione. Są przecież ludzie, którzy są niepoczytalni i taka broń w ich ręku może być naprawdę niebezpieczna - twierdzi Jarosław Zieliński, sekretarz generalny PiS.
http://www.emetro.pl/emetro/1,85648,6049560,Chcesz_miec_wiatrowke__Musisz_zdac_test.html

Uważam to za totalne nieporozumienie, ponieważ takim tokiem myślenia trzeba by również wprowadzić testy przed zakupem noży, kosiarek, pił mechanicznych. Wiatrówka jest daleka w swojej mocy od możliwości broni palnej...
A co Wy o tym sądzicie?
 

Yoggi

wujek Stefan mistrz ciętej riposty
Dołączył
6 Wrzesień 2006
Posty
3 735
Punkty reakcji
14
Miasto
z Biedronki
Czyli przepraszam co? Można będzie kupic sobie bez problemu czarnoprochowca, a na o wiele słabszą wiatrówkę już trzeba będzie zdawac testy? Może od razu na łuki i proce?
Owszem można tym kogoś zranic, ale równie dobrze mogę to zrobic również z odległości kamieniem- to co mamy pozbierac wszystkie kamienie i wprowadzic testy psychologiczne?
Co za bezsens
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
idiotow nie sieja sami sie rodza
najgorsza mozliwa sytuacja gdy idiota ma wplyw na prawo
coz jaka partia takie inicjatywy ustawodawcze....
 

Kaziczek

reaktywacja.
Dołączył
3 Kwiecień 2008
Posty
4 801
Punkty reakcji
76
Miasto
from Home
No chore co dalej zezwolenie na kupno noży. Zwykłą zapalniczką można sobie krzywdę zrobić :mruga:
 

Adamoss

Nowicjusz
Dołączył
12 Kwiecień 2007
Posty
428
Punkty reakcji
2
dokładnie... chory pomysł... może jeszcze pozwolenie na kose spalinową? żenada....
 

Scipio

Nowicjusz
Dołączył
8 Marzec 2008
Posty
439
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Wiatrówki są niebezpieczne dla ludzi - twierdzi posłanka PO. Wymyśliła więc, że każdy, kto chcę kupić taką broń, będzie musiał zdać testy psychologiczne
Zobacz powiekszenie
Głupota polityków jest jeszcze groźniejsza ale tym nie ma się komu zająć.
 

Sunray

Bywalec
Dołączył
30 Lipiec 2008
Posty
3 574
Punkty reakcji
60
Wiek
34
Miasto
pomorskie
Pomysł moim zdaniem raczej nie przejdzie, bo
1. jest idiotyczny po krótkim namyśle
2. mamy otwarte granice, a w ościennych krajach nie ma chyba rygorystycznego wydawania wiatrówek o niskiej energii wylotowej
3. z dużym marginesem błędu mamy w kraju parę milionów wiatrówek (niekoniecznie wszystkie po tym czasie sprawne) sprzedanych głównie po 2004 roku i nie były one kontrolowane
4. pewnie sklepy z militariami przeżyłyby kryzys, więc zakładam ich ingerencję przy poważnej dyskusji.
5. Ustawa o broni i amunicji jest "śmierdząca" i kontrowersyjna dla polityków i rzadko kiedy wprowadzane są tam zmiany. A jeśli któryś rząd ją ruszy, to raczej w formie liberalizacji, bo wszelkie środowiska strzeleckie i miłośników broni od dawna postulują o zmiany głównie dla rozluźnienia prawa.
6. posłanka została już zasypana mailami od oburzonych obywateli.

Ale już sam fakt, że pomysł powstał i zyskał na dzień dobry jakieś poparcie, źle wróży...
 

Nixon

Nowicjusz
Dołączył
17 Listopad 2006
Posty
100
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Waldenburg
To głupota ludzka no cóż. Tak jak mówisz to jeszcze powinni dać testy na nóż. Ale to się mija z celem nóż jest do krojenia a mozna nim zabic tak samo wiatrówka jest do rekreacji a można strzelać w ludzi lecz mówię to głupota robić jakieś testy
 

Bonzo_84

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2008
Posty
150
Punkty reakcji
0
Ja się tylko boje kiedy oni zabiorą się do ASG :/ (a kiedyś na pewno to nastąpi)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
"liberalna" po w przeciwienstwie do smierdzacego pisu tworzy panstwo policyjne
to ciekawe zjawisko pluli na pisowcow ze siacy owacy (gdy pisowcy de facto prawie nic nie zrobili poza mieleniem ozorami) sami natomiast nie maja oporow przed psuciem panstwa
a przyglupi dziennikarze takiego tvn jeszcze im przyklaskuja..........

tak mnie naszlo a jaka energie miotajaca posiada proca??
pewnie dobrze wykonana wieksza
i tu nastepny problem
a co z dzieckiem ktore zrobi sobie proce o ponadlimitowej energii?
za "samopal/samoproc" rodzicow do wiezienia?
 

Sunray

Bywalec
Dołączył
30 Lipiec 2008
Posty
3 574
Punkty reakcji
60
Wiek
34
Miasto
pomorskie
tak mnie naszlo a jaka energie miotajaca posiada proca??
pewnie dobrze wykonana wieksza
i tu nastepny problem
a co z dzieckiem ktore zrobi sobie proce o ponadlimitowej energii?
za "samopal/samoproc" rodzicow do wiezienia?
Proca? Dobre pytanie. Przypuszczam, że grubo ponad przeciętną wiatrówek.
Że o łukach nie wspomnę :D

Drugie pytanie też trafne :) przecież z takich rzeczy jak petarda, kamyczek, sprężynka czy guma można bez większej wiedzy sklecić śmiercionośne urządzenie :D
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
jakos fanatykow zakazu posiadania broni miotajacej posiski (proca?) nie widac....
 

Yoggi

wujek Stefan mistrz ciętej riposty
Dołączył
6 Wrzesień 2006
Posty
3 735
Punkty reakcji
14
Miasto
z Biedronki
Proca? zależy jaka. Jest kilka rodzajów.
Wiem że taką rzemykową (kawałek skóry od którego odchodzą dwa rzemyki które chwyta się w dłoń) łatwo zrobic komuś kuku. Przy lekkiej wprawie i średnim kamieniu można ze spokojem zabic.
Cóż, trzeba zakazac sprzedaży skóry
 

Bonzo_84

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2008
Posty
150
Punkty reakcji
0
Co do dziennikarzy przyklaskują bo chwytliwe i tyle... tak samo jak pojęcie przemocy w grach...
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
globalne ocieplenie tez trafilo do serc bezmyslnych dziennikarzy
jak wiele innych sofizmatow
a spoleczenstwo w wiekszosci bezrefleksyjnie lyka te bzdury
 

Malibue

Nowicjusz
Dołączył
12 Październik 2008
Posty
139
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Nowy Sącz
Jeżeli mieli by wprowadzić na nie testy, trzeba było by wprowadzić takie same na tysiące innych przedmiotów, którymi można zrobić sobie, bądź innym krzywdę... Np. noże kuchenne ;/ Zamiast zabraniać wiatrówek można by łapać "uczciwych sprzedawców" oferujących bez żenady sprężyny zwiększające moc tej, że zabawki do ponad 17J...
 

Bonzo_84

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2008
Posty
150
Punkty reakcji
0
globalne ocieplenie tez trafilo do serc bezmyslnych dziennikarzy
jak wiele innych sofizmatow
a spoleczenstwo w wiekszosci bezrefleksyjnie lyka te bzdury

Jeśli mam być szczery to oszczędzanie naszej planety tak czy siak nie wyjdzie nam na złe... także tutaj ciesze się, że są prowadzone kampanie w TV
 

Sunray

Bywalec
Dołączył
30 Lipiec 2008
Posty
3 574
Punkty reakcji
60
Wiek
34
Miasto
pomorskie
Jeśli mam być szczery to oszczędzanie naszej planety tak czy siak nie wyjdzie nam na złe... także tutaj ciesze się, że są prowadzone kampanie w TV
Mam podobne zdanie, ale ciągnąc ten offtop, co innego kampanie medialne, a co innego dużo wyższe ceny za energię itd.
Ekologiczne życie - ok.
Wyciąganie grubej kasy z powodu ekologii- głupota, niby będziemy więcej płacić za prąd bo nieekologiczny węgiel wydobywamy... (?)
epicfailnx1.jpg
 

m1rv

Nowicjusz
Dołączył
22 Grudzień 2008
Posty
30
Punkty reakcji
0
Wiek
28
Miasto
Okolice KrK :)
Ale to chore jest...

Dostałem wiatrówkę na mikołaja + testy/treningi na halach i jeszcze musiałbym zdawać test?
 

shiroo

Nowicjusz
Dołączył
4 Marzec 2008
Posty
300
Punkty reakcji
0
Wiek
45
Miasto
warszawa
pomysł jest lekko poroniony . broń pneumatyczna jest wykorzystywana głównie w celach sportowych . dla przykładu . ojciec jak wybierze się z synem na mecz to co dziecku pokarze ? sport czy jak rozpi*****a się stadion ? niech na mecze wprowadzą egzaminy

według mnie powinni karać tych co pneumatyków używają w sposób wybitnie niebezpieczny a nie wprowadzać jakieś debilne egzaminy z których i tak nic nie wynika

tak dla ciekawostki . łuk nawet bloczkowy w myśl polskiego prawa jest zabawką i nikt na niego żadnych kursów ani papierów nie potrzebuje

tylko że z mojego łuku przebije każdą kamizeleke i to z 300m , to jest zabawka a na wiatrówkę do 9J potrzeba będzie egzaminów ??? :mruga:
PARANOJA
 
Do góry