canon A 720 IS - jak robić dobre zdjęcia?

direna

Nowicjusz
Dołączył
19 Maj 2008
Posty
3
Punkty reakcji
0
Witam! Jestem fotografem amatorem, dość początkującym. Właśnie kupiłam mój pierwszy cyfrowy aparat: Canon A 720 IS, bo według opinii, które gdzieś w necie znalazłam, jest to dobry aparat dla początkujących, gdzie można się już troszkę pobawić ustawieniami (taki wstęp do lustrzanki ponoć:). Jestem na etapie prób możliwości aparatu. I niestety jestem troszkę zawiedziona jakością tych zdjęć (głównie ich ostrością :( ). Mam tylko nadzieję, że to wina fotografa a nie aparatu ;) więc jeżeli ktoś ma lub miał ten model i trochę doświadczenia w fotografowaniu to proszę o pomoc!! Jak tym aparatem robić dobre zdjęcia?
 

Jera

ot co. ;]
Dołączył
10 Styczeń 2006
Posty
750
Punkty reakcji
2
Wiek
37
Hej, ja też mam ten model :)
Mam go jakieś pół roku, a zdjęcia robię głównie na funkcji Malual, bo tylko ona tak naprawdę mnie zaspokaja ;) Z programów nie korzystam prawie wcale, bo tam nie można ustawić wszystkiego po swojemu ;) Jak ktoś nie chce się męczyć z ustawieniami to niech z nich korzysta, ja podziękuję ;) Najważniejsze to ustawić dobre ISO (ja w tym aparacie nie robię nigdy na większym niż 400, bo szybko zaczyna szumieć, czyli na zdjęciu jest tzw 'ziarno' i zdęjcie jest w sumie do kosza) , przysłonę i czas. No i światło dopasować do warunków oczywiście, jest tam kilka opcji. Najpierw ustaw czas, w jakim chcesz robić zdjęcie (w zależności czy będzie w ruchu czy statyczne, na dworze czy we wnętrzu), a potem dopasuj przysłonę i iso, tak aby ustawić odpowiednią jasność. Z reguły lepiej dać mniejsze Iso i potem rozjaśnić przysłoną, coby tych szumów nie było. Może fachowiec ci powie inaczej, ale ja robię właśnie tak, po swojemu :) Na koncertach przydaje mi się nieraz program Tv, czyli preselekcja czasu, a resztę aparat ustawia sam (bo wtedy nie ma czasu wszystkiego samemu ustawiać, zdjęcia wychodzą nieraz troszkę ciemniejsze ale przynajmniej ostre ;) Czasem korzystam też z Av (preselekcja przysłony), też potrafią wyjść ładne, zwłaszcza na dworze. Warto też nieraz wzmocnić barwy, np jak robi się zdjęcia na dworze, w lesie. A przy ustawieniach światła patyrz, czy ci czasem nie przeżółca, szczególnie na opcji 'pochmurny dzień', nie mówiąc już o żarówkach. Trzeba to dobrze dopasować.
Popróbuj i powiedz jak ci wychodzą ;)
 

direna

Nowicjusz
Dołączył
19 Maj 2008
Posty
3
Punkty reakcji
0
Dzięki Jera za cenne wskazówki :) zwłaszcza te odnośnie ISO, bo faktycznie czasami miałam problem z "ziarnami' i nie bardzo wiedziałam z czym to wiązać. Troszkę już oswoiłam ten aparacik głównie na zdjęciach statycznych, bo jednak do ustawień manualnych potrzebuję sporo czasu. Mam jeszcze problem z fotografowaniem obiektów takich jak dzieci czy zwierzaki (może poza śpiącym kotem :D ), bo w ich przypadku o manualu można pomarzyć. Czy myślisz, że program Tv i skrócenie czasu będzie tu dobrym rozwiązaniem??
A w ogóle to wciąga mnie teraz tryb Makro:)
 

Jera

ot co. ;]
Dołączył
10 Styczeń 2006
Posty
750
Punkty reakcji
2
Wiek
37
Jeśli pomieszczenie jest jasne to może wyjdzie, ale nie dawaj krótszego niż ok 1/10, bo potem już na pewno będzie za ciemne. Ja też mam ten problem, jak chcę swojemu szczurowi sesje walnąć :p Nie jest z tym łatwo, mi rzadko wychodzi, lepiej na Manualu ustaw możliwie najkrótszy czas, żeby potem po ustawieniu przysłony i iso było jeszcze odpowiednio jasne.
A makro to troche dziwne jest bo czasem robi ostre zdjęcia obiektów w b.dużej odległości, a czasem nie ;) Albo nie zawsze złapie ten bliski obiekt, któremu chcę zrobić zdjęcie. Też tak masz? :> No ale przeważnie jednak jakośtam się sprawuje, tylko ma takie odpały nieraz ;] Ale trzeba przyznać, że jak na swoją cenę to i tak super aparat i da się z nim sporo pokombinować, co pewnie niedługo docenisz :)
 

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
ziarno, a szum, to dwa różne terminy.
Ziarno jest zamierzonym efektem artystycznym.
Szum skutkiem ubocznym dużej czułości matrycy.

Przeciętny człowiek może utrzymać stabilnie aparat przy czasie 1/60 sek. Czas dłuższy może prowadzić do poruszenia, a przez to do rozmazania zdjęcia.

Jak nabierzesz wprawy, to w trybie manualnym zrobisz i dzieciakom zdjęcie. Sam jednak przyznam, że przy tego typu zdjęciach wygodniejszy jest tryb preselekcji przysłony.
 

carpathia

Nowicjusz
Dołączył
6 Luty 2007
Posty
131
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Rzeszów
Jera jesli uda Ci sie uchwycic szczura pochwal sie wynikiem ;) Moja potwora biega przed obiektywem w zastraszajacym tempie, takze udalo mi sie ja uchwycic tylko raz podczas krotkiego odpoczynku na stole ;)
 

direna

Nowicjusz
Dołączył
19 Maj 2008
Posty
3
Punkty reakcji
0
A w jaki sposób uzyskać zamierzony efekt artystyczny w postaci ziarna??
Bo mi właśnie piękne ziarno wyszło kiedy chciałam zrobić zdjęcie bez lampy w ciemnym już pomieszczeniu i miedzy innymi mocno zwiększyłam ISO. Nie powiem, niektórym zdjęciom dodało to artyzmu, inne zaś raczej zepsuło.
 

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
Artystycznego ziarna nie da się uzyskać prosto z aparatu w fotografii cyfrowej. Efekt trzeba uzyskiwać za pomocą oprogramowania np. PS.
W fotografii klasycznej, czyli analogowej efekt ziarna uzyskiwany jest dzięki dużej czułości materiału światłoczułego - filmu.

Ziarno od szumu różni się przede wszystkim tym, że jest jednego koloru. Szum jest zawsze wielokolorowy i przez to psuje zdjęcie.

To tak kolokwialnie wytłumaczone, żeby każdy zrozumiał.
 
Do góry