Bonsai

Z

zajcu

Guest
czy ktos wie jak zrobic sobie bonzaja??? wiem ze jet to mozliwe np. z niektorych doniczkowych iglakow, przynajmniej tak slyszalem. ktos moze mi pomoc? dzieki
 

kamiso

Nowicjusz
Dołączył
13 Luty 2007
Posty
23
Punkty reakcji
0
Ja nasionek z allegro bym nie polecal, bo nigdy nie wiadomo czy to te nasionka...lepiej zrobic sobie wyprawe do lasu i popatrzec na drzewka (male), czesto sie znajdzie jakies fajne...wiec wykopujemy i do doniczki :D
 

bartekt

Made in China
Dołączył
2 Kwiecień 2007
Posty
1 288
Punkty reakcji
5
Wiek
29
Miasto
*********
Mój kumpel kupił nasionka na allegro i dał mi pare nasion sosny czarnej. Choduję ją dwa i pół tygodnia, a ona ma już prawie 3 cm. Na bonsai to chyba za szybko i obawiam się że wyrośnie mi z tego coś całkowicie innego.
 

micheleg27

Nowicjusz
Dołączył
8 Kwiecień 2007
Posty
10
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Po pierwsze - nie ma nasion bonsai, bonsai nie jest jakimś tam osobnym gatunkiem czy odmianą! Nie dajcie się nabrać na takich gości, bonsai hoduje się jak każde inne drzewo, tyle że w niskiej doniczce, dzięki czemu drzewko osiąga takie rozmiary, jakie osiąga, gdyż nie ma dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego... równie dobrze ktoś, kto zajmuje się bonsai wiele lat, może sobie wyhodować kasztanowca, lipę, czy topolę, widziałam wiele miniaturowych lasów w doniczkach, wyhodowanych "od małego", przyniesionych z lasu...

Bonsai staje się bonsai głównie poprzez odpowiedni sposób hodowli, a nie poprzez nasiona!

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego drzewka bonsai mają takie płytkie doniczki? Właśnie dlatego!
Gdybym ja wzięła teraz z doniczki mojego wiąza drobnolistnego i posadziłabym go na działce, to wyrosłoby mi naturalnej wielkości drzewo... ci, co wciskają ludziom kit z tzw. "nasionami bonsai" to tylko nastawieni na zysk od nieświadomych ludzi wyzyskiwacze... "bo ładnie będzie wyglądało, to se wezmę nasiona"

Nie dawajcie się nabierać! Czasem przez sprawieniem sobie nowej rośliny warto się z nią zapoznać...

Oczywiście, że z nasion da się wyhodować bonsai, ale zdecydowanie nie jest to polecane początkującym bonsaistom i raczej wysiew nasion służy jako "materiał dopełniający" do formowania roślin co najmniej kilkuletnich.

Bardzo dobra stronka o bonsai, razem w ciekawym i dość rozbudowanych forum - czyli główne źródło informacji (także w sprawie tzw. "nasion bonsai"): KLIK!
 

unforgiven

Nowicjusz
Dołączył
5 Maj 2007
Posty
246
Punkty reakcji
1
Wiek
32
Miasto
Gliwice-Sośnica
prosto ;p sama wychodowałam bonsai.. użyłam do tego nasionko jakiegos liściastego drzewka.. nie wiem jakie to dokładnie;p ... no i sadzisz je w doniczce o wys. 3cm... no i jak ci rośnie to przycinasz je stale.. az powstanie ci miniaturka drzewka.. nie podlewa sie tego za często ;p
 

zielona_trawka

Nowicjusz
Dołączył
11 Lipiec 2007
Posty
140
Punkty reakcji
0
Kurcze, też bym sobie chciał zasadzić i wyhodowac takie bonsai :). Jeżeli chodzi o ogrodnictwo, to jestem nowicjuszem, przez duże "N", ale z tego co słyszę, to nie jest to aż tak trudne. Mam pytanie, ile trzeba hodować takie drzewko, żeby już było to takie bonsai z prawdziwego zdarzenia??
 
G

germanistka89

Guest
hej
właśnie ciocia przywiozła mi BONSAI :/
i kompletnie nie wiem co mam z nim robic :D
Wy piszecie ze duzo sie go nie podlewa ... a ja slyszalam ze ono musi miec ciagle wilgno ... i nawet zaleca sie podlewanie go 2 razy dziennie tj latem.
A ajk je podcinac?
Jakie ono powinno miec ksztalt? Np powinno sie stwrzoc z niego co chce? np kolko ?
Naprawde, nie mam pojecia co robic z tym
Napiszcie mi prosze, to znaczy ... kieruje to pytanie dla tych co naprawde sie znaja ... aby mi napisali jakies wskazowki ... jak pielegnowac i w ogole wsyztsko co powinnam wiedziec :)
Kocham bardzo roslinki ... i chce aby bonsai mial sie u mnie dobrze :)
I czemu ludzie tak cenia to bnsai ????? :eek:

pozdrawiam papa :))))
 

rafal1401

can you read my mind?
Dołączył
19 Kwiecień 2007
Posty
2 438
Punkty reakcji
1
Wiek
31
A co to jest bonzaj? :niepewny: Słyszałem już o bonsai ale o bonzaju? :D. A wracając do tematu to nasion się nie da kupić, jak poprenicy mówią, choduje się ją jak normlane drzewo, tyle, że w doniczce.
 

El Nino

Nowicjusz
Dołączył
24 Październik 2006
Posty
47
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
NS
Na stronce z poniższego linku opisane jest w miarę dobrze obchodzenie się z drzewkiem bonsai - jak przycinać, pielęgnować itp. (praktyczne podstawy sztuki bonsai...)
PRZYJACIELE BONSAI
Ja od 8 lat zajmuję się 1 drzewkiem a teraz postanowiłem, że go sprzedam (jeśli ktoś byłby zainteresowany :p )
CYPRYSIK GROSZKOWY 'plumosa aurea'

Widzę, że poruszono temat jakie drzewko wybrać - ja uważam, że najlepiej zaczynać od jakigoś liściastego (typu ognik, irga itd....) a dlaczego - po prostu szybko rosną i każdą pomyłkę łatwo jest naprawić, łatwo dają się formować a efekty też bywają ciekawe.....
Drzewko z nasion czy gotowa sadzonka - uważam, że najlepszym sposobem jest spacerek do jakiejś szkółki krzewów i w KAŻDEJ szkółce na pewno jest jakieś źle ukształtowane drzewko - źle ukształtowane czyli takie, które nie nadaje się do sprzedaży dla osób wymagających "elegancji" (nie wiedziałem jak to inaczej napisać) a takie drzewko zdeformowało się z różnych powodów - albo miało za ciasno, albo mało światła itd..... (takie przeważnie sprzedają po kosztach czyli w miarę tanio) a jak my dalej będziemy je formowali to zależy od nas....
 

samanta119966

Nowicjusz
Dołączył
5 Październik 2007
Posty
53
Punkty reakcji
0
Wiek
44
Miasto
Podkarpacie :)
Ja mam pytanie. Jak pielęgnować drzewko BONSAI? Podlewam i podlewam a cały czas mi liście usychają i opadają :( Pomóżcie proszę!


Jak był taki temat już, to sorry :)
 

Prada

Nowicjusz
Dołączył
1 Luty 2008
Posty
56
Punkty reakcji
0
Miasto
New York, Manhattan
moje stroi na parapecie, zasadzilam je sama, początkowo bylo 2-3 listną lodyzka, podlewam tak, by ciagle bylo dosc wilgotno, i rosnie jak najęty.
 

tasio85

Nowicjusz
Dołączył
25 Styczeń 2008
Posty
304
Punkty reakcji
0
Miasto
ja się wziąłem?
Dokładnie, wystarczy podlewać, aby wilgoć była w normie. Mój nabytek, tak jak przedmówczyni również stoi przy oknie i ma się bardzo dobrze.
 

meg17

Nowicjusz
Dołączył
14 Luty 2008
Posty
223
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Wrocław
miałam takie z 5 lat temu i chyba padło, bo w wakacje nikt ie podlewał. Ładnie wygląda :)
 

scarletrose

uzależniona...
Dołączył
12 Sierpień 2007
Posty
1 129
Punkty reakcji
0
Nie pamiętam odmiany ale jest bardzo wytrzymałe.. potrafi przetrwać najsurowsze warunki czyli: bark wody i za dużo wody :D
 
Do góry