Bolesław Zapomniany

elpablo

Tyran Okrucieństwa
Dołączył
6 Luty 2008
Posty
2 980
Punkty reakcji
53
Wiek
38
Miasto
Dark Wood
Ehmmm taki temat juz założyłem rok temu
http://www.forumowisko.pl/topic/82159-boleslaw-zapomniany/

Link z polityki juz wygasł wiec myslę ze oba tematy można połączyć.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Dzięki.
Właśnie dlatego, że linki lubią wygasac, dlatego warto wklejac tekst. Nie wiem jak jest na racjonaliście. Jeśli nie usuną to może zostac jak jest. Tematy łącze.
 

szpak123

Bywalec
Dołączył
16 Październik 2007
Posty
3 102
Punkty reakcji
43
Wiek
54
Miasto
kędzierzyn
z forum historycy


BOLESLAW tzw. Zapomniany jest obecnie zaliczany do Piastow rzekomych a nie historycznych. Nie mogl sie on urodzic w 1015r. skoro w 1013r. Mieszko II poslubil Rycheze, a ze zwiazku tego w 1016r. urodzil sie Kazimierz Odnowiciel. Cala sprawa polega prawdopodobnie na pomylce XIV-wiecznego autora Kroniki wielkopolskiej, ktory pomylil najstarszego syna Chrobrego Bezpryma z najstarszym synem Mieszka II. Tak wiec Bezprym i tzw. Boleslaw Zapomniany to jedna i ta sama osoba. Byc moze, ze Mieszko II byl juz wczesniej zonaty, ale skoro mial naloznice czy slowianska zone to dlaczego tak niechetny pierwszym Piastom Thietmar w swojej Kronice nie napisal z satysfakcja Niemca o tym przypadku?
Czy natomiast Mieszko II rzeczywiscie oddal syna Kazimierza do klasztoru jak o tym wspomina Gall Anonim w celu jak niektorzy uwazaja przeznaczenia go do kariery duchownej jest watpliwe. Moze po prostu wzorem swojego ojca dbal o odpowiednie wyksztalcenie syna. Nalezy pamietac, ze w XI-wiecznej Polsce jedyne szkoly znajdowaly sie przy klasztorach (w tym przypadku chodzi zapewne o szkole przykatedralna w Krakowie lub w Gnieznie). Wersja zas o przeznaczeniu do kariery duchownej pojawia sie rowniez w poznej Kronice wielkopolskiej. Po za tym z przekazu Galla o smierci Mieszka II w 1034 r. nalezy wnosic, ze z jego meskiego potomstwa przy zyciu byl tylko jeden Kazimierz. Czy mial on starszego lub mlodszego jak chca inni brata prawdopodobnie nigdy sie nie dowiemy.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
W średniowiecznych, mocno poniszczonych, niekompletnych zapiskach krakowskich występują - równolegle z gnieźnieńskimi - krakowscy książęta z rodu Piastów.
Jakiś książę Bolesław (w Krakowie zwany Wielesławem) musiał wysłać na dwór gnieźnieński swoich synów - Odylena i Przybywoja.
Potem znowu napisano o księciu Bolesławie z dynastii Piastów w Krakowie. Ten Bolesław miał syna, którego m u s i a ł nadać imię BEZPRYM, co można odebrać jako pozbawiony prymatu (pierwszeństwa, prymatu pierworództwa)

Wspomniany Wielesław nie mógł być ojcem Bezpryma (wiek). Mieszko Gnuśny też nie (kronikarz Kosmas nazywa go wieprzem i uzasadnia pozbawienie Lamberta jąder: bo po co wieprzowi atrybuty knura). Zatem pewno było tak, że Wielesław począł Odylena, Przybywoja i Bolesława, a Bolesław począł Bezpryma.

Na Jasnej Górze, w podziemiach klasztoru jest tablica władców Polski. Po Mieszku Gnuśnym widnieje tam książę Polski, Bezprym, a po nim - książę Bolesław.
Bezprym został zamordowany. Być może jego ojciec (Bolesław) objął wtedy władzę i mścił się na mordercach syna...

Prawdopodobieństwo tego uważam za duże. Taki ciąg faktów wyjaśniłby zapisy (jednoczesne):
- książę Bolesław pojął za żonę Emnildę (z obszaru między Odrą i Nisą a Łabą i Soławą.
- książę Bolesław pojął za żonę Judytę z Węgier, którą wkrótce oddalił

Wielu historyków zaczyna głosić, że Chrobry był w Krakowie i on z tą Węgierką ... A Emnilda miałaby być wymysłem. bo Chrobry nie mógł być jednocześnie i w Krakowie, i w Gnieźnie...
 
Do góry