Ból jajników

Callypso

Nowicjusz
Dołączył
16 Styczeń 2007
Posty
198
Punkty reakcji
0
Wiek
46
Miasto
Poznań
Mam pytanko.
Kiedy dokładnie występuje owulacja w odniesieniu do bólu jajnika, który ją sygnalizuje? Czy jak boli jajnik tzn. że pęchęrzyk już pęknął i wydobyło się jajeczko czy dopiero pęcznieje i ma zamiar pęknąć?
 

Callypso

Nowicjusz
Dołączył
16 Styczeń 2007
Posty
198
Punkty reakcji
0
Wiek
46
Miasto
Poznań
A to normalne, żeby takie pobolewanie utrzymywało się przez 2 dni? W którym dniu zatem może przypadać owulacja?
 

Karolina_

Nowicjusz
Dołączył
18 Maj 2006
Posty
3 201
Punkty reakcji
1
Miasto
o tym wiesz?
Mnie np. tak cały miesiąc boli, tak jak przy pękaniu pęcherzyka, więc nigdy nie wiem kiedy to jest ten dzień.

Ale każdego indywidualna sprawa. Tak naprawdę owulację to Ci tylko lekarz może w 100% powiedzieć, kiedy jest.
 

Callypso

Nowicjusz
Dołączył
16 Styczeń 2007
Posty
198
Punkty reakcji
0
Wiek
46
Miasto
Poznań
Hmm, tak sobie analizowałam, że skoro ból jest związany z pęknieciem pęcherzyka, to i pewnie z dalszym wędrowaniem jajeczka. POdajcie mi proszę jakąś lekturę tematu jeśli macie.
 

Zancik

Nowicjusz
Dołączył
14 Luty 2007
Posty
893
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Kraków
Bolesne miesiączkowanie-Choroba ta charakteryzuje się występowaniem bardzo silnych bólów w podbrzuszu i ogólnych dolegliwości, takich jak: osłabienie, drażliwość, utrata łaknienia, zmniejszona wydolność fizyczna, brak chęci do pracy itp. Czasem dolegliwości są tak silne, że kobieta zmuszona jest przerwać wykonywanie zajęć zawodowych lub domowych. Bolesne miesiączkowanie może mieć wiele przyczyn, m.in. endometrioza, mięśniaki macicy, stany zapalne, wady budowy macicy, jednak lekarz nie zawsze jest w stanie ustalić konkretną przyczynę.

Najczęściej choroba dotyka kobiety obciążone problemami natury psychicznej i emocjonalnej (problemy rodzinne, zawodowe, partnerskie, problemy życia seksualnego, nie spełniona chęć posiadania dziecka). U kobiet tych lekarz nie stwierdza zwykle innych konkretnych powodów bolesnego miesiączkowania.

Bolesnym miesiączkowaniem (dysmenorrhoea) określamy silne bóle podbrzusza i okolicy krzyżowo-lędźwiowej z towarzyszącymi skurczami macicy. Niekiedy dolegliwości te połączone są z bólami głowy, drażliwością, stanami lękowymi oraz nudnościami, wymiotami i biegunką. Opisany zespół dolegliwości bólowych występuje zazwyczaj pod koniec fazy wydzielniczej oraz na początku krwawienia miesięcznego.


Wyróżniamy przyczyny organiczne i czynnościowe bolesnego miesiączkowania. Do przyczyn organicznych należy zaliczyć: stany zapalne przydatków i przymacicz, niedorozwój, zmiany położenia i wady macicy, zwężenia kanału szyjki macicy, podśluzówkowe i śródścienne mięśniaki macicy oraz endometriozę. Wśród przyczyn czynnościowych wymienia się nadmierną kurczliwość mięśnia macicy i nieprawidłowe złuszczanie się endometrium, uwarunkowane czynnikami hormonalnymi, oraz czynniki psychiczne. Istotne znaczenie w patogenezie bolesnego miesiączkowania mają prostaglandyny z grupy PGF oraz prawdopodobnie niektóre leukotrieny. Wzrost stężenia estradiolu w drugiej fazie cyklu miesiączkowego stymuluje syntezę prostaglandyn odpowiedzialnych za wystąpienie zespołu bólowego.

Pierwotne bolesne miesiączkowanie zazwyczaj występuje u młodych dziewcząt kilka miesięcy po pierwszym krwawieniu miesięcznym, w momencie pojawienia się cykli owulacyjnych, co przemawia za hormonalną przyczyną dolegliwości bólowych. Wydaje się również, że istotne znaczenie ma wzmożone napięcie układu współczulnego. Zmniejszony przepływ przez macicę wywołuje niedokrwienie mięśniówki, co wyzwala produkcję hormonów tkankowych i powoduje dolegliwości bólowe. Istnieje pewien związek pierwotnego bolesnego miesiączkowania z nieprawidłowym położeniem macicy. W nadmiernym przodozgięciu macicy kąt nachylenia macicy w stosunku do szyjki jest ostry. Załamanie się jamy trzonu w stosunku do kanału szyjki utrudnia odpływ krwi miesiączkowej, co sprawia, że kilka godzin przed rozpoczęciem się krwawienia pojawiają się silne bóle skurczowe w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, które utrzymują się w pierwszym dniu miesiączki. Podobne dolegliwości występują w tyłozgięciu macicy. Położenie to może być wrodzone lub występuje u dziewcząt o wiotkich mięśniach i małym napięciu tkanek. Zwykle jest to wolne tyłozgięcie, ale może też być wynikiem przebytego stanu zapalnego przydatków i wyrostka robaczkowego. Zastój żylny w tyłozgiętej macicy wpływa na obfitość i czas krwawienia miesiączkowego, które może się przedłużać nawet o kilka dni.


tyle znalazłam, bol w takim razie nie musi byc tylko przy owulacji
 

Callypso

Nowicjusz
Dołączył
16 Styczeń 2007
Posty
198
Punkty reakcji
0
Wiek
46
Miasto
Poznań
Dziękuję za zangazowanie Zanęcisko,
Tylko moim problem nie jest sam ból, nawet cięzko to uczucie takim nazwac. Po prostu w czasie, kiedy powinna wystepować u mnie owulacja (co pokywa się z wygladem sluzu) czuje swoj jajnik, raz prawy raz lewy. Myslalam ze to pomoze mi w ustaleniu w miare dokladnego czasu mozliwego poczecia, tudziez unikniecia tego poczecia;) Skoro organizm dał mi juz taki dar wczuwania sie we własny cykl.

Do dodatkowych objawów płodności zaliczamy:
1/ ból owulacyjny (kłucie lub napięcie w podbrzuszu),
2/ plamienie okołoowulacyjne (wywołane spadkiem estrogenów),
3/ obrzęki - wywołane zatrzymaniem wody w ustroju,
4/ wrażliwość piersi,
5/ zmiany nastroju (wzmożona pobudliwość),
6/ zmiany skórne (wypryski, kłucie w obrębie żylaków),
7/ powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych.


Tyle znalazlam w necie...
Zakladam wiec ze ten "bol" jest spowodowany wydzielaniem jakigos hormonu towarzyszacego owulacji, czyli ze przez caly czas kiedy boli moge zajsc w ciaze. Choc to troche nielogiczne, kiedy boli przez pare dni, a jajeczko zyje przeciez krocej. Chyba trzeba przyjąć pierwszy dzien pobolewania jako najwazniejszy.
 

Aurolka

Nowicjusz
Dołączył
15 Czerwiec 2012
Posty
3
Punkty reakcji
1
mnie też boli przy owulacji, ale dopiero od zeszłego miesiąca, a mam 27 lat. Nigdy wcześniej tak nie miałam, a teraz już drugi raz: dokładnie dwa tygodnie po okresie, jak w zegarku, ból jajników, ale to taki, że muszę wziąc tabletkę jak podczas okresu o_O czyli jak bolało mnie wczoraj (i dizsiaj) to przedwczoraj byłam już płodna czy dopiero wczoraj? Ojoj, mam nadzieje, że dopiero wczoraj ;)
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
mnie też boli przy owulacji, ale dopiero od zeszłego miesiąca, a mam 27 lat. Nigdy wcześniej tak nie miałam, a teraz już drugi raz: dokładnie dwa tygodnie po okresie, jak w zegarku, ból jajników, ale to taki, że muszę wziąc tabletkę jak podczas okresu o_O czyli jak bolało mnie wczoraj (i dizsiaj) to przedwczoraj byłam już płodna czy dopiero wczoraj? Ojoj, mam nadzieje, że dopiero wczoraj ;)

tylko że plemniki moge zyc do 72h wiec jak sie zblizaly dni plodne to mysle ze moglobyć im tam bardzo wygodnie.
 

Aurolka

Nowicjusz
Dołączył
15 Czerwiec 2012
Posty
3
Punkty reakcji
1
ekhm.. trochę juz minęło więc na pewno nie było im wygodnie. I przy następnym cyklu to samo - ból jajników w połowie, tak jak przy okresie. To mi już tak zawsze zostanie? :icon_evil:
 
Do góry