Błonnik

agatka.r

Nowicjusz
Dołączył
19 Luty 2009
Posty
1
Punkty reakcji
0
Hej wszystkim :>
Chciałabym dowiedzieć się czegoś na temat błonnika (w tabletkach) do czego służy i czy pomaga w odchudzaniu?
 

samotnawsieci93

Bywalec
Dołączył
10 Grudzień 2008
Posty
2 716
Punkty reakcji
82
Błonnik pokarmowy to grupa węglowodanów nie ulegająca trawieniu w przewodzie pokarmowym człowieka. Nie może więc być wykorzystany do celów energetycznych. W skład błonnika pokarmowego wchodzą: celuloza, ligniny, hemicelulozy i pektyny. Występuje we wszystkich roślinach, a szczególnie obficie w warzywach, zewnętrznych warstwach ziaren i nasion roślin strączkowych.


Błonnik pełni w organizmie głównie rolę mechaniczną:

drażni jelita pobudzając ich ruch robaczkowy,
zapobiega obstrukcji (zaparciom, zatwardzeniu),
pomaga w usunięciu z jelit niestrawionych resztek pokarmowych,
zwiększa objętość pożywienia likwidując tym samym uczucie głodu co jest wykorzystywane w dietach odchudzających,
pośrednio chroni organizm przed chorobami metabolicznymi jak kamica żółciowa i nerkowa oraz cukrzyca,
błonnik wraz z pektyną, wit. C, wapniem i magnezem chroni organizm przed skażeniem przemysłowym.
Dzienne zapotrzebowanie na błonnik wynosi 90-100 miligramów na 1 kg masy ciała. Jednak zbyt duża ilość błonnika może prowadzić do biegunek u dzieci, jest nie wskazana u osób chorych gdyż zmniejsza przyswajalność leków.
Pektyny, które są jednym ze składników błonnika pokarmowego pełnią bardzo ważną rolę w organizmie człowieka:

redukują ilość cholesterolu i dzięki temu zapobiegają miażdżycy i związanymi z nią dolegliwościami, a pośrednio chronią przed zawałem serca,
leczą zarówno biegunki jaki też zaparcia; przy biegunkach przeciwdziałają bakteriom fermentacyjnym nie dopuszczając do ich dalszego rozwoju oraz usuwając je wraz z kałem, przy zaparciach rozrzedzają stolec, pomagają w ruchu robaczkowym jelit i wydalaniu niestrawionych resztek pożywienia,
mają właściwości wiązania niektórych metali ciężkich w nierozpuszczalne sole, które wydalane są wraz z kałem, czyli mają właściwości odtruwające organizm,
pochłaniają promieniowanie radioaktywne ( wiążą radioaktywny strąt i nie pozwalają na jego przyswojenie i odkładanie w kościach),
działają niszcząco na niektóre bakterie chorobotwórcze,
leczą wrzody i krwawienia w całym przewodzie pokarmowym.
Jak wynika z powyższego powinniśmy dbać aby w naszej diecie nie zabrakło tego cennego składnika pokarmowego. Występuje on w następujących produktach:

Zawartość błonnika w 100g produktu
Otręby pszenne 42,4
Wiórki kokosowe 21,1
Mak niebieski 20,5
Fasola biała (sucha) 15,7
Groch suchy 15,0
Figi suszone 12,9
Migdały 12,5
Płatki żytnie 11,6
Jabłko suszone 10,3
Morele suszone 10,3
Płatki pszenne 10,1
Orzechy laskowe 8,9
Orzechy włoskie 6,5
Chleb żytni razowy 5,9
Brukselka mrożona 5,2
Pietruszka korzeń 4,9
Fasola szparagowa 3,9
Marchew 3,6
Rzodkiewka 2,5
Ryż 2,4

Kalafior 2,4
Gruszka 2,1
Kiwi 2,1
Jabłko 2,0
Pomarańcza 1,9
Truskawki 1,8
Ziemniaki 1,5
Pomidor 1,2
Wiśnie 1,0
Arbuz 0,3
Mleko 0
Mięso 0
Ryby 0
Jaja 0
Tłuszcze 0
 

poziomka88

Nowicjusz
Dołączył
28 Styczeń 2009
Posty
19
Punkty reakcji
0
Najlepszy jest naturalny błonnik. I tańszy. Weż takie musli Fitella, kosztuje około złotówki, najadasz się i odżywiasz zdrowo. Ciekawa jestem jaka tabletka to może zapewnić? I za ile? Ja wolę prawdziwe jedzenie :)
 

ilonka_4

Nowicjusz
Dołączył
25 Marzec 2006
Posty
440
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
lubelszczyzna
popieram Poziomka88.
czy nie lepiej spożywać produkty bogate w błonnik, które dostarczą również cennych składników odżywczych Twojemu organizmowi?
 

anusia273

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2009
Posty
346
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Gdańsk
dokładnie ;) naturalny błonnik jest chociażby smaczniejszy i się nim najesz a tabletka co Ci da? wiórki kokosowe sporo go zabierają a jakie są pyszne... dodaj je do czegoś + orzechy i świetny posiłek ;)
 

damyrade

Nowicjusz
Dołączył
14 Lipiec 2009
Posty
1
Punkty reakcji
0
hej.

Wiem że moja dieta jest dosyć uboga i po prosty nie smakuje mi wiele produktów, które błonnik zwierają.
na www.schudnijmy.pl chyba tworzą jakis produkt. jest tam ankieta, w której można wybrać formę ( np tabletki, proszek ) i smak ;)

czujecie... taki błonik w syropk, jeszcze o smaku owoców leśmych ;)
 

krycha78

Nowicjusz
Dołączył
16 Lipiec 2009
Posty
12
Punkty reakcji
0
błonnik w syropku mało mnie przekonuje, obojętnie w jakim smaku ;)

ja wolę naturalny błonnik, tabletki to zawsze tabletki
 

gosposia

Nowicjusz
Dołączył
6 Listopad 2008
Posty
14
Punkty reakcji
0
Wiek
50
Miasto
ok.Białegostoku
:) polecam otręby...Łyżeczka dodana do jogurty i nie zauważysz że je już lubisz.Teraz są takie różne z dodatkami suszonych owoców-naprawdę pycha!
 
Do góry