bliźni

konkret

Nowicjusz
Dołączył
4 Październik 2007
Posty
43
Punkty reakcji
0
Wiek
31
"człowiek człowiekowi bliźnim! Z bliźnim się możesz zabliźnić!" [Edward Stachura]
jak rozumiecie tę metaforę?
 

mranderson

Nowicjusz
Dołączył
27 Maj 2007
Posty
80
Punkty reakcji
0
Wiek
18
Miasto
PCLab.pl
PS Edward Stachura - SDM? czytałem jego listy miłosne maatkooo...dla niego miłość to cierpienie :)

Sadze ze Edek nosił w sobie jakieś urazy, był świadomy tego że samotnie jest niepełny, poszukiwał kogoś bliskiego, kogos z kim zabliźni rany.
Po lekturze listów (notabene sam napisałem kiedyś podobny) wydaje mi sie ze w milości nie szukal dzielenia sie radościa, dawania uśmiechu
ale lekarstwa, kogos kto zrozumie, przytuli - takiej troszke mamy z która bedzie mozna bezbolesnie pielegnowac wzorce DDA :)

Tak....chyba to jest to,
Czujesz sie niezrozumiany, samotny, z bliznim zabliżnisz swoje wzorce na zawsze...
Mozna tak zyć ale to nieco smutne.

Z bliskim człowiekiem poczujesz bliskość -
z bliznim sie zabliznisz...nie to nie to samo :)
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Ja bym powiedział klasycznie: ,,Człowiek człowiekowi wilkiem".
 

mranderson

Nowicjusz
Dołączył
27 Maj 2007
Posty
80
Punkty reakcji
0
Wiek
18
Miasto
PCLab.pl
oj tam, mnie sie wydaje ze słowo "zabliźnić" jest kluczowe, i dosłowne. trza by spytać autora co miał na myśli...

Ja bym powiedział klasycznie: ,,Człowiek człowiekowi wilkiem".
Wilki to zwierzeta stadne jak i ludzie :)
 

Dezerter 38

Nowicjusz
Dołączył
31 Marzec 2008
Posty
421
Punkty reakcji
0
Miasto
Inowrocław
Ja bym powiedział klasycznie: ,,Człowiek człowiekowi wilkiem".
Mylisz się i to całkowicie - oddam głos Stachurze;
"Człowiek człowiekowi wilkiem, lecz ty się nie daj zwilczyć. Człowiek człowiekowi bliźnim, z bliźnim się możesz zabliźnić...
wyraźne przeciwstawienie
wilkiem- bliźnim
nie daj zwilczyć- możesz zabliźnić
co sie zabliźnia - rany czyli sie goją, leczą, zdrowieją :) czyli chodzi o uleczenie, wygojenie, zniknięcie ran powstałych w kontaktach z bliźnimi
czyli co poeta miał na myśli? - "kochaj bliźniego swego jak siebie samego" BB)
A Stachura wielkim poetą był!, mam wszystkie tomy - kiedyś sie zaczytywałem - polecam wszystkim zbuntowanym
 

Vardamir

Sinner
Dołączył
30 Sierpień 2007
Posty
10 335
Punkty reakcji
26
Wiek
35
Miasto
Necrovalley
powiem tyle, wilki to wspaniałe zwierzęta, a na bliźnich rzadko można liczyć
 

Przemax

Zabójca Czasu
Dołączył
19 Styczeń 2008
Posty
3 269
Punkty reakcji
55
Wiek
39
Miasto
Białystok
To pewna kpina artstyczna.

blizni/bliznic - nierozrozniona szara masa.

ale no fakt w kupce razniej. Ludzie zawsze sie czegos bali wiec szli do kupki.
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
czyli co poeta miał na myśli? - "kochaj bliźniego swego jak siebie samego" BB)
A Stachura wielkim poetą był!, mam wszystkie tomy - kiedyś sie zaczytywałem - polecam wszystkim zbuntowanym
To zależy. Jeśli za bliźniego masz pierwszego, lepszego człeka z ulicy to nie mam zamiaru go miłować. Tego typu odruchy altruistyczne może wydają się być szlachetne, ale w praktyce wręcz niebezpieczne. Bardziej rozsądne jest zaufanie do określonych osób, na które można liczyć.

powiem tyle, wilki to wspaniałe zwierzęta, a na bliźnich rzadko można liczyć
O tak, wilki i kruki.
 

jak_malowany_ptak

Nowicjusz
Dołączył
19 Kwiecień 2008
Posty
19
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
..
"człowiek człowiekowi bliźnim! Z bliźnim się możesz zabliźnić!" [Edward Stachura]



Wszyscy jesteśmy ludźmi, swoimi braćmi i siostrami. Powinniśmy się miłować itd. A tak naprawdę zadajemy sobie tyle bólu. Doznajemy ran z których zostają blizny na całe życie...


Każdy może i interpretować ten cytat na inny sposób i chyba każdy ze sposobów będzie poprawny, będzie zawierał w sobie chociaż troszkę prawdy... ;)
 

Kryska13

Nowicjusz
Dołączył
8 Maj 2007
Posty
188
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
z doliny muminków
" człowiek człowiekowi bliźnim! Z bliźnim się możesz zabliźnić!" [Edward Stachura]

Wszyscy jesteśmy sobie bliscy, jak bracia, powinnismy sobie ufać, pomagać sobie i otzrzymywać pomoc.
 

Renay

Nowicjusz
Dołączył
1 Lipiec 2008
Posty
92
Punkty reakcji
0
Każdy człowiek jest tak naprawdę w gruncie rzeczy taki sam, wszelkie różnice między ludźmi to na dłużą metę iluzje, przez co, w pewnym sensie, wszyscy jesteśmy sobie bliscy.
 
Do góry