Biologia Ratunkuuuu!

surdynka

Nowicjusz
Dołączył
15 Lipiec 2005
Posty
62
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Mielec
Mam takie zadanie i nie umiem rozwiązać :( może ktoś mi pomoże może jakiś maturzysta albo student sie zlituje nad biedną licealistką. Oto treść :

Frgment łańcucha DNA o sekwencji nukleotydów :
ATCTAACGTGGCGTAAGCTGCTGCG

uległ mutacji, która polegała na utracie jedego nukleotydu. Był to nukleotyd z tyminą, )drugi w kolejności w wyżej zapisanym łańcuchu zaznaczony pogrubioną czcionką)

a) korzystając z tablicy kodu genetycznego, zapisz sekwencje aminokwasów w peptydzie, który powstał w wyniku odczytania nici DNA przed mutacją

b ) zapisz sekwencje aminokwasów w peptydzie, który powstał w wyniku odczytania nici DNA po mutacji

c) porównaj oba peptydy i wyciągnij wnioski

może ktoś potrafi to zrobić??
 

lukas87

Nowicjusz
Dołączył
2 Listopad 2005
Posty
47
Punkty reakcji
0
Wiek
36
a) kolejność: izoleucyna, kodon STOP, arginina, glicyna, walina, seryna, cysteina, cysteina
B) treonina, asparagina, walina, alanina, kodon STOP, alanina, alanina, alanina
c)po mutacji została zmieniona ramka odczytu (o jeden nukleotyd). Taka wydawało by się niewielka mutacja prowadzi do ogromnych zmian w strukturze białka. Brak jednego nukleotydu powoduje zsyntezowanie całkiem innych aminokwasów, a co za tym idzie innego białka.
 

zielonooka23

Nowicjusz
Dołączył
21 Listopad 2005
Posty
274
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Radom
lukas87 ale czemu pojawial ci sie kodon stop w prawidlowym lancuchu przed mutacja?? tam powinno byc oddtworzone normalnie tak jak sie dobiera aminokwasy parami (chyba) a dopiero po mutacji powinien w miejscu utraconego aminokwasu powinien pojawic sie kodon stop bynajmniej tak mi sie wydaje

ATCTAACGTGGCGTAAGCTGCTGCG
TUGUTTGCUCCGCUTTCGUCGUCGC

tak moim zdaniem powinien wygladac prawidlowo zreplikowany lancuch przed mutacja...ale nie jestem pewna
 
Do góry