Bibliografia - "Informacja czy manipulacja"

Mateusz..

Nowicjusz
Dołączył
26 Grudzień 2012
Posty
8
Punkty reakcji
0
Witam Was forumowicze :) w maju zdaję maturę, na ustny polski wybrałem temat "Informacja czy manipulacja, omów na podstawie ogłoszeń prasowych"
Generalnie wszystko już z grubsza przygotowane, tylko zastanawiam się co jeszcze mogę dorzucić do mojej bibliografi ? Mam tam tylko jedną książkę - "Zakazana retoryka" od Glorii Back, 3 ogłoszenia prasowe i prezentacje multimedialną. Jak myślicie ? Przejdzie to z tylko jedną książką ? Bo tak w sumie to jakie książki mogę wykorzystać robiąc prezentacje na taki temat ? może jakiś słownik ? Macie jakieś propozycje ? Widzieliście ostatnio jakieś artykuły zabarwione manipulacją ? Podzielcie się, może mi się przydać :) z góry dziękuje za pomoc.
 

Max Kwiatkowski

Bywalec
Dołączył
14 Luty 2013
Posty
547
Punkty reakcji
136
Wiek
33
Jedna książka to moim zdaniem mało. Zrób własną analizę wybranych ogłoszeń (znajdź takie, które pachną ci manipulacją) i masz 100% :) Ja zdawałem maturę również na luźniejszy temat (choć językowy), pisałem o języku internautów na forach internetowych. Dokonałem analizy 3 różnych dyskusji na zupełnie odmiennych forach, porównałem, wyciągnąłem wnioski i... bah, 100% :)
Warto zwrócić uwagę na slogany (jak manipulują czytelnikiem), na "gwiazdki" i inne przypisy, na uogólnienia (z pominięciem istotnych szczegółów): "kup usługę XYZ i otrzymaj telewizor gratis" - w efekcie jednak klient zapłaci podwójnie i za usługę i za telewizor itd.
 
Do góry