Bezrobocie

Battlefield

Nowicjusz
Dołączył
23 Grudzień 2006
Posty
281
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
ZG
Co o tym myślicie, jakie emocje wami kierują gdy widzicie tak wielkie % berobotnych. Ja już zaczynam się martwić o naszych rodaków, ale to u nas był komunizm a nie w innych krajach Europy. Piszcie co można by zmienić, w gospodarce zarządzaniu budżetem itp. Forma wypowiedzi dowolna tylko bez przekleństw.
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
W Polsce wcale nie ma bardzo dużego bezrobocia!(szara strefa)

A co zrobić żeby ograniczyć bezrobocie? Głosować na UPR i Janusza Korwina-Mikke!
Oto i jego wypowiedź na temat bezrobocia: (więcej na www.korwin-mikke.blog.onet.pl)

"Władzuchna oczywiście sama miejsc pracy nie tworzy, ale nie powinna nawet działać w kierunku "tworzenia nowych miejsc pracy"!

Zacznę od przykładu. Moje dziecko nie potrafi posprzątać zabawek i musi robić to wraz z bratem. Z czasem nabiera jednak wprawy i któregoś dnia przychodzi do mnie ze słowami: "Tatusiu! Sam pozbierałem zabawki!"

Pytanie: czy chwalimy szczeniaka - czy mówimy: "Coś Ty zrobił najlepszego! Zlikwidowałeś bratu miejsce pracy!"?

Dokładnie to samo jest w gospodarce - i jest to oczywiste dla każdego, kto myśli... i uda mu się zapomnieć o bredniach, które słyszał ostatnio w TV.
Jeśli przedsiębiorca potrafi tak z'organizować produkcję, że potrzebną pracę wykona jeden robotnik, zamiast dwóch - to ma tego drugiego wywalić za bramę - przestrzegając tylko okresu wypowiedzenia zawartego w umowie o pracę; można jednak umówić się z pracownikiem: "A może woli Pan przez ten np. miesiąc brać połowę zarobków - i nie przychodzić w ogóle?"

I tyle.

Oczywiście produkt robiony przez jednego pracownika będzie tańszy. Nie jest wykluczone, że np. sznurowadła robione przez dwóch ludzi kosztowały 5 zł, podczas gdy importowane włoskie 4 zł. Robione przez jednego kosztować będą 3 zł - i wtedy sprzedaż wzrośnie stukrotnie, w wyniku czego nie tylko nie wyrzucę tego robotnika, ale jeszcze przyjmę 98 nowych!

Ale możliwe, że popyt jest wysycony - ile można sprzedać sznurowadeł? Powroźnik idzie więc na bruk. Ale klienci na każdej parze sznurowadeł oszczędzają 2 zł - więc coś za to dodatkowo kupią. I powroźnik ma zmienić branżę: pójść tam, gdzie zaspokoi jakieś nowe potrzeby. Np., by daleko nie szukać: wyprodukuje plastikowe przykrywki do tych cholernych klawiszy pomiędzy "Ctrl", a "Alt" - w które co chwila trafiam, co przełącza mi funkcje klawiatury!

Wreszcie: bez tego mechanizmu gospodarka w ogóle nie mogłaby się rozwijać! Śp.Henryk Ford nie zdołałby uruchomić produkcji samochodów, gdyby wszyscy robotnicy, inżynierowie itp. mieli pracę przy budowie wagonów kolejowych!!

Na zakończenie: gospodarka - to organizm żywy; Towary i ludzie krążą jak krew w żyłach - a nie chodzą jak trybiki maszyny! Tu nic nie można ręcznie przełożyć i "przemontować". Jest za to cudownie plastyczna: niech dziś dziewczyny dowiedzą się, że modne są łańcuszki chabrowe - a już nazajutrz żądni zysku producenci rzucą na stragany chabrowe łańcuszki!!

A ten, kto zrobi to dosłownie nazajutrz - może (przy dobrej dystrybucji) w dwa dni zarobić dwa miliony! Na każdej klientce złotówkę - i już!

gospodarka nie jest po to, by ludzie mieli pracę - lecz po to, by ludzie mieli chleb - a także buty, długopisy, lekarstwa, pistolety, dżemy, komputery, żelatynę, samochody, telewizory HDTV stereo z zapachem (jeszcze nie ma? jakby ci faszyści puścili gospodarkę na wolny rynek, to za trzy lata by były...) i miliony innych rzeczy, w tym 350.000 gatunków sera.
System, w którym wszyscy mają pracę, nazywa się "niewolnictwo". Niewolnicy mieli zapewnioną nie tylko pracę, ale nawet i wyżywienie, mieszkanie i odzienie. Jest to właśnie ideał socjalistów"
 

Gamal

Nowicjusz
Dołączył
28 Styczeń 2007
Posty
33
Punkty reakcji
0
Miasto
Wrocław
Jak rozwiązać problem bezrobocia? Bardzo prosto:
1. Obniżyć podatki.
2. Nie przeszkadzać ludziom.
3. Egzekwować prawo i umowy.
Wszystko.
 

Locke

Nowicjusz
Dołączył
26 Grudzień 2006
Posty
1 057
Punkty reakcji
0
3. Egzekwować prawo i umowy.
najpierw to trzeba zmienić prawo, żeby było normalne, a przede wszystkim rząd i władzę...
zmniejszyć biurokrację itd.
 

alakhi

Nowicjusz
Dołączył
30 Styczeń 2007
Posty
153
Punkty reakcji
0
Miasto
Środkowa Polska
1. Zmniejszyć koszty zatrudnienia.
2. Zwiększyć pensje (uatrakcyjnić nasz rynek pracy)
3. Zmienić całkowicie bez prawa do powrotu ludzi polityki. (po prostu się rzyg... chce jak wychodzi afera za aferą)
4. Zmniejszyć zasiłki dla bezrobotnych. (jako następstwo powyższych punktów)
5. Ułatwić samozatrudnienie i możliwości dofinansowania.
6. Całkowicie zmienic system, Zus, prace samorządów, izby sejmu i senatu, zmienić budżet wysokość płac urzędników z górnej półki.


Byłoby tego pewnie jeszcze więcej.... ale mam mętlik w głowie :)
 

problemowy1

Nowicjusz
Dołączył
11 Październik 2006
Posty
42
Punkty reakcji
0
głosować na UPR, a nie na nieudaczników z PiS, czy PO, nie wspominając już o czerwonej plamie jaką jest SLD (ta czerwona plama ciązyła na Polsce ponad pół wieku i nadal ciąży (postkomuna). Do UPR trzeba dorosnąć:)
 

Mastek

Nowicjusz
Dołączył
4 Luty 2007
Posty
302
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
Łódź
1. Utrudnić dostęp do zasiłków.
2. Pozabierać zasiłki i renty "pokrzywdzonym" przez los.
3. Wydawać zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na konkretne działania mające rozwijać gospodarkę, a nie na kolejne nowe instytuty, agencje, czy urzędy, które są jedynie siedliskiem dla urządników. Najczęściej niekompetentnych urzędników...
 

Mastek

Nowicjusz
Dołączył
4 Luty 2007
Posty
302
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
Łódź
nie będę komentował Twojej znieczulicy społecznej... <_<

Napisałem "pokrzywdzonym", gdyż mam na myśli wszystkich tych, co wyłudzają zasiłki i renty od państwa. Załatwić teraz można wszystko. Wiele jest przypadków, że zdrowy chłop ma grupę inwalidzką a haruje na budowie w kraju albo w Angli, podczas gdy naprawdę potrzebujący inwalida bez ręki i nogi dostaje orzeczenie o zdolności do pracy... To chore.
Podobnie jest z zasiłkami dla bezrobotnych - wiele osób je pobiera, chociaż wcale nie chce pracować. Potrzebują statusu bezrobotnego jedynie by móc się leczyć bezpłatnie. Nie spełniają więc definicji bezrobotnego. Należy oddzielić bezrobotnych zarejestrowanych tylko w celu możliwości leczenia od tych realnie bez pracy. Inna sprawa to szara strefa...
Gdyby nie te wszystkie czynniki, bezrobocie w Polsce byłoby o kilka procent niższe.

PS. przepraszam ze nieprecyzyjne sformułowanie swojej myśli.
 

agaciorek

Nowicjusz
Dołączył
3 Styczeń 2006
Posty
2 417
Punkty reakcji
1
Wiek
39
zmienic rzad to po pierwsze a potem zwiekszyc place dac mozliwosc pracy mlodym ludziom od razu po studiach i zmniejszyc podatki:)
 

problemowy1

Nowicjusz
Dołączył
11 Październik 2006
Posty
42
Punkty reakcji
0
zwiększyć płacę obniżając podatki...hmm powiedz mi inteligentny człowieku jak?
Zrozumcie, że ingerencja państwa w sferę gospodarczą to idiotyzm!! Podatkami powinno być tylko zasilane wojska i...nie mogę tego wymówić...policja:D oraz symboliczne zakłady pracy. ZUS, Szkolnictwo, PKP, usługi zdrowotne itd itd sprywatyzowane. Od razu szara strefa odchodzi w niebyt. Kto chce się ubezpieczyć ten się ubezpieczy, kto chce skończyć szkołę i być kimś ten za nią zapłaci. To że mamy wszystko za darmo to złudzenie, pomijając tą całą biurokrację i żyjąc w pełni kapitalistycznym państwie zaspokajając te potrzeby jakie daje nam dzisiaj bandycka III RP zaoszczędzimy więcej w kieszeni. Z BEZROBOCIEM NIE MOŻNA WALCZYĆ TO WOJNA Z WIATRAKAMI.
 

Mastek

Nowicjusz
Dołączył
4 Luty 2007
Posty
302
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
Łódź
Z BEZROBOCIEM NIE MOŻNA WALCZYĆ TO WOJNA Z WIATRAKAMI.
Po części się z Tobą zgodzę. Nie można walczyć z bezrobociem, ale bezpośrednio. Natomiast można robić to poprzez różnego rodzaju rozwiązania systemowe na szczeblu państwa. Mówię tu o likwidacji szarej strefy, ustalaniu stawek podatkowych, uelastycznianiu rynku pracy, obniżaniu pozapłacowych kosztów pracy, czy odpowiednim gospodarowaniu zasiłkami. Wszystkie te decyzje mają wpływ na wielkość bezrobocia, ale nie bezpośrednio. Żeby zauważyć jakieś efekty, potrzeba trochę czasu. Zmian nie będzie widać natychmiast po podjęciu danej decyzji.
 

still sane

Nowicjusz
Dołączył
7 Luty 2006
Posty
380
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
From the pagan vastland
Napisałem "pokrzywdzonym", gdyż mam na myśli wszystkich tych, co wyłudzają zasiłki i renty od państwa. Załatwić teraz można wszystko. Wiele jest przypadków, że zdrowy chłop ma grupę inwalidzką a haruje na budowie w kraju albo w Angli, podczas gdy naprawdę potrzebujący inwalida bez ręki i nogi dostaje orzeczenie o zdolności do pracy... To chore.
Podobnie jest z zasiłkami dla bezrobotnych - wiele osób je pobiera, chociaż wcale nie chce pracować. Potrzebują statusu bezrobotnego jedynie by móc się leczyć bezpłatnie. Nie spełniają więc definicji bezrobotnego. Należy oddzielić bezrobotnych zarejestrowanych tylko w celu możliwości leczenia od tych realnie bez pracy. Inna sprawa to szara strefa...
Gdyby nie te wszystkie czynniki, bezrobocie w Polsce byłoby o kilka procent niższe.

PS. przepraszam ze nieprecyzyjne sformułowanie swojej myśli.

Prawda, należy rozmontować państwo opiekuńcze które swoje początki wzięło w PRLu i zrobiło z calych generacji ludzi życiowych nieudaczników.

Słyszeliście o tym że w jednym z urzedow pracy ludzie zaczeli się wyrejesrowywać z listy bezrobotnych tylko po to żeby uniknąć zatrudnienia i zatrzymać zasiłek? (zaczęło się to nasilać gdy do tego miasta przyjechał duży zagraniczny inwestor ciesząc sie ze z latwościa znajdzie pracownikow- lecz rozczarował się biedaczek bo nie wiedział że przyjechał do Polski-kraju gdzie jedni ludzie dostaja pieniadze za darmo a drudzy oddaja 40 % swoich dochodow na ich utrzymanie)

Sprzeciwiam sie temu ale nie jestem calkowicie przeciwny opiece spolecznej...w koncu kazdemu moze urwac noge <_<
 

Mastek

Nowicjusz
Dołączył
4 Luty 2007
Posty
302
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
Łódź
Kilka miesięcy temu słyszałem wypowiedź jakiegoś faceta z północnego wschodu krańca Polski. Był w Urzędzie Pracy i przeglądał ogłoszenia, po czym stwierdził, że "dla kogoś takiego jak on, nie ma tu pracy, bo przecież nie będzie w kiblach sprzątał". Zaznaczam, że ten pan miał wyształcenie podstawowe...

Mam więc pomysł by rozwiązać takie chore sytuacje - należałoby stworzyć coś w rodzaju przymusu pracy dla bezrobotnego. Polegałoby to na tym, że zarejestrowany bezrobotny musiałby podejmować pracę oferowaną mu przez urzad pracy. Żeby miał jakiś wybór, mógłby dwie z nich odrzucić, ale trzecią musiałby przyjąć. Oczywiście praca powinna być dostosowana do kwalifikacji delikwenta. Natomiast za permanentne niepodejmowanie pracy przez bezrobotnego powinno się zabierać mu ten status, a co za tym idzie przestawać opłacać składki zus. Nie może być tak, że ktoś wozi się całe życie na innych i nic nie robi, albo pracuje na czarno. Myślę, że przepis tego typu pomógłby zwalczyć pewną część patologii na naszym rynku pracy.
 

Ameno

Mistrz papryczki chilli
Dołączył
27 Grudzień 2006
Posty
1 124
Punkty reakcji
0
Wiek
113
Miasto
Gdzieś tam
Jak zmniejszyć bezrobocie ??

Ja wiem naprawde

zwiększyc zatrudnienie :p
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
Powiedzmy sobie szczerze. x% osób nie chce sobie znaleźć pracy poprostu. Moja siostra właśnie ukończyła studia i na brak pracy nie nażeka. Wystarszy się potrudzi i poszukać, no i oczywiście wiedzieć, że nikt nie zatrudni osoby z wykształceniem podstawowym na stanowisko kierownika;/
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
coz ja mieszkam na wschodzie polski, a to troche inny swiat
skonczylem prawo, pracowalem w bankowosci, bylem managerem - duzy zaklad produkcyjny, prowadzilem duze centrum handlowe, ale po powrocie do lublina niestety, prawie 1,5 roku bezrobocia i obecnie jestem urzenikiem, oczywiscie po znajomosci, bo inaczej nie ma sznasy dostac pracy = 100% konkursow jest "ustawionych", coz nei chcialem podejmowac pracy za 600 czy 700 zl czekajac na to ze jakas z 150 aplikacji rozsylanych przeze mnie zadziala, niestety....
tak wyglada bezrobocie na wschodzie polski .....
 

Kasia_na

tajemnica
Dołączył
25 Wrzesień 2005
Posty
1 609
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Z Dalekiego Wschodu
Bezrobocie u nas jest bardzo duże.Wydaje mi się to wina państwa.To w jakim kierunku zmierzamy decydują władze.

Można mówić co zmienić ale to nie my mamy władzę a ludzie którzy moim zdaniem nie znają się na tym co robią.Tak wnioskuję po ich pracy.
 

Mastek

Nowicjusz
Dołączył
4 Luty 2007
Posty
302
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
Łódź
Państwo powinno przestać utrudniać ludziom zarabianie pieniędzy. System podatkowy powinien zostać uproszczony, powinno być mniej obciążeń i narzutów. Kolejny absurd, to cała procedura zakładania działalności - trzeba biegać od okienka do okienka a całość zajmuje około 3 tygodni. Dlaczego tak długo? Dlaczego w dobie informatyzacji nie moża tego załatwić szybciej? Są kraje, gdzie wszystkie formalności załatwia się w ciągu jednego dnia i tak też powinno być u nas.
Jednak tak naprawdę wszelkie trudności tkwią w nieodpowiednich ludziach na stanowiskach decydenckich. Politycy nie znają się, a udają najmądrzejszych. I nawet jeśli mają rozsądnych doradców, to karcą ich, gdy ci mówią inaczej, niż wszechwidzący polityk twierdzi... Natomiast ci naprawdę mądrzy, doświadczeni, wykształceni ludzie, którzy coś w życiu osiągnęli i którzy mogliby swoim intelektem wpłynąć na tragiczną sytuację w kraju, zwyczajnie nie chcą się mieszać w politykę. Nie jest im to potrzebne ani pod względem finansowym, ani pod względem samorealizacji. Może i zechciliby pomóc ratować nasz kraj, gdyby połączyli się wszycy w jedno ugrupowanie polityczne i uzyskali poparcie społeczne. Jednak to jest raczej niemożliwe, gdyż nawet jeśli pierwszy warunek zostałby spełniony, to lud za nimi by nie poszedł. Bo Polacy w większości są podatni na populistyczne hasła i puste obietnice... Niestety :(
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
winni sa obywatele oczywiscie i nikt inny, gdyz wybieraja swoja emanacje na stanowiska czy do parlamentu
i ta emanacja tworzy przepisy i utrudnia zycie ludziom
reasumujac tzw plebs chce socjalistycznych warunkow zycia i kapitalistycznej placy
tak sie nie da zwlaszcza w tak biednym kraju jak nasz..
 
Do góry