Banan

Speedy

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2005
Posty
273
Punkty reakcji
1
Wiek
116
Miasto
Troojmiasto
Dziwne... mam odmianę bananowca w domu, która wytrzymuje niskie temperatury, jakoś zawsze myślałem, że bananowiec to drzewo. Mam prośbę - niech ktoś w końcu powie czy banan to na sto procent zioło, czy też bylina. Jestem bardzo ciekaw. I jeszcze jedno - czy da się przedawkować banana?^^ Skoro dostaje się po nim głupawki, przez jakiś tam składnik, to czy jak zjemy 1kg bananów to możemy mieć coś w rodzaju "fazy"?


Pewnie! Jak wszystko. Jak zjesz za dużo danej rzeczy to jest Ci niedobrze już na sam jej widok. Ot co! ;)
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
ja jak zjem dwa banany to dostaję migreny.żaden lekarz nie wie dlaczego tak się dzieje,na wszelki wypadek- unikać.a szkoda,bo uwielbiam banany.
Jak to nie wie? Masz na nie alergię. Niekiedy alergia objawia się postaci bóli migrenowych i co ciekawe przeważnie jednostronnych. Alergia na czekoladę, często tak wygląda.
 
N

Nieprzenikniona

Guest
Dobrze wiedzieć, nie miałam pojęcia. Ale czy to ważne, że bananowiec jest ziołem? W końcu nie jemy zioło, tylko owoc, jemy banana, a nie bananowca. Ech, znowu czegoś nie skumałam. A może tak? W każdym razie... Temat wyraża dość drobiazgową treść.
 

imaginary246

Nowicjusz
Dołączył
20 Czerwiec 2010
Posty
334
Punkty reakcji
6
Wiek
31
Miasto
Piotrków Tryb.
Dyskusja miałaby sens gdyby się rozmawiało o tym, z której strony powinno się "zaczynać" banana. Sporo ludzi mi mówi, że robię to źle. :niepewny:
 

lasek0110

Nowicjusz
Dołączył
22 Październik 2009
Posty
166
Punkty reakcji
4
Wiek
29
Miasto
Polska
Banany, którymi się wszyscy ze smakiem zajadamy, to klony. Wszystkie banany są identyczne genetycznie. Mało tego - monokultura genetyczna powoduje dużą wrażliwość na choroby - jedna zaraza i bananów nie ma. Idąc jeszcze dalej, wcale nie wcinamy najsłodszych bananów. Te, które trafiają na nasz rynek to tzw. cavendish'e, które są eksportowane tylko dlatego, że dojrzewają w przewidywalnym czasie i (ze względu na małą zawartość cukru) tak szybko nie gniją.
 

arcynewb

Nowicjusz
Dołączył
2 Sierpień 2010
Posty
21
Punkty reakcji
0
Wiek
48
Miasto
Szczecin/Reykjavik/Islandia
Są tacy, którzy twierdzą, że w raju Ewa skusiła
Adama nie jabłkiem, ale bananem. I... że to nie
powycinany niedyskretnie liść figowca był tym
"listkiem figowym", ale szeroki, wielki liść banana.
Niemniej jednak, jaką rolę odgrywały banany w raju,
w naszym obecnym świecie są jednym z
najsmaczniejszych i najzdrowszych owoców.
Zatem czas dowiedzieć się o nich czegoś więcej!


Wartości odżywcze

Podkreślał je Pilinius w 79r pne., a jeszcze wcześniej, bo w 357r pne. Aleksander Macedoński podziwiał plantacje bananów w czasie swojej wyprawy do Indii. Jogowie hinduscy od niepamiętnych czasów głosili, że banany wpływają na spokój wewnętrzny i mądrość. Są przyrodnicy, którzy twierdzą, że banan jest pierwszą rośliną zauważoną przez człowieka, a przynajmniej rozmnażaną wegetatywnie. Napoleon uwielbiał banany, ale ich smak poznał dopiero na... Wyspie Św. Heleny :)
100g banana dostarcza 100 kalorii. Banany mają taki wspaniały komplet składników odżywczych, że praktycznie można by się żywić tylko nimi. Przy tym są łatwo przyswajalne. Trzy banany dziennie zaspokajają zapotrzebowanie organizmu w związki mineralne. Zawierają też nieomal wszystkie witaminy. Banan ma odczyn zasadowy(+5), a jego skład przedstawia się następująco:
Na 100 gram banana średnio przypada: Witaminy Związki mineralne
białko 1g potas - 400mg
Witamina A - 350mg sód - 54mg
Witamina B1 - 70mg Wapń - 100mg
Witamina B1 - 70mg Magnez - 32mg
Witamina C - 12mg Mangan - 0,64mg(to sporo)
Ryboflawina - 0,6mg Żelazo - 10mg(b. dużo)
Witamina E - 0,37 mg Fosfor - 70mg
5 razy więcej witaminy B6,
niż w innych produktach
spożywczych Siarka - 50mg
oraz wiele innych... Chlor - 120mg

W bananach wykryto również związki podobne do hormonów, działające ... rozweselająco. Francuzi nazwali te owoce "hormonami radości i urody życia".
Nie powinni jednak jadać bananów cukrzycy i osoby z nadwagą. Ale polecam je smutasom - może wreszcie się usmiechną :)
 

anna.kotecka

Nowicjusz
Dołączył
5 Maj 2011
Posty
116
Punkty reakcji
1
Miasto
Wilanowska Ziemia :)
Banan jest ziołem ale nie znaczy to, ze trzeba to od razu palic! Dlaczego niektórym "zioło" kojarzy sie jednoznacznie? Chyba wam mozg wypaliło... Gsas.... Rumianek to tez zioło... I wiekszość przypraw.... Rany....
 

Dambis

Nowicjusz
Dołączył
26 Lipiec 2011
Posty
71
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Miasto
Bełchatów
:D z tego co pamietam to bambus afrykanski jest najwieksza trawa na swiecie bo ma kilka metrow ;D wiec moja odp jest jak najbardziej zgodna :p
 
Do góry