Arcydzieła światowego malarstwa

Wuyeq

Nowicjusz
Dołączył
4 Listopad 2005
Posty
818
Punkty reakcji
1
Wiek
37
Miasto
.
Temat ten zakładam nie tak zupelnie bezinteresownie..ale generalnie moze sie on okazac bardzo ciekawy. Otóż sprawa dotyczy, najogólniej rzecz ujmując, malarstwa, jego historii, jego ...hmmmm...twórczych symboli...

Wiec pytanie brzmi: jakie obrazy, jakie dzieła nalezy dzis uznac za symbole, za perły, za arcydzieła, obok których nie mozna przejsc obojętnie, które wpłynęły znacząco na historie sztuki, które trzeba znac..które są najpiekniejsze, najstraszniejsze, które powstawały w najbardziej interesujących okolicznosciach przy udziale najbardziej niesamowitych artystów..

bede wdzieczny nei tylko za tytuły i artystów, ale takze za ciekawostki, anegdoty itp itd..


zeby dac przykład, sam wkleje tu chyba najwiekszy symbol malarstwa wszechczasów:

monalisa.jpg



no wiec zachęcam do wypowiadania sie ...i dziekuje :)
 

Radykalny

Nowicjusz
Dołączył
27 Wrzesień 2006
Posty
537
Punkty reakcji
0
Dla mnie geniuszem malarstwa (i nie tylko) był Salvadore Dali i jego obrazy np. Sen spowodowany lotem pszczoły
 

nansen

Uciekinier z tego gównianego forum
Dołączył
29 Sierpień 2007
Posty
603
Punkty reakcji
2
Ostatnia Wieczerza - Leonardo
 

asiek.stefa

Nowicjusz
Dołączył
23 Kwiecień 2007
Posty
589
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Gród cara
Claude Monet- Impresja wschód słonca (choc ten akurat mi srednio pasuje, wole staw z liliami wodnymi- nie jestem pewna tytułu)
 

kropla_deszczu

Nowicjusz
Dołączył
5 Październik 2005
Posty
136
Punkty reakcji
0
Wiek
34
No i nie zapominajmy o słynnym obrazie ekspresjonisty E.Muncha "Krzyk"
 

Attachments

  • munch.jpg
    munch.jpg
    67,8 KB · Wyświetleń: 82

Karh

Pasjonat Fantasy.
Dołączył
27 Marzec 2007
Posty
2 013
Punkty reakcji
5
Miasto
Faerûn.
A dla mnie polskim majstersztykiem malarstwa jest obraz Bitwa pod Grunwaldem, Jana Matejki.

800px-Grunwald_bitwa.jpg
 

Carmen

Nawiedzona narzeczona
Dołączył
19 Wrzesień 2005
Posty
2 901
Punkty reakcji
4
Wiek
42
Miasto
Gdańsk
Matejkowe obrazy wogóle do mnie nie przemawiają
wolę abstrakcje, impresjonizm, malarstwo Dali

Obrazy Dali to dzieła skłaniające do refleksji, kiedy oglądam jego obrazy mam wrażenie że mówią do mnie. To są obrazy, które może powiedziać i laik nie mający żadnej wiedzy o malarstwie.
Np taki mało znany szkic własciwie "Kobieta z głową kwiatu".. niby pustynia a tu piękność? za nią klęczy zaledwie zarysowana postać - może ktoś ją podziwia? a może piękna jest samotna wśród ludzi własnie dlatego ze jest wyjątkowa?
moze to ja zniewala i blaknie wszystko wokol?
nie wiem co autor mial na mysli ale jego obrazy daja pole do popisu i lubie te swoje interpretacje
(a moze tylko namalowal roze w innej postaci?)
 
Do góry