Afera w Wikipedii

Status
Zamknięty.

kisiel9500

Nowicjusz
Dołączył
23 Luty 2007
Posty
942
Punkty reakcji
1
Wiek
20
Miasto
stont
"Essjay to pseudonim jednego z najbardziej szanowanych redaktorów Wikipedii, nauczyciela akademickiego, który dodawał przedsięwzięciu wiarygodności. Ten "profesor teologii, wykładowca na jednej z prywatnych uczelni na wschodzie Stanów Zjednoczonych" zredagował ponad 20 tysięcy haseł, poprawiał definicje "rytuałów pokutnych" i "transsubstancjacji", a ostatnio aktywnie działał w panelu ekspertów Wikipedii, gdzie ze znawstwem rozstrzygał spory.

Tymczasem po opublikowanym niedawno w "New Yorkerze" artykule okazało się, że Essjay, to w rzeczywistości Ryan Jordan, dwudziestoczteroletni próżniak z Kentucky uzależniony od czegoś, co zapaleńcy nazywają "Wiki crack". Chodzi o dreszcz emocji, jaki towarzyszy człowiekowi, kiedy jego wpis stanie się tematem dyskusji."

Źródło: http://portalwiedzy.onet.pl/4870,16925,139...czasopisma.html

Nadal będziecie wchodzić na Wikipedię? :sexy: Właściwie ja zawszę będę tam wchodzić :)
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
Tylko, że o ile wiem, okazało się, że koleś sfabrykował swoją tożsamość, ale nikt nie ma zastrzeżeń do merytorycznej treści jego wpisów w Wiki...
 

motylek99

naćpana marzeniami.
Dołączył
13 Lipiec 2006
Posty
4 203
Punkty reakcji
0
Wiek
31
bede :p
dla mnie to bez roznicy , kto to pisze, wazne jak :lol:
 

fingolfin

Nowicjusz
Dołączył
24 Luty 2007
Posty
150
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Chorzów
Wikipedia to często jakaś wskazówka, która pomaga nakierować na inne źródła albo streścić to, co się już znalazło. Nieważne dla mnie jest kto pisze - ważne co pisze. Sam czasem piszę artykuły a gdy widzę błąd bądź akty wandalizmu to staram się to poprawić.
 

Szarex

Nowicjusz
Dołączył
18 Marzec 2007
Posty
566
Punkty reakcji
0
Wiek
41
Miasto
powiat tarnowski
Pownie, że będę korzystał z Wikipedii. Bardzo się przydaje.

Czy naprawdę muszę się interesować tym, kto tworzy znane portale? Liczy się treść.

Tak samo, czytając książki nie zastanawiam się nad prywatnym życiem autora.
 

ehhohhahh

Nowicjusz
Dołączył
19 Marzec 2007
Posty
155
Punkty reakcji
0
Hmmm....kiedyś wikipedii było napisane(pozniej się poprawili) ze Krzysztof Kolumb urodził się w Niemczech no takiej bredni to ja w życiu nie widziałam w encyklopedii.

Wikipedie kazdy może redagować .Dlatego nie korzystam nie korzystałam i nie bede z niej korzystać.
 

Lady_Nikt

w rzeczy samej.
Dołączył
13 Luty 2007
Posty
2 298
Punkty reakcji
0
Wiek
18
Miasto
Warszawa
Dla mnie to bez znaczenia.
Ale nasz szkolny informatyk się chyba załamie ^^
Połowa jego lekcji to siedzenie na wikipedi xD
 

Dollomino

Nowicjusz
Dołączył
16 Marzec 2007
Posty
371
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
z drugiej strony kabla
Zwasze sciagam z Wikipedii i sie nie przemeczam tylko jak wuem ze polowa klasy bedzie miala slowo w slowo to samo to z innej strony biore. A co do goscia jezeli pisal dobrze to co za roznic kim byl, dla mnie mogl miec trzy lata i i tak bylo by fajnie.
 

BlizZ

Oczekujący Przyszłości
Dołączył
2 Sierpień 2005
Posty
1 731
Punkty reakcji
1
Wiek
33
Miasto
Częstochowa
Hmm.. na angielskiej wikipedii było że Jan Kiliński oswobodził Warszawę podczas potopu szwedzkiego : > ale teraz juz to zmienili ... No i czasem jest tak że odnośniki sie nie zgadzają.. ale ogólnie uwazam ze wikipedia i tak jest baardzo przydatna :p
 

Carrie

zagubiona w korytarzach czasoprzestrzeni
Dołączył
8 Styczeń 2007
Posty
1 293
Punkty reakcji
1
Wiek
36
Nie obchodzi mnie kim jest ten koleś, gdyż i tak większość haseł jest tworzona przez użytkowników tej encyklopedii.
Poza tym czy ktoś powiedział, że człowiek z dyplomem jest bardziej wartosciowy niż człowiek bez dyplomu?

Jednak korzystając z Wiki pamiętam, że każdy może ją edytować, więc nigdy nie można być na 100% pewnym, że dana informacja jest prawdziwa. Ale znajduje się tam dużo przydatnych haseł wytłumaczonych najczęściej w dość przystępny, "ludzki" sposób.

Ps. dzięki tej encyklopedii mam 4 z fizyki :D
 

Natalia1992

Uzależniona
Dołączył
13 Styczeń 2007
Posty
2 493
Punkty reakcji
8
Miasto
zewsząd
Wikipedia ma bardzo ogolnikowo napisane o roznych rzeczach :p
Ja tam wole normalne ksiazki :p Chociaz przyznam sie korzystam b. czesto :D
 

jeżżżżynka

Nowicjusz
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
70
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Łódż
Ja, jak i cała moja klase kozystam z wikipedii. Zreszta tak jak juz kilkoro z was mowilo, jesli facet pisze prawde to alles jest :eek:k:
 

Kapciuszek

niepoprawna optymistka.
VIP
Dołączył
15 Grudzień 2006
Posty
5 363
Punkty reakcji
78
Miasto
kraina baśni
Ci co korzystli wczesniej, bedą korzystać nadal, a ci co nie, to nadal jej nie tkną.

W wikipedi jest wszystko (no prawie) i zawsze mozna znalez potrzebne informacje. Jak potrzebuje to korzystam i przestac nie zamierzam :p
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Korzystałem,korzystam i korzystać będe, jak coś jest dziwnego to zawsze można sprawdzić w innym źródle, chociaż mnie wiki jeszcze nie zawiodła.

Nawet niedawne testy dla uczniów klas 6 szkoły podstawowej były redagowane przy pomocy wiki (chociaż autorzy testu zrobili błąd merytoryczny jakiś :D).
 

perfect

Złodziej Zapalniczek
Dołączył
30 Marzec 2007
Posty
1 023
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Z wszond!
Ja często siedzę w wikicytatach, a na wikipedie wchodzę kilka razy dziennie by zawsze na forumowisku (i nie tylko) świecić wiedzą :D

EDIT:
A co do tematu to on pisał w amerykańskiej wiki a my jesteśmy w Polsce i większość z nas używa jej w tym języku.
 

aluniunia

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2007
Posty
75
Punkty reakcji
0
Miasto
braniewo
bede wchodzic czesto do szkoly mi potrzebne z tamtad informacje a tak jest wszystko na temat

Tam dom mój, gdzie serce moje :}...
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
powinno byc Tam skab twoj gdzie Serce Twoje :p
 

DaMi

Ehre asher ehre
Dołączył
30 Lipiec 2006
Posty
1 233
Punkty reakcji
1
Wiek
35
Wiki też mnie jeszcze nigdy nie zawiodłą (choć między Bogiem a prawdą, zawsze korzystam też z innych linków) i nie zamierzam "Zrywać" z tą witryną.

Poza tym jak to ktoś zauważył, afera dotyczy amerykańskiej wiki.
 
Status
Zamknięty.
Do góry