Aero2 - darmowy internet

a3z4

Grandmaster
Dołączył
18 Lipiec 2008
Posty
1 599
Punkty reakcji
451
Miasto
Środek świata
Aero 2 to darmowy "socjalny" internet który wystartował w połowie 2011 roku. Aktualnie powiązany jest z Zygmuntem Solorzem i jego grupą kapitałową Cyfrowy Polsat, a zawdzięczamy go Urzędowi Komunikacji Elektronicznej. W maju tego roku jego prędkość została podniesiona do docelowego poziomu 512Kb/s co czyni go idealnym kandydatem dla osób potrzebujących mobilnego internetu. Wystarcza do komfortowego przeglądaniastron WWW, korzystania z komunikatorów, poczty czy też muzyki.

KROK 1. Sprawdzamy czy jesteśmy w obszarze połączenia.
Aby korzystać z AERO 2 musimy być w zasięgu sieci HSPA+ która pokrywa w chwili obecnej 76% ludności i 54% terytorium polski. Nie jest więc tak źle, jednak przed wykonaniem kolejnych kroków warto sprawdzić czy nie jesteśmy przypadkiem w pozostałych 46% kraju. ;) Aby to zrobić potrzebne nam będą dwie witryny. http://bit.ly/pDthbJ oraz http://bit.ly/RxKlS. Pierwsza z nich należy do Cyfrowego Polsatu. Po wejściu na nią odznaczamy "LTE" (okienko po prawej stronie), pozostałe pokrycie mapy to właśnie miejscowości ujęte zasięgiem HSPA+, jeśli jesteśmy zaznaczenie na niebiesko: Hurrra! Darmowy internet będzie działał!
Druga witryna to rozmieszczenie nadajników sieci. Po wejściu na nią, z menu po lewej stronie wybieramy "Aero 2" i wpisujemy nazwę naszej miejscowości. Po przybliżeniu widoku ukażą się stacje bazowe.
Im dalej jesteśmy od nich, tym lepiej bezpieczniej wybrać modem pozwalający na podłączenie anteny zewnętrznej.

KROK 2. Zamawiamy kartę.
Aero 2 to specyficzna marka, im mniej osób o niej wie - tym lepiej dla właściciela. Dlatego też karty sim nie dostaniemy w (niemal - o tym zaraz) żadnym kiosku ani sklepie w okolicy. Co więc robić?

Podpowiedź: w obu przypadkach potrzebne nam będzie 20zł jako depozyt za kartę SIM. Można go jednak odzyskać oddając kartę gdy nie będzie nam ona już potrzebna.

Sposoby są dwa - pierwszy polega na udaniu się do salonu Sferia. Niestety, w całej Polsce istnieje tylko 5 takich punktów, w tym aż 3 w Warszawie. Na pozostałe możemy się natknąć w Otwocku i Ostrołęce. Jeśli nie ma problemu z dojazdem - cała sprawa wygląda bardzo prosto. Udajemy się do salonu z dowodem osobistym i 20zł. Pracownik pomoże w wypełnieniu wniosku, pobierze depozyt i na miejscu wyda kartę SIM. Operator zastrzega jednak 5 dni na aktywowanie usługi.

Drugi sposób jest nieco bardziej zawiły i o wieeeele dłuższy, jeśli jednak do Sferii nam nie po drodze - innego wyjścia brak. Po pierwsze wypełniamy wniosek, ten w wersji online znajduje się tu: https://bdi.aero2.pl/, a ten tradycyjny tu: http://aero2.pl/pdfs...o2_03042012.pdf (w pierwszej kolejności rozpatrywane są zgłoszenia online, więc rozpatrzenie wniosku tradycyjnego może się wydłużyć). Na początek omówię pierwszą opcję: po wypełnieniu wniosku wpłacamy 20zł depozytu i 7zł kosztów przesyłki na podane w formularzu konta. Po poprawnym uzupełnieniu wszystkich pól, gotowy formularz pojawi się w naszym emailu. Drukujemy go, podpisujemy ręcznie i wysyłamy załączając dowody wykonanych przelewów oraz obustronną kopię dowodu osobistego na adres operatora:

Aero 2
ul. Lwowska 19
00-660 Warszawa

z dopiskiem : "Bezpłatny dostęp do internetu".

Całość najlepiej wysłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, aby mieć pewność 100% doręczenia przesyłki. Gdy karta będzie gotowa, dostaniemy kolejnego emaila z informacją o wysyłce. Wniosek tradycyjny pobieramy i wypełniamy długopisem. Reszta pozostaje bez zmian. Czas oczekiwania na wydanie karty waha się w okolicach 1,5 miesiąca.

Podpowiedź: kartę można również odebrać osobiście w Warszawie na ulicy Lwowskiej 19. Przy wybraniu tej opcji - koszty dostawy nie obowiązują. O możliwości odebrania karty zostaniesz powiadomiony/a mailem.

Krok 3. Dobieramy modem/telefon.
Aby korzystanie z internetu przebiegło bez zakłóceń, musimy wyposażyć się w modem kategorii 10 obsługujący pasmo 900Mhz. Polecane przez operatora modemy to Huawei E182E, Huawei E398 oraz ZTE MF668. Inne urządzenia współpracujące z Aero można znaleźć tutaj: http://bit.ly/oh7do0, operator nie gwarantuje jednak poprawnego działania.

Krok 4. Ostateczna konfiguracja.
Konfiguracja połączeń nie jest niestety w przypadku Aero 2 automatyczna. Aby móc bez przeszkód łączyć się z siecią wchodzimy w ustawienia połączeń swojego telefonu/modemu i wpisujemy:

Nazwa: np. A2
APN: darmowy
Użytkownik: -brak-*
Hasło: -brak-*
Ustawienia sieci: -wszystkie parametry z serwera-**


* nic nie wpisuj
** zazwyczaj nic nie wpisuj

Jeszcze kilka ważnych szczegółów:
- Internet będzie rozłączany na kilka sekund co 60 minut.
- Darmowy dostęp zapewniony jest minimum (ale już wiadomo że będzie dłużej) do końca 2014 roku.
- Prędkość pobierania to 512Kb/s, natomiast wysyłania: 256Kb/s
- Połączenia telefoniczne są zablokowane
- W przypadku problemów jesteśmy zdani tylko na siebie (i innych użytkowników tej sieci), ponieważ Aero2 ma bardzo słabe wsparcie techniczne
- do jednego numeru PESEL może być zarejestrowana tylko jedna karta sim
- w przypadku zgubienia/zniszczenia karty sim, użytkownik może dwukrotnie ubiegać się o duplikat (każdy płatny 20zł)

A co jeśli z Aero 2 nie będziemy już korzystać?
Aby depozyt został zwrócony wypełniamy formularz zwrotu (http://aero2.pl/pdfs...u_V01092011.pdf)i wysyłamy pocztą (najlepiej listem poleconym z potwierdzeniem obioru) wraz z kartą sim i jej adapterem na adres:

Aero 2
ul. Lwowska 19
00-660 Warszawa


W ciągu 30 dni operator zwróci koszty pomniejszone o kwotę przelewu 1.50zł.

Wydaje mi się że to już wszystko co powinniście wiedzieć jeśli chodzi o darmowy internet. Przy pisaniu tego poradnika korzystałem z oficjalnej strony www.aero2.pl, miesięcznika PC-Format oraz serwisu Gazeta.pl.
 

Gressil

Administrator
Członek Załogi
Administrator
Moderator
VIP
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
5 721
Punkty reakcji
494
A co w przypadku przelewu przez internet ? Wypełniając formularz online muszę dodać potwierdzenie przelewu. Nie da się dokonać zamówienia bez wysyłania listu ?
 

a3z4

Grandmaster
Dołączył
18 Lipiec 2008
Posty
1 599
Punkty reakcji
451
Miasto
Środek świata
Jako dowód wpłaty wystarczy zwykły pdf wygenerowany w panelu zarządzania Twoim kontem. Choć podejrzewam że nawet zwykły screen z historii przelewów by wystarczył. A wysyłka innym sposobem jak list jest niestety nie możliwa. Chyba że odbiór osobisty w salonach Sferii.
 

Zorund

Nowicjusz
Dołączył
8 Listopad 2012
Posty
60
Punkty reakcji
0
Miasto
Wieluń
Także powoli się zabieram za załatwienie tego internetu. Zawsze to dodatkowy sposób na dostęp do sieci w przypadku awarii radiówki, lub źródło darmowego netu dla tabletu.
 

Gressil

Administrator
Członek Załogi
Administrator
Moderator
VIP
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
5 721
Punkty reakcji
494
Rzutem na taśmę udało mi się dzisiaj wysłać komplet dokumentów, jak dobrze pójdzie to w połowie lutego powinienem mieć już kartę.
 
B

bartoszbat

Guest
Polecam, używam mniej więcej od pół roku i jest ok, podobno ma być darmowy do 2016 roku!
 

Gressil

Administrator
Członek Załogi
Administrator
Moderator
VIP
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
5 721
Punkty reakcji
494
Dzisiaj dostałem kartę. Więc od wysłania kompletu dokumentów do otrzymania karty minął nie cały miesiąc. Należy jednak odliczyć okres świąteczny więc trwało to jakieś dwa tygodnie.
 

ernest_debesciak

Nowicjusz
Dołączył
12 Wrzesień 2012
Posty
580
Punkty reakcji
5
Ktoś wie dlaczego tego "szmelca" nie można sprzedać na Allegro i jest na liście zakazanych produktów? Prawie mi dali po 130 za kartę :D a Allegro usuneło aukcję. W regulaminie nic nie pisze że mam im oddać kartę po okresie bezpłatnym... Bynajmniej nic takiego nie widzę no chyba że PRĘDKOŚĆ Aero mnie oślepiła jak spawarka
 

cr3ator

Wielebna Świnia
Dołączył
9 Listopad 2006
Posty
1 586
Punkty reakcji
5
Ponieważ Aeor działa na wojskowej częstotliwości, zatem każda karta musi być przypisana do konkretnego właściciela.

Być moze jest to test inwigilacji obywateli.
 

przemekk1989

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2007
Posty
87
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Miasto
Bytom
Przecież to internet dla desperatów... mam to ale korzystam tylko w wyjątkowych sytuacjach. Prędkość nie powala, no i rozłącza sie co godzinę - ale po darmowym czego by więcej się spodziewać.
 

Sterck

Nowicjusz
Dołączył
28 Luty 2013
Posty
30
Punkty reakcji
0
Mam go i w kryzysowych sytuacjach sie nadaje ale nic pozatym.
 

Master557

Nowicjusz
Dołączył
21 Luty 2013
Posty
93
Punkty reakcji
2
PrzemeKk1989 napisał:
Przecież to internet dla desperatów... mam to ale korzystam tylko w wyjątkowych sytuacjach. Prędkość nie powala, no i rozłącza sie co godzinę - ale po darmowym czego by więcej się spodziewać.
W sumie to co godzinę potrafi się rozłancząć internet płatny, np. z Orange. więc chyba nie jest tak źle jak na darmowy.
 
Do góry