A Jesli Nie Mam Objawów?

narwana

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2005
Posty
5
Punkty reakcji
0
mam takie pyatnie. jakies 5 miesięcy temu odbyłam stosunek. przez 4 koljne miesiące dostawiałm regularnie okres a teraz jest juz 5 miesiąc od stosunku i nie mam juz podnad tydzień miesiączki. czy to oznacza ze moge byc w ciązy w 5 miesiącu?? mimo ze nie miałam innych obiawó jak np poranne mdłości czy np obolałe piersi??
 

misiaa

Nowicjusz
Dołączył
30 Grudzień 2005
Posty
44
Punkty reakcji
0
Wiek
35
A ile masz lat jesli wolno spytać??bo może od tak spóźnia Ci sie okres i nie ma co panikować czego powodem może byc stres czy zmiana klimatu...Ja osobiście dopiero w 14 tyg dowiedziałam sie że jestem w ciąży bo okres mniej obfity ale był,znam tez przypadki gdzie dziewczyna dopiero w 7 m-c dowiedziała sie że jest w ciąży trafiając do szpitala ale trzeba być dobrej myśli!!bedzie si:) 3m sie:)
 

nika

................
Dołączył
1 Maj 2005
Posty
6 077
Punkty reakcji
4
Miasto
daleka kraina czarow
przez 4 koljne miesiące dostawiałm regularnie okres a teraz jest juz 5 miesiąc od stosunku i nie mam juz podnad tydzień miesiączki.
Nie wierze zebys byla w ciazy, poniewaz 4 miesiace jak piszesz mialas normalnie a w cizay nie ma sie okresu prawdziwego tylko plamienie , w jakims temacie juz o tym pisalam, a teraz moze poprostu sie zdenerwowalas, albo mialas jakis stres ze ci sie wstrzymal okre
 

narwana

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2005
Posty
5
Punkty reakcji
0
więc mam 18 lat. nie ukrywam ze pocieszające są wasze odpwoedzi ze nie jestem w ciązy :) hm byc moze to jednak wina stresu hm jezeli tak to po jakim czasie powinnm teraz dosta okres skoro spuznia sie jakies tydzień? czy moge go dostań np az za 2 tygodnie to mozliwe??
 

Dominika D.

........
Dołączył
21 Listopad 2005
Posty
13 032
Punkty reakcji
4
Wiek
38
Miasto
Śląsk
ja tak mialam, ze spoznial mi sie po 2 tygodnie ach z reszta to u mnie norma niestety :(, zawsze jest jakis stres po wspolzyciu, ale jak przez 4 miesiace miesiaczkowalas reguralnnie to nie masz sie o co martwic :)
 

nika

................
Dołączył
1 Maj 2005
Posty
6 077
Punkty reakcji
4
Miasto
daleka kraina czarow
czy moge go dostań np az za 2 tygodnie to mozliwe??
Oczywiscie mozesz dostac tez i pozniej , nie martw sie tylko czekaj, jesli zas miesiaczka niepojawi sie do nastepnego miesiaca to idz do gina bo moze trzeba bedzie wywolac miesiaczke
 

narwana

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2005
Posty
5
Punkty reakcji
0
dziękuje bardzo za odpowiedz :) a jeszcze się chciałam spytać jak to jest z tymi dniami płodnymi i niepłodnymi kobiety?? to prawda ze po miesiączce kobieta jest niepłodna przez pare dni??
 

nika

................
Dołączył
1 Maj 2005
Posty
6 077
Punkty reakcji
4
Miasto
daleka kraina czarow
Określanie dni płodnych ( metoda naturalna )

Ustalenie dni płodnych i niepłodnych w czasie trwania cyklu jest ważne w przypadku zapobieganiu niechcianej ciąży jak również planowaniu pożądanej ciąży.

Biorąc za przykład 28 dniowy cykl oraz pod uwagę dwa fakty : ze średnią długość życia komórki jajowej określa się na 24 godziny (jajo jest zdolne do zapłodnienia 10-24 godzin), a plemników na 76 godzin (plemniki są zdolne do zapłodnienia 2-5 dni) przyjęto że okres płodny przypada na czas miedzy 10 a 18 dniem cyklu.

Oblicza się to w następujący sposób:

długość własnego cyklu należy podzielić na pół i tak na przykładzie 28 - dniowym cyklu będzie to 14 dzień. Określając margines bezpieczeństwa "wokół" najbardziej płodnego dnia cyklu wynoszący 4 dni ( średnie przeżycie plemnika ) obliczyć można, ze dni płodne przypadają pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu.
biorąc za przykład cykl 26 dniowy , obliczyć można ze dni płodne przypadają pomiędzy 9 a 17 dniem cyklu.


Ta metoda określania dnia owulacji i tak zwanych dni płodnych i niepłodnych , może być stosowana tylko przez kobiety absolutnie zdrowe i mające bardzo regularne cykle, a i u tych bywają odchylenia od jej reguł, spowodowane np. stresem czy zmianą klimatu Nie można jej absolutnie polecać jako metody antykoncepcji. Jest to tzw. metoda "kalendarzyka małżeńskiego" w dostatecznym stopniu sprawdza się i zabezpiecza przed niechcianą ciążą, tylko bardzo niewielki procent kobiet.
 

annie

Nowicjusz
Dołączył
10 Sierpień 2005
Posty
120
Punkty reakcji
0
Wiek
53
Miasto
Holandia
nika, wybacz, ale metoda, ktora opisalas, nalezy juz do metod historycznych :( Powstala jakies 100lat temu i zwie sie kalendarzykiem malzenskim. Nie polecam, bo wiekszosc kobiet ma cykle nieregularne, i kto powiedzial, ze normalny cykl zawsze trwa 28 dni? Bywaja kobiety o cyklach nietypowych( co nie znaczy, ze nienormalnych), ktore moga trwac i 60 dni :p
Narwana, znasz wlasny cykl, obserwujesz? Ile wynosi najkrotszy, a ile najdluzszy u ciebie?

Informacyjnie, dla kazdej dziewczyny, ktora to przeczyta

Miesiaczka nigdy sie nie spoznia, wystepuje zawsze do 14 dni po owulacji.U niektorych kobiet moze wystapic wczesniej, i to powinno Cie zaniepokoic, bo moze swiadczyc o nieplodnosci.Jesli wystepuje przed 9 dniem po owulacji, znaczy to, ze progesteron dziala za krotko i ewentualny zarodek nie bedzie mial wtedy szans na zagniezdzenie w jamie macicy.
Nie miesiaczka, a owulacja jest najwazniejszym wydarzeniem w cyklu Cykle bezowulacyjne tez wystepuja, wlasnie u bezplodnych kobiet.Dlatego tak wazna jest obserwacja cyklu nie pod wzgledem wystepowania miesiaczki, ale owulacji.

Jak obserwowac cykl (metoda obserwacji sluzu)

W trakcie cyklu owulacyjnego wystepuja dwie fazy, estrogenowa i progesteronowa.Jak sama nazwa wskazuje, dzialaja tu dwa rozne hormony. Estrogeny wspomagaja formowanie sie komorki jajowej i jej uwonienie z pecherzyka Graffa.W czasie cyklu komorka jajowa dojrzewa tylko raz(uwaga, moze byc tych komorek wiecej, np dwie, trzy, wtedy jest mozliwosc ciazy blizniaczej,tzw. blizniaki dwujajowe). Nigdy w zyciu owulacja nie wystepuje dwa razy w jednym cyklu! Estrogeny powoduja tez wydzielanie sie sluzu z szyjki macicy.Poczatkowo ten sluz jest gesty, bialy, grudkowaty, zbity, nierozciagliwy, albo wogole go nie ma.Masz odczucie suchosci.Taka sytuacja trwa zwykle kilka dni po ustapieniu krwawienia miesiaczkowego. Kiedy pojawia sie sluz rozciagliwy, przezroczysty, podobny z wygladu do surowego bialka jajka, to sygnal, ze jestes plodna. Taki sluz jest najbardziej odzywczy dla plemnikow i tylko w jego obecnosci moga one przezyc do 5 dni. Najczesciej zyja jednak do 3 dni. Dzien, w ktorym sluz zanikl, jest tez bardzo istotny do okreslenia w obserwacji cyklu.Otoz ostatni dzien wystepowania sluzu plodnego to dzien owulacji. Nazywamy ten dzien szczytem objawu sluzu. Na nim konczy sie faza plodna i zaczyna dwutygodniowa faza dzialania progesteronu, kiedy jestes nieplodna. Komorka jajowa zyje tylko 12-24 godziny, i jesli w tym czasie nie zostanie zaplodniona, po 14 dniach zostanie wydalona wraz ze zluszczajaca sie sluzowka macicy.To zjawisko nazywamy miesiaczka. Konczy ona caly cykl,jesli nie doszlo do zaplodnienia i zagniezdzenia zarodka.
Sluz obserwujemy przez caly dzien, najlatwiej wtedy, gdy idziesz do toalety.Na karcie obserwacji wpisz wtedy najbardziej plodna ceche sluzu z calego dnia.Wpisujemy wieczorem danego dnia. Dlaczego? W ciagu dnia wyglad sluzu moze sie zmienic, rano moze byc jeszcze o cechach nieplodnych(zbity, grudkowaty), a wieczorem juz sliski, rozciagliwy, mokry, przezroczysty, czyli plodny.
Obserwacja sluzu jest bardzo miarodajna metoda wyznaczenia zarowno dnia owulacji, jak i dni plodnych i nieplodnych. Zaklada sie, ze faza nieplodna rozpoczyna sie w trzy dni po objawie szczytu sluzu i trwa az do dnia wystapienia miesiaczki. Uwaga: nie zawsze dni krwawienia miesiaczkowego sa nieplodne Jak rowniez dni przed owulacja. Jesli nie planujesz ciazy, to najbezpieczniej wspolzyc w dniach nieplodnosci poowulacyjnej, a jak juz nabierzesz wprawy w obserwacji cyklu, bedziesz wiedziala, kiedy jestes nieplodna przed owulacja.

Obserwacja temperatury

Ta metoda wymaga nieco samodyscypliny, ale nie zabiera duzo czasu w ciagu dnia. Mierzymy temperature zaraz po przebudzeniu, zawsze o tej samej porze( wahania moga byc do godziny), po co najmniej 3-godzinnym snie, zawsze tym samym termometrem i w tym samym miejscu. Mozna mierzyc w odbycie, w pochwie lub pod jezykiem. Pod jezykiem trwa to jednak dluzej i wynik nie jest tak dokladny. Obserwujemy nieznaczne wahania temperatury, czesto nawet o 0,05 stopnia! Dlatego wazne, by miec dobry termometr.Zwykly lekarski rteciowy wystarczy.
W fazie estrogenowej temperatura utrzymuje sie mniej wiecej na tym samym, niskim poziomie. Wazny jest dla nas nagly skok temperatury, wlasnie o te "dwie kreski". Czasem przed skokiem temperatura nieznacznie sie obniza, a po skoku utrzymuje sie jeszcze dlugo na tym samym, podwyzszonym poziomie. Skok temperatury informuje o odbytej owulacji, a utrzymujaca sie wyzsza temperatura, o dzialaniu progesteronu (faza nieplodna). Jesli do 21 dnia po owulacji temperatura nie spada i nie pojawia sie sluz, znaczy, ze jestes w ciazy.

Obie metody najlepiej laczyc.W razie rozbieznosci we wskaznikach teperatury i sluzu, bardziej miarodajne sa te obserwacje, ktore dotycza sluzu.

Mozna jeszcze obserwowac wewnetrznie szyjke macicy.W czasie cyklu zmienia sie, w fazie estrogenowej mieknie, unosi sie, rozwiera, natomiast w fazie nieplodnej twardnieje, opada, zamyka sie.

Opisane przeze mnie objawy dotycza kazdej kobiety, ktora miesiaczkuje, a obesrwacje ich nazywamy metodami naturalnymi lub ekologicznymi.

Sama stosuje te metody i powiem Wam, ze sto razy lepsze niz pigulka! Skutecznosc taka sama, a przynajmniej nie zatruwasz sobie organizmu. No i wyrabia sie nawyk wspolpracy z mezem, wieksza swiadomosc faceta co do wspolnej plodnosci. Nasze malzenstwo bardzo na tym skorzystalo, a i dzieki obserwacji moge towarzyszyc mojemu malenstwu niemal od momentu poczecia, zanim jeszcze testy ginekologiczne cokolwiek ujawnily.

Wiecej na temat naturalnych metod pod linkiem www.lmm.pl
 

narwana

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2005
Posty
5
Punkty reakcji
0
bardzo dziękuje za za szczegółowe opowanie :D ale juz dostałam okres wiec nie mam powodów do obaw moje wstrzymanie okresu było spowodowane stresem :] pozdrawiam i eszcze raz dziekuje za pomoc
 

annie

Nowicjusz
Dołączył
10 Sierpień 2005
Posty
120
Punkty reakcji
0
Wiek
53
Miasto
Holandia
bardzo dziękuje za za szczegółowe opowanie :D ale juz dostałam okres wiec nie mam powodów do obaw moje wstrzymanie okresu było spowodowane stresem :] pozdrawiam i eszcze raz dziekuje za pomoc

Bardzo prosze! Jesli tylko w czyms Ci to pomoglo (mowie za siebie).
Osobiscie mysle, ze po prostu faza estrogenowa trwala u ciebie dluzej i owulacja wystapila pozniej.Stres, zmiana pozywienia czy klimatu, podroz wplywa na wydluzenie czasu dojrzewania komorki jajowej. Tak wiec nie miesiaczka ci sie przesunela,ale caly cykl wydluzyl, a miesiaczka wystapila prawidlowo, w 14 dni po owulacji.Gdybys od poczatku obserwowala cykl, wiedzialabys, kiedy wystapi miesiaczka i nie balabys sie, ze jestes w ciazy.Zwykle tuz przed miesiaczka temperatura wyraznie spada.

Zacznij od dzisiaj obserwacje! Podalam ci link, tam znajdziesz krotki kurs internetowy, jak robic obserwacje, jak interpretowac wyniki. I glowa do gory! Nie boj sie wlasnej plodnosci, ale ja kontroluj :)

Za pamieci jeszcze cos dodam.Dziewczyny czesto pytaja, czy powiekszajace sie piersi, obolalosc, bole dolem brzucha to oznaka ciazy, zwlaszcza w kilka dni po wspolzyciu.
Trzeba nam wiedziec, kobitki, ze jest to normalna reakcja organizmu na progesteron. W fazie estrogenowej czujesz sie zwykle swietnie, przyplyw energii itp., natomiast progesteron to glowny winowajca rozdraznienia i zlego samopoczucia, jak rowniez obolalych i powiekszonych piersi. Trzymajcie sie!
 

mała*czarna

Nowicjusz
Dołączył
28 Luty 2006
Posty
5 681
Punkty reakcji
6
no ok ok . moja historia wygląda tak że przez 4 miesiące wogóle nie miałam miesiączki,ale też zadnych mdłości,ani nabrzmiałych piersi ,więc co to może być lub mogło.Dopiero teraz dostałam okres czyli po 5 miesiącach.
 
Do góry