10 najwybitniejszych Polaków XX i XXI wieku

von Richthofen

Nowicjusz
Dołączył
31 Maj 2011
Posty
147
Punkty reakcji
1
Miasto
Częstochowa
Lobo, Ty miałeś historię kiedyś w szkole ? Sikorski był związany Z PPS i właśnie jakoś przed I WŚ spotkał Piłsudskiego i tam zaczęły się ich relacje. Miał też wykształcenie wojskowe, więc nauczał resztę członków partii w zagadnieniu sztuki wojennej. Założył z kilkoma innymi ludzmi ( chociażby z Sosnkowskim ) Zwiazek Walki Czynnej, który miał zorganizować powstanie zbrojne przeciw Imp. Rosyjskiemu. Potem Związek strzelecki i Komisja Stronnictw Niepodległościowych.
Cóż, podczas I WŚ Sikorski walczył ;] To nie ulega żadnym zmianom. Był w armii austro-węgierskiej, a w tm czasie Piłsudski wkroczył na ziemie Król. Polskiego. Także stworzył memoriał, który proponowal sformowanie Korpusu Posiłkowego ;] Rekrutował z ramienia Legionów w Krakowie ludzi do wojsk, choć w 1916 roku nastąpił kryzys. Miał odmienne zdanie z Józefem - chciał by polacy współpracowali z monarchią, a Piłsudski, że należy nie rekrutować dalej, jeżeli nie ma porozumienia. Dalej Piłsudskiego internowano, tak samo jak Sikorskiego ;]
 

ALAN06

Nowicjusz
Dołączył
10 Październik 2011
Posty
1 196
Punkty reakcji
18
Karol Wojtyła
Józef Piłsudski
Maria Curie-Skłodowska
Ignacy Paderewski
Stefan Wyszyński
Jerzy Popiełuszko
Lech Kaczyński
Lech Wałęsa
Roman Dmowski
Zbigniew Religa
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Lobo, Ty miałeś historię kiedyś w szkole ?
Miałem, ale na szczęscie czytałem też coś ponad podręcznikowe peany, na cześć wielkiego premiera. Bycie w wojsku nie oznacza jeszcze, że się walczy. Wymień mi jedną bitwę, którą brał udział w czasie I wojny światowej. To, że opracował memoriał mu się chwali, inną rzeczą jest, żr grupa oficerów, którzy po latach stanowili słynną grupę pułkowników rządzących krajem, a która narażała swoje życie na froncie i żyła w zawszonych okopach nie pałała miłością do Sikorskiego, który rezydował w sztabach i biurach, a chciałbyć jednym z nich i jeszcze szybciej awansował od nich, bo był bliżej władz. Powstanie zorgaznizować miał, ale nie zorgaznizował, coraz bardziej oddalał się od Piłsudskiego, a przed zamachem majowym, to była otwarta wojna.
To jednak w niczym nie uwłacza tej postaci. Nie pierwszy oficer sztabowiec i nie ostatni. Brak powstania nie był jego winą, to raczej Piłsudski bral za to odpowiedzialność. Problemem Sikorskiego było to, że raz. Nie był wybitnym politykiem przed wojną dwa w czasie wojny, kiedy spłyneła na niego wielka odpowiedzialność i dostał swoje pięć minut, zachował się małostkowo i na pierwszym planie postawił osobiste urazy i zatargi.
 

vik123

Bywalec
Dołączył
11 Listopad 2011
Posty
1 186
Punkty reakcji
45
Miasto
Perth, WA
Zaczne od tych ktorych bym NIE wpisal:
Walesa,
Wojtyla,
Mazowiecki,
i cala reszte towarzyszy.
nie wpisalbym pewnie Pilsudskiego choc sporo zaslug mial, zawiodl w tym co najwazniejsze.

Wpisalbym lotnikow polskich z Bitwy o GB bo bez nich prawdopodobnie bitwa ta bylaby przegrana,
bezimmiennych bohatrow walki o Polskosc w calym okresie XX w bo z XXI takowych nie znam,

jesli chcecie wpisywac Sklodowska-Currie to musicie wpisac Pierra bo bez niego to nikt by o niej nie slyszal i tylko on wymusil na komisji aby dopisali ja do Nobla, ktorego mu przyznali.
z koscielnych glosuje na Wyszynskiego i Popieluszke
z politykow na Sikorskiego
z naukowcow Narutowicza, Kwiatkowskiego i wielu innych tworcow COP
z wojskowych na gen Rozwadowskiego

pozdrawiam,
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
ale podpadłeś brakiem nominacji dla Wojtyły, zjedzą cię
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Zjedzą, nie zjedzą Wojtyła sam sie narzuca. Postać nietuzinkowa, wpływ na dzieje świata spory, najbardziej znana postać na świecie obok Wałęsy. Poza tym mało kontrowersyjna, chociaż wśród niektórych kontrowersje budzi sam kult tej postaci. Większych zarzutów nie ma, chyba, ze mocno naciągane. W pierwszej dziesiątce, mógłby się znaleść, zwłąszcza, że konkurencja nie oszałamia.

Sam dziesiątki nie układam, bo trzeba by porównywać osoby z róznych dziedzin.Co do Sikorskiego, nie jestem zwolennikiem potępiania tej postaci, chciałem tylko trochę ją urealnić, bo jest na prawdę mocno kontrowersyjna. Zresztą postacie niekontrowersyjne najcześciej się nie przebiły i nie ma ich na pierwszym planie historii. Główni aktorzy historii po za paroma szczytnymi wyjątkami, zaś są tą historią ubabrani. Może i Sikorski z pewnymi zastrzeżeniami wszedłby do pierwszej dziesiątki, ze względu na brak konkurencji, ale ja z pierwszej połowy wieku, wziął bym wpierw jednak Piłsudskiego, może Dmowskiego, Paderewskiego, Mikołajczyka, Korfantego, Andersa.
 

von Richthofen

Nowicjusz
Dołączył
31 Maj 2011
Posty
147
Punkty reakcji
1
Miasto
Częstochowa
Wojtyła ? Ten, co bronił swego kolegi po fachu z Meksyku, który wykorzystywał dzieci ? Brawo za taki autorytet, lecz zasługi ma na pewno dużo.
 

vik123

Bywalec
Dołączył
11 Listopad 2011
Posty
1 186
Punkty reakcji
45
Miasto
Perth, WA
Zjedzą, nie zjedzą Wojtyła sam sie narzuca. Postać nietuzinkowa, wpływ na dzieje świata spory, najbardziej znana postać na świecie obok Wałęsy. Poza tym mało kontrowersyjna, chociaż wśród niektórych kontrowersje budzi sam kult tej postaci. Większych zarzutów nie ma, chyba, ze mocno naciągane. W pierwszej dziesiątce, mógłby się znaleść, zwłąszcza, że konkurencja nie oszałamia.

Sam dziesiątki nie układam, bo trzeba by porównywać osoby z róznych dziedzin.Co do Sikorskiego, nie jestem zwolennikiem potępiania tej postaci, chciałem tylko trochę ją urealnić, bo jest na prawdę mocno kontrowersyjna. Zresztą postacie niekontrowersyjne najcześciej się nie przebiły i nie ma ich na pierwszym planie historii. Główni aktorzy historii po za paroma szczytnymi wyjątkami, zaś są tą historią ubabrani. Może i Sikorski z pewnymi zastrzeżeniami wszedłby do pierwszej dziesiątki, ze względu na brak konkurencji, ale ja z pierwszej połowy wieku, wziął bym wpierw jednak Piłsudskiego, może Dmowskiego, Paderewskiego, Mikołajczyka, Korfantego, Andersa.

rozumiem, ze temat jest najwybitniejsi a nie najbardziej znani. Mikolajczyka bym nie zamiescil na pewno. To ojciec chrzestny mego kolegi. Jest wspolodpowiedzialny za ujawnienie sie AK i proniepodleglosciowego podziemia. Ma sporo grzechow na sumieniu. Korfanty byl bardzo wazna i pozytywna postacia. Zreszta trudno liste najwybitniejszych ulozyc, kogo odciac jako 11stego?


pozdrawiam,
 

bellate

Nowicjusz
Dołączył
1 Lipiec 2011
Posty
11
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Myślę, że oprócz postaci politycznych można wymienić również takie osobistości jak:

1.Czesław Miłosz
2. Wisława Szymborska
3. Ignacy Paderewski
4. Roman Polański
oraz...
5.Gen.Stanisław Maczek
6.Karol Wojtyła
7.Władysław Grabski
8.Maria Skłodowska-Curie
9.Lech Wałęsa
10.Józef Piłsudski
 
M

MacaN

Guest
myślę, że do najwybitniejszych można zaliczyć Piłsudskiego, Dmowskiego, Andersa, Wojtyłe, Wałęse, Skłodowską-Curie, Sucharskiego, wielu żołnierzy WP w I i II wś. i Gierka
 

okurcze

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2010
Posty
44
Punkty reakcji
0
Jestem ciekawa, czy ktoś z was zna książkę Teresy Torańskiej My? ona jest z 1994 roku, ale teraz ukazała sie w wersji na iPada... Tam są rozmowy, wywiady , zdjęcia filmiki z naszymi "wielkimi z tych lat... Ciekawe czy zmieściliby sie na liście dziesieciu?
 

Apache_Nazi

Nowicjusz
Dołączył
3 Maj 2012
Posty
4
Punkty reakcji
0
1 Karol Wojtyła
2 Józef Piłsudski
3 Lech Wałęsa
4 Sikorski
5 Skłodowska Curie
6 Adam Małysz
7 Kazimierz Górski
8 wszyscy z AK i partyzantki
9 Popiełuszko
10 Nasi dziadkowie
 

von Richthofen

Nowicjusz
Dołączył
31 Maj 2011
Posty
147
Punkty reakcji
1
Miasto
Częstochowa
Szkoda, że tak wielu wierzy nadal w piękno, idealizm i wybieloną postać Wojtyły/JP II. Wiecie o jego sprawkach w Watykanie. A reformy planowane przez Jana Pawła I są Wam znane ? No chyba nie, skoro tak Wojtyłę na rękach wynosicie.
 

Maszkowa

aut Caesar aut nihil
Dołączył
5 Marzec 2012
Posty
1 226
Punkty reakcji
21
Wiek
42
Miasto
strefa pełnej świadomości
Nie wiem czy będziesz to w stanie pojąć, ale jako NIEchrześcijanka jestem JPII wdzięczna za to, że żadnych wywrotowych reform nie przeprowadził.
Co do JPI to oprócz drobniutkich zmian w rytuałach nie ma żadnych dowodów na to, że planował przeprowadzić jakieś znamienne reformy. Jedyne co planował to reformę kurii czyli zmiany administracyjne, co jest co jakiś czas koniecznością i może służyć zrobieniu czystek. Nie widzę w tym niczego godnego uwagi w aspekcie religijnym.
Oczywiście z powodu krótkiego pontyfikatu istnieje wiele teorii spiskowych. Myślę że na niektóre w niektórych elementach sama patrzę przychylnym okiem ponieważ właśnie reforma kurii mogła się nie podobać.
Istnieją też plotki o tym, że planował przywrócić mszę Trydencką i jednocześnie niby chciał przyzwolić na antykoncepcję. Jedno do drugiego pasuje jak wół do karety.
JPII bez względu na to jak oceniać jego decyzje stricte polityczne miał wielką charyzmę i duchowość. To katolicy w nim cenią. To czy był wielki czy nie unaoczni pogrzeb obecnego papieża. Może wstrzymajmy się z gołosłownymi ocenami do tego momentu.
 

von Richthofen

Nowicjusz
Dołączył
31 Maj 2011
Posty
147
Punkty reakcji
1
Miasto
Częstochowa
Maszkowa, papież jest po to by wprowadzić Kościół na lepsze tory, co Janowi Pawłowi II nie najlepiej się udawało, jeżeli w ogóle. Mogę rzec nawet, że podczas jego pontyfikatu KK zatracił swoje struktury. Nie ma dowodów do zmian, które planował Jan Paweł I :) ? Koko koko kłamstwo spoko. Chciał reform struktur Kościoła, co wiązało się ze zdjęciem celibatu, ograniczeniu liczby duchownych w Watykanie etc. Nie widzisz w tym nic godnego ? Tak, lepiej rozbudowywać biurokrację religijną niż ją ograniczać.
Ale, co ma unaocznić pogrzeb Benedykta w aspekcie Wojtyły ? Ja tutaj nie widzę związku. Do tego te śmieszne wg. Ciebie " gołosłowne oceny ". Nie będę się wstrzymywał ze swoim zdaniem. Mam takie prawo. Może powiesz, że zakazanie stosowania antykoncepcji w Afryce było czymś dobrym ? Może ochrona księży-pedofili była czymś dobrym ? Może wstawienie się za skazanymi duchownymi było czymś dobrym ?
A i bym zapomniał. W obecnym papieżu lubię to, że zastopował kanonizację Jose de Anchiety, którą rozpoczął JP II.
 

Maszkowa

aut Caesar aut nihil
Dołączył
5 Marzec 2012
Posty
1 226
Punkty reakcji
21
Wiek
42
Miasto
strefa pełnej świadomości
Nie ma dowodów do zmian, które planował Jan Paweł I :) ? Koko koko kłamstwo spoko. Chciał reform struktur Kościoła, co wiązało się ze zdjęciem celibatu,
Richthofen, szkoda mi marnować mój cenny czas na bzdety. Ale dam Ci szansę.. tylko raz.
Zniesienie celibatu to nie tylko pomysł i napisanie papierka. Skoro jesteś tak dobrze zorientowany w temacie to przedstaw rozwiązania legislacyjne dla krajów Europy (katolicyzm to głównie Europa) dotyczące praw ustawowych ewentualnych rodzin księży i rozwiązań dla systemów emerytalno-rentowych w tym aspekcie.
I jaki pomysł miał wpomniany papież na utrzymanie i zakwaterowanie rodzin wikarych których jest kilkanaście razy więcej niż proboszczów skoro w części krajów europejskich z powodu opodatkowania na rzez kościoła iura stolae przestało istnieć.

Pozwolisz, że na razie pozostawię Twoje pytania bez odpowiedzi ponieważ ich forma trąci manicheizmem. Ale może się mylę, Zobaczymy...
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Szkoda, że tak wielu wierzy nadal w piękno, idealizm i wybieloną postać Wojtyły/JP II. Wiecie o jego sprawkach w Watykanie. A reformy planowane przez Jana Pawła I są Wam znane ? No chyba nie, skoro tak Wojtyłę na rękach wynosicie.
Jeśli chodzi o Wojtyłę, to dla mnie jest neutralny. Jego kult wyrósł siłą rzeczy - gdyby inny Polak został papieżem, też zapewne zostałby obowłany krzewcą miłości. Taką mamy czarno-białą mentalność, że jeśli rodak się wybije, to pewnie musi być wszechmiar wybitny, a wg mnie za dekadę czy dwie poza Polską, będzie on po prostu jakimś tam papieżem w historii. Trudno go oceniać personalnie (wiem, że to taka łatwa wymówka), bo jak każdy ,,ojciec kościoła" był nie tyle przewodnikiem KK, co częścią jego skomplikowanej machinerii. Słynne już maskowanie problemu pedofilii to przecież nie stricte pomysł Wojtyły i prawdopodobnie nie dowiemy się nawet co osobiście na ten temat sądził.
 

Huehuecoyotl

Bywalec
Dołączył
20 Wrzesień 2011
Posty
2 732
Punkty reakcji
54
Czym sie Wojtyla wyroznil oprocz zbudowania wokol siebie kultu uwielbienia i zachwytu ?

Niejedna gwiazda pop osiaga to samo.
 

von Richthofen

Nowicjusz
Dołączył
31 Maj 2011
Posty
147
Punkty reakcji
1
Miasto
Częstochowa
Maszkowa, rozwiązanie legislacyjne leży w kwestii KK i Watykanu, nie w mojej. Mnie lata to czy jest celibat czy też go nie ma, lecz drażni fakt, że księżą posiadają rodziny, co jest hipokryzją i jakimś nieporozumieniem względem dzisiejszych zasad. W sumie jego kult polega na tym, że był Polakiem z kraju dotkniętego przez realny socjalizm, czy jak chcecie - komunizm.
 
Do góry