Życiowe wartości

PaOolina

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2005
Posty
164
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Kraków
Każdy ma w swoim życiu hierarchie ważności, kieruje się tym w życiu, zwraca uwagę na pojedyncze czynniki... dla niektórych najważniejsza jest religia, dla innych szkoła a jeszcze dla innych np. miłość... wydaje mi się, że taka kolejność dla każdego jest indywidualna i wynika z jakiś przeżyć, celów, marzeń.. Poprzez to co doświadczamy kształtujemy swój charakter, wyrabiamy silną wole, stajemy się asertywni itp.. Wydaje mi się, ze tworzenie się kolejnośc najważniejszych rzeczy w zyciu człowieka, ma korzenie w dzieciństwie, lub w chwilach, w których burzy nam się idealne wyobrażenie o idealnym świecie... A co Wy myślicie na ten temat?
 

Ribana

Veritas vincit!!!
Dołączył
16 Maj 2005
Posty
2 019
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Miasto
wielkopolska
Hm,ja sądzę ze wszystkiego trzeba poróbować.Miłośc jest najważniejsza dla każdego człowieka,bop bez niej nic nie ma.
 

roses

Nowicjusz
Dołączył
2 Maj 2005
Posty
204
Punkty reakcji
1
Miasto
Szczecin
Zapewne spotkaliście się kiedyś z piramidą Masłowa.
Ja zatrzymałąm się rpzy niej trochę dłużej na pewnych zajęciach. Otóż pytanie brzmiało czego potzrebujecie do szczęścia,a że było nas wtedy ok 20 osób, także pomysłów było wiele. Od podstawowych potrzeb fizjlogicznych, poprzez zaspokojenie poczucia głodu, pragnienia, poprzez akceptacje itd. gdzieś tam zaplątała się rodzina, miłość oraz reszta społeczeństwa. Wszystko zostało ułożone rpze Masłowa w piramide. Z jej analizy wynika, że człoweik jest dopiero w pełni szczęśliwy, gdy zaspokoi te, jak często anm się wydaje. bardzo prymitywne potrzeby, ale bez nich ciężko byłoby się nam np. skupić na śnie, czy nauce.
Tamto spotkanie uświadomiło mi, że nie ma takej rzeczy, czy wartości, która byłabny dla mnie najważniejsza, ponieważ sama nie ma prawa dać mi spełnienia i radości
 

night_cr0wler

Nowicjusz
Dołączył
29 Maj 2005
Posty
106
Punkty reakcji
0
Jak można traktować poczucie głodu czy sen jako wartość życiową?? To chyba jakieś nieporozumienie

A więc:
1. Miłość
2. Szczerość do bólu
3. Odpowiedzialność
4. Hajs

Więcej mi nie potrzeba
 

roses

Nowicjusz
Dołączył
2 Maj 2005
Posty
204
Punkty reakcji
1
Miasto
Szczecin
night_cr0wler napisał:
To chyba jakieś nieporozumienie
]trochę mnie źle zrozumiałeś....nie tarktuję tego jako wartości, bo to nei są wartości, ale jako coś, co musi być spełnione, bym była w pełni szęśliwa i tyle
 

Zenek

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2005
Posty
59
Punkty reakcji
0
PaOolina napisał:
[...] Poprzez to co doświadczamy kształtujemy swój charakter, wyrabiamy silną wole, stajemy się asertywni itp.. Wydaje mi się, ze tworzenie się kolejnośc najważniejszych rzeczy w zyciu człowieka, ma korzenie w dzieciństwie, lub w chwilach, w których burzy nam się idealne wyobrażenie o idealnym świecie... A co Wy myślicie na ten temat?

Oczywiście PaOla :) Na rozwinięcie tego co zacytowałem powyżej, z psychologicznego punktu widzenia,charakter człowieka kształtuje się w zależności od sytuacji w której on się znajduje a własciwie przebywa.Tak np.pobyt w obozach koncentracyjnych wywarł silne piętno na psychice niektórych ludzi,którzy jeszcze dziś nie mogą się z tym uporać. Z innego punktu widzenia, danie człowiekowi nawet małej władzy powoduje (na szczęście nie u wszystkich),że ta uderza mu do głowy i przesłania jasność widzenia niektórych spraw i ludzi.To może być np."mały" kierownik w firmie a nawet moderator forum. Co do "korzeni" wyniesionych z dzieciństwa, tutaj myślę, że jest to najistotniejsza sprawa.Tu się zaczyna kształtowanie psychiki dziecka,która może mieć wpływ na dalsze jego życie jako dorosłego człowieka.Stąd też mamy liczne przykłady przestępstw dzieci i dorosłych z rodzin patologicznych czy takich,ktore są naznaczone "wskaźnikiem zagrożenia" jak długotrwałe bezrobocie, życie w ciągłym ubóstwie itp.- to negatywy. Do pozytywnych przykładów rozwoju osobowości i charakteru człowieka możemy zaliczyć "wielkich" tego świata: humanistów jak np. Jan Paweł II,naukowców, ludzi kultury i sztuki a także zwykłych,"szarych" ludzi,którzy swoim trudem,zaangażowaniem i nieustanną pracą udzielają się dla dobra drugiego człowieka. Jak np. śp. Matka Teresa z Kalkuty, ludzie zrzeszeni w różnych organizacjach charytatywnych itp.Na koniec nie od rzeczy będzie wspomnieć,że miłość jakiej doświadcza człowiek od rodziców,w związku partnerskim,ma niebagatelny wpływ na jego funkcjonowanie w domu i środowisku. Ludzie kochani czują się bardziej szczęśliwi i przez to mają bardziej życzliwy stosunek do osób i spraw z którymi się stykają.
 

PaOolina

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2005
Posty
164
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Kraków
night_cr0wler napisał:
Jak można traktować poczucie głodu czy sen jako wartość życiową?? To chyba jakieś nieporozumienie
Nie to nie jest żadna życiowa wartość, to jest potrzeba którą musismy spełnić, żeby być szcześliwym dokładnie tak jak napisała roses :)
Czyli jeżeli wszytsko podsumować co napisał Zenek to utwierdzam się w przekonaniu, że kształtowanie charakteru wywodzi się już z dzieciństwa, i z przykładu jaki nam dają chociażby rodzice.. Niestety jednak czasem, ludzie sami wybierają sobie jakieś autorytety, które nie zawsze są dobre i które nie zawsze nalezy naśladowac.. Ogólnie można powiedzieć, że każdy jest Panem swojego życia.. i jak sobie pościeli tak się wyśpi
 

selena23

Nowicjusz
Dołączył
9 Maj 2005
Posty
438
Punkty reakcji
0
Wiek
41
Miasto
Sosnowiec
Ogólnie można powiedzieć, że każdy jest Panem swojego życia.. i jak sobie pościeli tak się wyśpi
no fakt,ale malo osob wypowiedzialo sie o swoich indywidualnych wartosciach
do moich zaliczaja sie:
1. milosc
2. przyjazn
w zasadzie oba punkty sa rownowazne
aby owe punkty byly spelnione potrzeba przede wszystkim
a) zaufania
B) szczerosci, szczerosc i jeszcze raz szczerosc :!:
c) zrozumienie, gdy nie jest mozliwe to wysluchanie
d) prawdomownosc
to te najwazniejsze punkty
3. szczerosc, dla kazdego choc czasem to trudne /szczerosc do bolu,lepsza od kazdego niedomowienia/
4. otwartosc
5. szacunek
A jesli o zwiazki to najwazniejsze sa:
1. rodzina(ta najblizsza z ktora mam staly kontakt), do ktorej zaliczam rowniez przyjaciol ,kazda swoja milosc/aktualnie brak :/ /
2.szkola-wyksztalcenie moje,ktore buduje nie tylo poprzez uczelnie , ale kazdego typu kontakty ze znajomymi i poglebianie zainteresowan, wiedzy ogolnej itp
3. praca niestety jak narazie dorywcza
:hyhy: :hyhy: :hyhy:
 

empty

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2005
Posty
191
Punkty reakcji
0
Miasto
Dynów / Wrocław
kiedys mowili Bog, honor, ojczyzna...

a ja doznalem dzis przewartosciowania pewnych wartosci.. odwrocenia paradygmatow.. jestem sfrustrowany i dzis chce miec tylko swiety spokoj.. jakbym pił to poszedlbym sie schlac ale wobec faktu bycia umiarkowanym abstynentem bede topił swoje smutki na sucho.. :(
 

anita_

Nowicjusz
Dołączył
11 Czerwiec 2005
Posty
33
Punkty reakcji
0
Dla mnie najważniejsza w życiu jest przyjaźń. Zawsze była. Ona gwarantuje dobre stosunki z rodziną, otoczeniem i z niej rodzi się miłość.
 

PaOolina

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2005
Posty
164
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Kraków
anita_ napisał:
Dla mnie najważniejsza w życiu jest przyjaźń. Zawsze była. Ona gwarantuje dobre stosunki z rodziną, otoczeniem i z niej rodzi się miłość.
Ehh.. nie zgadzam się z tym, ale każdy myśli inaczej :) a Ty empty nie martw się :* myśle, że te życiowe wartości też są pojeciem względnym, bo w miare upływu czasu one sie zmieniają !!
 

Ribana

Veritas vincit!!!
Dołączył
16 Maj 2005
Posty
2 019
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Miasto
wielkopolska
Dlaczego PAOLINO nie zgadzasz się z ANITĄ?
Dla mnie przyjaźń też jest bardzo ważna.
 

nns

.a murderer.
Dołączył
12 Czerwiec 2005
Posty
6 939
Punkty reakcji
1
Wiek
35
no tak.
Przyjaźń jest mocniejsza i trwalsza.
Zawsze na pierwszym miejscu.
Bez niej nie poradzilibysmy sobie.

A czy bez miłości umielibyscie zyc?
Czy przyjaźń zastąpilaby miłość?
 
Do góry