Zasady

Bella_Shine

Nowicjusz
Dołączył
19 Grudzień 2007
Posty
171
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Ostatnio zaczęłam przerabiać metody otrzymywania soli.Wszystko jest ok , rozumiem.Mam jednak problem z zasadami.Otóż w metodzie:
zasada+kwas= sól+woda
Myślałam , że zasada składa się z metalu i końcówki OH.Jednak najwyraźniej to nie wszystko co muszę wiedzieć.W zadaniu domowym napisałam tą metodę otrzymywania soli , zasadą było Fe(OH)3.Pani napisała mi jednak , że Fe(OH)3 nie jest zasadą.Może mi ktoś wytłumaczyć od czego zależy czy dana substancja jest zasadą czy nie?Byłabym naprawdę bardzo wdzięczna.
 

michalp13

Nowicjusz
Dołączył
7 Grudzień 2008
Posty
7
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Pierwiastek, który tworzy tą substancję musi leżeć w I lub II grupie układu okresowego.
Np. zasadą jest Ca(OH)2 - zasada wapniowa - Ca leży w II grupie ukł. okresowego :)
 

Bella_Shine

Nowicjusz
Dołączył
19 Grudzień 2007
Posty
171
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Dziękuję , no a ja taka głupia się nad tym męczyłam.Bardzo , bardzo dziękuję :]
 

rafal1401

can you read my mind?
Dołączył
19 Kwiecień 2007
Posty
2 438
Punkty reakcji
1
Wiek
31
Nie wiem czy to ci to jeszcze pomoże, ale zasady to wodorotlenki, które rozpuszczają się w wodzie a jak spojrzysz na tablicę rozpuszczalności to zobaczysz, że Fe(OH)3 nie rozpuszcza się w wodzie, co oznacza, że nie jest zasadą ;)
 

Bella_Shine

Nowicjusz
Dołączył
19 Grudzień 2007
Posty
171
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Dziękuję wam :) A o tablicy rozpuszczalności to kompletnie zapomniałam.Ale cóż...Orłem to ja nigdy z chemii nie byłam :p
 
Do góry