Zapytanie o kościoły protestanckie.

Beit

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2009
Posty
83
Punkty reakcji
0
1. Czy dziesięcina jest obowiązkowa czy może to zależy od zboru?
2. Jeśli obowiązkowa to z czego mają płacić dziesięcinę uczniowie i bezrobotni konwertyci?
3. Czy kandydat do konwersji przechodzi jakieś "szkolenia" i testy? Ile to trwa?
4. Za co może konwertyta być wykluczony ze zboru?
5. Czy KZ, ADS, KEA, KB posiadają własną wersję Biblii czy korzystają z katolickiej?
6. Czy wolno wam posiadać w domu figurki i obrazki Jezusa itd?
7. Czy posiadacie własne cmentarze czy może korzystacie z katolickich albo komunalnych?
8. Czy wy obchodzicie takie same święta i w tych samych terminach jak katolicy? Czy posiadacie jakieś własne święta?
9. Czy zielonoświątkowiec może się ożenić z adwentystą itd?

Czekam na odpowiedźi szczególnie od zielonoświątkowców.

ps. I idzcie sobie z tymi Googlami - tam nic na ten temat nie ma albo mogą być kłamstwa napisane.
 

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
wszystko mi wolno ale nie wszystko jest pozyteczne.
Wszystkiego doswiadczajcie ale dobrego sie trzymajcie.
To slowa z Biblii.
To tak ogolnie powiem.
Z czego sie placi dziesiecine?z dochodu po prostu.Moze takowy miec kazdy...czy to obowiazek?wzgledem kogo jak myslisz?zboru?Czy Boga?
Szkolenie?hmm mozna to i tak nazwac.Uwazasz ze mozna przyjac kogos kto jest nieswiadomy do konca w jaka spolecznosc wchodzi?to byloby nie uczciwe..
Uwazasz ze istotne jest na jakom cmentarzu leza zwloki?Korzysta sie na ogol z takich cmentarzy jakie sa w okolicy
Mozna miec wlasne swieta?Bohg brzydzi sie swiat i sabatow ludzkich.Jest swieto nakazane przez Boga i termin jego podany tez.
Czy moga sie pobrac osoby z roznego wyznania?Kto im zabroni?Ale czy jest to sluszne i dobre dla nich?musza dobrze przemyslec...Ale akurat te dwa wyznania sa zblizone ktore podales wiec nie widze przeszkod wiekszych..
czy mozna miec figury?mozna tylko pytam po co?
Wlasna wersja Biblii?hmmm nie wiem o takiej...Brytyjka to wlasna?tysiaclatka to mozna powiedziec ze tak ze wlasnoscia jednego jest.choc z niej korzystam czesto
 

Beit

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2009
Posty
83
Punkty reakcji
0
Z czego sie placi dziesiecine?z dochodu po prostu.Moze takowy miec kazdy...czy to obowiazek?wzgledem kogo jak myslisz?zboru?Czy Boga?
Bogu dziesięcina nie jest potrzebna.

Szkolenie?hmm mozna to i tak nazwac.Uwazasz ze mozna przyjac kogos kto jest nieswiadomy do konca w jaka spolecznosc wchodzi?to byloby nie uczciwe..
Po prostu chcę wiedzieć czy takowe istnieją i ile trwają bo muzułmaninem automatycznie stajesz się jak powiesz szahadę publicznie a wyznawcą judaizmu jak przejdziesz przez "szkolenia" które nawet mogą potrwać 2 lata.

Uwazasz ze istotne jest na jakom cmentarzu leza zwloki?Korzysta sie na ogol z takich cmentarzy jakie sa w okolicy
Po prostu ciekawość.
No ale na prawosławnym czy żydowskim raczej nie zostanie się pochowanym.

Czy moga sie pobrac osoby z roznego wyznania?Kto im zabroni?
No cywilnego nikt im nie zabroni a kościelny?

Wlasna wersja Biblii?hmmm nie wiem o takiej...Brytyjka to wlasna?tysiaclatka to mozna powiedziec ze tak ze wlasnoscia jednego jest.choc z niej korzystam czesto
Ale ŚJ mają swoją Biblię więc dlatego się pytałem czy inne kościoły też mają.
 

Beit

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2009
Posty
83
Punkty reakcji
0
Może odpowiesz na te pierwsze pytania w normalny sposób i bez zbędnych pytań a nie w taki jakbyś z wielką łaską pisała? :122:
 

hellboy

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
384
Punkty reakcji
5
Miasto
Okolice Wrocka
1. Czy dziesięcina jest obowiązkowa czy może to zależy od zboru?
U mnie w zborze każdy płaci ile chce i kiedy chce.

3. Czy kandydat do konwersji przechodzi jakieś "szkolenia" i testy? Ile to trwa?
Hmm... na nabożeństwa może przyjść każdy, a jeśli chcesz sie ochrzcić no to musisz porozmawiać z pastorem.

5. Czy KZ, ADS, KEA, KB posiadają własną wersję Biblii czy korzystają z katolickiej?
Biblia jest jedna ;]
Co do tłumaczen to raczej nikt nie narzuca.

6. Czy wolno wam posiadać w domu figurki i obrazki Jezusa itd?
Odpowiedzi poszukaj w Bibilii.

Na reszte odpowiedziała Agar ;)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Adres parafii:
I Armii Wojska Polskiego 10
20-078 Lublin
Telefon do kancelarii: +48 (81) 44 210 50
luteranie.lublin@gmail.com

jesli bylbys zainteresowany luteranami (w co troche watpie)
pastor (troche malolat) chwastek sie nazywa = rzeczowy
ale ma wiedze itd zna biegle kilka jezykow starozytnych
 

szpak123

Bywalec
Dołączył
16 Październik 2007
Posty
3 102
Punkty reakcji
43
Wiek
54
Miasto
kędzierzyn
Lublin to moje rodzinne miasto ;) Brave ,można być sympatykiem ,bez chodzenia na msze .Ofiarę będę przesyłał przelewem np. 10zł .
 
P

Pawian

Guest
Dziesięcina jest obowiązkowa w niektórych Kościołach Protestanckich,jest ona wymagana od wiernych,pomimo,że nie ma zbyt mocnych podstaw biblijnych.Jednak Kościoły te nie dysponując takim bogactwem i władzą jak KrK,zmuszone były się w ten sposób organizować,aby rozszerzać swoją działalność i godnie egzystować.W krajach słabo rozwiniętych wymóg ten jest złagodzony ze względu na ubóstwo "obywateli-pariasów",a w przypadku skrajnej nędzy nawet zawieszany,wtedy role się odwracają,to zbór pomaga materialnie wierzącemu.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
CYTAT
(w co troche watpie)

A czemu? haha.gif Narazie odrzuciło mnie w nich że sama starzyzna tam jest.
malolatow niewiele... chcoiaz troche jest


Lublin to moje rodzinne miasto mruga.gif Brave ,można być sympatykiem ,bez chodzenia na msze .Ofiarę będę przesyłał przelewem np. 10zł .
ja szczerze mowiac nie chodze zbyt czesto na nabozenstwa
 

Beit

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2009
Posty
83
Punkty reakcji
0
To teraz do zielonoświątkowców. Czy dziesięcina jest naprawdę obowiązkowa? byłem na nabożeństwie a i tak zbierano na tacę.

Ps. Brave to prawda że w waszym kościele każdy ma zaklepane miejsce i przeganiają?
 

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
Nie jestem zielonoswiatkowcem ale powiem Ci jak jest np w naszym kosciele.
owszem dziesiecine sie ooddaje i dwa razy jest zbierana kolekta.czasem dodatkowo jeszcze na koniec bywaja oglaszane jakies cele Np na lekarstwa dla ktoregos czlonka ,czy na wakacje dla jakiechs dzieci.Czasem z naszego zboru czasem z zaprzyjaznionego.
Wierne oddawanie dziesieciny wyplywa z twojej relacji i zrozumienia czego Bog oczekuje od nas .oraz ze zrozumienia ze jestesmy tylko szafarzami dobr powierzonych prze Boga.
czy bez blogoslawienstwa zdrowia czy pracy moglibysmy zarobic ?
dziesiecina jest oddawana do centrali na utrzymanie szkol i szpitali.oraz na pensje pastorow.Na dofinansowania budowy zborow,na akcje ogolno krajowe czy zborowe.
Kolekty jedna na utrzymanie zboru-podatki swiatlo ogrzewanie itp.druga na cele ewangelizacyjne.literatura dojazdy do potrzebujacych itp.
Nikt nie sprawdza i nie przedstawiasz rachunkow na to.To jest miedzy Toba a Bogiem Jest fundusz Tabita -fundusz pomocowy dla potrzebujacych zboru.
owszem bywa ze osoby powolane na stanowiska usza wykazac sie uczciwoscia w tym kierunku.
Mam dam.Nie mam nie daje.Kwestia co to znaczy mam i kiedy moge powiedziec nie mam.Ale to juz wlasne zrozumienie i osobista odpowiedzialnosc przed sumieniem
Nie wielu ma z tym problem.decyzje podejmuja wszyscy swiadomie wiec ...
W koncu to dom mojego Boga i na ile on jet dla mnie wzny na tyle chce mu sluzyc
 
Do góry