Zapalenie przydatków

Dołączył
14 Luty 2008
Posty
2 390
Punkty reakcji
91
Wiek
38
Przytrafia się najczęściej młodym, aktywnym seksualnie kobietom, a niewyleczone prowadzi do poważnych komplikacji zdrowotnych, łącznie z ciążą pozamaciczną i niepłodnością. Jak można rozpoznać i jak skutecznie leczyć zapalenie przydatków?

Masz 20-30 lat, nie stosujesz doustnej antykoncepcji hormonalnej, regularnie współżyjesz albo masz więcej niż jednego partnera seksualnego? A może nosisz wkładkę domaciczną, niedawno poroniłaś albo przeszłaś jedną z chorób zakaźnych? Jeśli tak, to jesteś w tej grupie kobiet, które najczęściej cierpią na zapalenie przydatków, czyli stany zapalne jajników i jajowodów.
Jak może dojść do zakażenia?

Stany zapalne wywołują zwykle bakterie beztlenowe, pałeczka okrężnicy (E. coli), dwoinka rzeżączki (N. gonorrhoeae), gronkowce, paciorkowce i chlamydie. Do kobiecych dróg rodnych dostają się one najprostszą drogą, czyli przez pochwę i szyjkę macicy, a więc zakażeniu sprzyja np. stosunek płciowy albo brak właściwej higieny okolic intymnych. Dodatkowo wniknięcie drobnoustrojów może ułatwiać wydzielina pochwowa lub krew, która sprzyja ich przenoszeniu. Szczególnie narażona na zakażenie będziesz zatem:

* W czasie miesiączki, kiedy ujście szyjki macicy jest rozwarte (to dlatego bezpieczniej jest powstrzymać się od seksu w te dni)
* Po poronieniu albo porodzie przedwczesnym, zwłaszcza jeśli doszło do wyłyżeczkowania macicy
* Po zabiegu przerwania ciąży
* Podczas noszenia antykoncepcyjnej wkładki domacicznej
* Po zabiegach ginekologicznych

Rzadko zdarza się, że bakterie powodujące zakażenie przenoszą się na przydatki wraz z krwią, gdy ty cierpisz na stany zapalne innych narządów albo przechodzisz chorobę zakaźną (np. anginę).

Warto wiedzieć, że przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych obniża ryzyko rozwinięcia się zapalenia przydatków, ponieważ działanie tabletek polega m.in. na zagęszczaniu śluzu szyjowego, który utrudnia zarówno plemnikom, jak i bakteriom przenikanie do kanału szyjki macicy.
Jak rozpoznać zapalenie przydatków?

Choroba, jak każdy stan zapalny w organizmie, wywołuje pogorszenie samopoczucia. Niedługo po zakażeniu możesz odczuwać ostre, nagłe bóle w podbrzuszu, charakterystyczny jest również stan podgorączkowy i bolesność przy dotyku - także podczas badania ginekologicznego. Dodatkowe objawy, które mogą świadczyć o zapaleniu przydatków, to:

* Plamienia międzymiesiączkowe
* Bardzo bolesne, obfite miesiączki
* Odruchy wymiotne
* Zaparcia lub biegunki
* Ból w czasie stosunku seksualnego
* Upławy

Odczuwasz podobne dolegliwości? Jak najszybciej zgłoś się do lekarza - to może być zapalenie przydatków, chociaż… wcale nie musi. Objawy zbliżone do tych świadczących o stanie zapalnym jajników lub jajowodów towarzyszą też np. pojawieniu się torbieli na jajniku, ciąży pozamacicznej czy zapaleniu wyrostka robaczkowego. Z kolei bóle i trudności z oddawaniem moczu sugerują zapalenie pęcherza moczowego albo nawet odmiedniczkowe zapalenie nerek. Tylko lekarz może postawić właściwą diagnozę i podjąć leczenie, dlatego nie zwlekaj z wizytą.
Jak wyleczyć zapalenie przydatków?

Jeśli lekarz ginekolog stwierdzi u ciebie zapalenie przydatków, najprawdopodobniej przepisze ci odpowiedni antybiotyk zwalczający bakterie beztlenowe, tlenowe oraz chlamydie. Równocześnie będziesz też przyjmować leki ułatwiające skuteczne działanie antybiotyku, rozpuszczające powstałe zrosty oraz środki przeciwbólowe. Przez kilka dni kuracji najlepiej pozostawać w łóżku, nie przemęczać się i powstrzymać od współżycia seksualnego, w rzadkich przypadkach konieczny jest pobyt w szpitalu, a nawet chirurgiczne przywrócenie drożności jajowodów.

Pamiętaj, by nie odkładać w czasie wizyty u lekarza ani nie lekceważyć choćby najmniejszych objawów choroby. Szybkie rozpoznanie zapalenia przydatków i całkowite jego wyleczenie zapobiegnie przekształceniu się choroby w przewlekły i często przebiegający bezobjawowo stan zapalny, którego skutki mogą być naprawdę poważne: możliwe powikłania to m.in. powstanie zrostów, utrwalone tyłozgięcie macicy, ciąża pozamaciczna oraz niepłodność.
Kod:
Źródło: http://www.zdrowy-seks.pl/dzialy/zdrowie/zdrowie-kobiety/2010/05/zapalenie-przydatkow---jak-nie-dac-sie-chorobie.aspx
 
Do góry