Zadanie - reakcja

Tais

Nowicjusz
Dołączył
10 Styczeń 2012
Posty
4
Punkty reakcji
0
Jak otrzymać pentanol z alkanu?

C[sub]5[/sub]H[sub]12[/sub] + ? -> C[sub]5[/sub]H[sub]11[/sub]OH
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
najpiew dajesz HCL dostajesz C5H11Cl potem dajesz H20 i zamiast Cl wchodzi grupa OH
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
Alkany są nasycone, więc nie przyłączy się HCl. Musisz to C5H12 poddać chlorowaniu pod wpływem światła (reakcja substytucji, więc powstanie jeszcze HCl):

CH3-CH2-CH2-CH2-CH3 + Cl2 --hV-- > CH3-CH2-CHCl-CH2-CH3 + HCl

Powstanie kilka izomerycznych produktów, ale nie jest powiedziane, który pentanol dokładnie masz uzyskać, więc wziąłem jeden przypadkowy.

Później produkt chlorowania poddajesz reakcji z KOH w środowisku wodnym (ważne, w alkoholowym powstałby alken).

CH3-CH2-CHCl-CH2-CH3 + KOH ---- > CH3-CH2-CHOH-CH2-CH3 + KCl

No i masz swój pentanol.

Reakcje na wzorach sumarycznych:

C5H12 + Cl2 -> C5H11Cl + HCl
C5H11Cl + KOH -> C5H11OH + KCl

W tej pierwszej musisz zaznaczyć, że zachodzi w obecności światła (więc piszesz hV albo "światło"), druga mimo że zachodzi w środowisku wodnym nie wymaga szczególnego opisu, bo jak nic nie jest napisane to się przyjmuję, że chodzi o środowisko wodne.
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
ano fakt,

można zrobić z niego alken, odwodornić CH512 i zrobić pent1-en i potem dać wodę albo NaOH
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
Żeby z pentanu zrobić penten trzeba by go najpierw poddać chlorowaniu, a potem reakcji z KOH albo NaOH w EtOH. Ale jak już mamy ten chloropentan to szybciej będzie od razu tych samych odczynników użyć tylko że w środowisku wodnym, co doprowadzi do powstania pentanolu ;) No i penten z NaOH chyba nie da alkoholu. Z wodą tak, w kwaśnym środowisku.

No i zapomniałem napisać, że te reakcje pochodnych alkanów z zasadami to pod jakąś tam konkretną temperaturą, 80C zdaje się, ale wystarczy chyba T napisać. O ile to komuś jeszcze potrzebne, po podejrzewam, że wątek dawno nieaktualny :p
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
od kiedy do odwodornienia potrzeba reakcj z HCl? :]

to odlaczenie wodoru, z nasyconego robi sie nienasycony
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
Śmieszne, bo w sumie nigdy niczego nie odworoniiooj'dfjkjvoek nie stosowałem reakcji odwodornienia gdzie indziej niż na biologii i teraz dopiero doczytałem jak to działa w takiej niebiologicznej chemii :p Więc cofam to pierwsze zdanie z poprzedniego mojego postu.

Ja tam namiętnie wszystko chloruję bo mi się podoba ta reakcja ;) Ta z chlorem i światłem, nie HCl.
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
a chlor taki niezdrowy :p

generalnie to jak juz byl odwodorniła ten alkan to potem daje tylko wodę i markownikowa reakcja i jest alkohol.

mozliwosci jest pare jak widać :) ah chemia jest super ^^
 
Do góry