Zacząłem ćwiczyć-waga rośnie, brzuch też

adamforumsl

Nowicjusz
Dołączył
22 Styczeń 2024
Posty
4
Punkty reakcji
1
Dzień dobry,

Problem: nadęty i mocno odstający brzuch

Teraz trochę historii: mam 32 lata, 91kg, 192cm wzrostu. Prowadzę normalny tryb życia (sporadyczne wycieczki górskie, na co dzień 6-10tys kroków).
3 miesiące temu zacząłem ćwiczyć na siłowni (3x w tygodniu treningi po 1h30min z czego 30min to stricte cardio) więc zwiększyłem ruch i zaangażowanie, niestety praktycznie od tego samego czasu mam problem z lekko zwiększającą się wagą (z 88,7 do 91) i dużym, nadętym wręcz nieproporcjonalnie brzuchem, a wypróżnianie rzadko jest pełne.

W kwestii diety: niczego w jadłospisie nie zmieniałem od wielu lat i nigdy się nic złego nie działo, a tu nagle po wdrożeniu ćwiczeń, jest gorzej. Dziwne, ponieważ przy braku zmiany nawyków żywieniowych (nie grubłem, waga stała w miejscu) i po wprowadzeniu ćwiczeń powinno być lepiej, a jest odwrotnie.

Powinienem nie przejmować się i dalej ćwiczyć, przyzwyczajając organizm do nowej sytuacji i problem sam się rozwiąże, czy może wybrać się do dietetyka/gastrologa-no właśnie, kogo?

Mało motywujące to chodzenie na siłownię, jeżeli przy zwiększonym ruchu i ćwiczeniach mam większy problem niż miałem...

Z góry dziękuję za pomoc
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 315
Punkty reakcji
199
niestety praktycznie od tego samego czasu mam problem z lekko zwiększającą się wagą (z 88,7 do 91) i dużym, nadętym wręcz nieproporcjonalnie brzuchem, a wypróżnianie rzadko jest pełne.
To jakaś bzdura.
To jest wzrost o niewiele ponad 2%.
Czyli po wypróżnieniu o 1%.
 

adamforumsl

Nowicjusz
Dołączył
22 Styczeń 2024
Posty
4
Punkty reakcji
1
Dziękuję za komentarz. Uściślając, co jest bzdurą? Fakt, który przekazałem? A raczej dwa, których diagnoza nie musi iść w parze.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 315
Punkty reakcji
199
Bzdurą jest przywiązywanie wagi do przyrostu masy o ok 2%.
Jeśli w krótkim czasie wypije 2l płynów to też mi minimalnie na wadze przybędzie.
Ale czy to znaczy że przytyłem?
A może waga wadliwie działa bądź źle na niej stanąłem?
 

adamforumsl

Nowicjusz
Dołączył
22 Styczeń 2024
Posty
4
Punkty reakcji
1
Pomiary robię codziennie rano o stałej porze i jest to ich uśrednienie. Rozumiem bojowe nastawienie, jednak nie ono jest tematem mojego zapytania.
Obserwuję sukcesywny wzrost wagi od 3 miesięcy wraz z powiększającym się brzuchem, pomimo wdrożenia siłowni 3x w tygodniu. To jest przedmiot mojego zapytania, a nie dyskusja, czy waga ma certyfikat i czy jest dobra. Uprzejmie proszę o zaniechanie takich odpowiedzi, jeżeli nie są pomocne.
 

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 464
Punkty reakcji
168
Miasto
Polska
Ogólnie po 30 jest tendencja do wzrostu wagi, niestety młodość powoli się kończy. Czym kolega będzie starszy tym przemiana wolniejsza i tym bardziej trzeba będzie pilnować się przy jedzeniu i więcej ruszać. Ogólnie radzę mniej jeść i wiecej ruchu.
Ale to trudne..... bardzo. Dlatego większośc ludzi po 40-50 ma nadwagę.
 

tinderowiec

Bywalec
Dołączył
10 Sierpień 2023
Posty
362
Punkty reakcji
48
Moim zdaniem tylko Ci się wydaje, że nic nie zmieniłeś w diecie. Nawyki żywieniowe zostały te same, ale jak dużo ćwiczysz, to apetyt masz już zupełnie inny i jesz więcej kcal.

Kup wagę kuchenną, zacznij ważyć produkty, ustal ile kcal powinieneś przyjmować przy swojej wadze i swoim trybie życia oraz ile jakich makroskładników powinieneś przyjmować (białko, tłuszcz, węgle), licz makroskladniki i trzymaj się tego mocno przez jakieś 2-3 miesiące, wtedy uzyskasz nowe nawyki żywieniowe.
 

adamforumsl

Nowicjusz
Dołączył
22 Styczeń 2024
Posty
4
Punkty reakcji
1
Moim zdaniem tylko Ci się wydaje, że nic nie zmieniłeś w diecie. Nawyki żywieniowe zostały te same, ale jak dużo ćwiczysz, to apetyt masz już zupełnie inny i jesz więcej kcal.

Kup wagę kuchenną, zacznij ważyć produkty, ustal ile kcal powinieneś przyjmować przy swojej wadze i swoim trybie życia oraz ile jakich makroskładników powinieneś przyjmować (białko, tłuszcz, węgle), licz makroskladniki i trzymaj się tego mocno przez jakieś 2-3 miesiące, wtedy uzyskasz nowe nawyki żywieniowe.
Dziękuję, to bardzo pomocny i merytoryczny komentarz
 
Do góry