Zabytkowe wieże ciśnień w Polsce - historia, architektura

Kopczyńska

Nowicjusz
Dołączył
8 Październik 2023
Posty
13
Punkty reakcji
3
Wieża ciśnień w Będzinie, zwana również nitowaną wieżą ciśnień w Będzinie-Grodźcu, jest wieżą ciśnień w Będzinie, w województwie śląskim, w Polsce. Został zbudowany w 1902 roku i jest jednym z ostatnich zachowanych przykładów tego typu obiektów w Polsce.
Wieża jest wykonana ze stali i ma wysokość 25 metrów. Ma cylindryczny kształt i jest zwieńczona kopułą. Konstrukcja jest bardzo wytrzymała i jest w dobrym stanie. Wieża została zbudowana w celu dostarczania wody do pobliskiej kopalni Grodziec, browaru i osiedla robotniczego. Została wycofana z użytku w 1992 roku i od tego czasu stoi pusta. W 2015 roku wieża została zrewitalizowana i otwarta dla zwiedzających. Obecnie jest atrakcją turystyczną i miejscem wydarzeń kulturalnych. Zdjęcie : Andrzej Otrębski / Wikipedia

Bedzin_Grodziec_wieza_cisnien_1.jpg

W Bielsku-Białej znajduje się kilka wież ciśnień, ale dwie najbardziej znane to:

Wieża ciśnień przy ulicy Komorowickiej w Bielsku , została wybudowana w 1907 roku i jest przykładem architektury przemysłowej z początku XX wieku. Wieża ma wysokość 25 metrów i jest wykonana z czerwonej cegły. Obecnie jest wykorzystywana jako restauracja i miejsce wydarzeń kulturalnych. Kolejowa wieża ciśnień została wybudowana w 1910 roku i jest przykładem architektury kolejowej z początku XX wieku. Wieża ma wysokość 25 metrów i jest wykonana z cegły. Obecnie jest wykorzystywana jako biurowiec.
 

Kopczyńska

Nowicjusz
Dołączył
8 Październik 2023
Posty
13
Punkty reakcji
3
W Bieruniu znajduje się jedna wieża ciśnień, która znajduje się na terenie zakładów tworzyw sztucznych ERG-Bieruń S.A. Została zbudowana w 1926 roku i jest wykonana z żelbetu. Wieża ma wysokość 25 metrów i jest zwieńczona zbiornikiem o pojemności 500 metrów sześciennych.
Wieża została zbudowana w celu dostarczania wody do pobliskiej fabryki materiałów wybuchowych „Lignoza”. Fabryka czerpała wodę z pobliskiej rzeki Mlecznej, jednak po wybudowaniu zanieczyszczającej wodę papierni konieczne było przestawienie na wodę ze studni głębinowych.
pobrane.jpg
W 2019 roku wieża została zrewitalizowana i otwarta dla zwiedzających. Obecnie jest atrakcją turystyczną i miejscem wydarzeń kulturalnych. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.

Wieża ciśnień w Borucinie, w gminie Rudziniec, w województwie śląskim, w Polsce, została zbudowana w 1916 roku. Jest to wieża żelbetowa o wysokości 30 metrów. Wieża jest w dobrym stanie i jest wpisana do rejestru zabytków. Wieża została zbudowana w celu dostarczania wody do pobliskiej gminy Rudziniec. Jest to wieża typu słupowego, z cylindrycznym zbiornikiem na wodę umieszczonym na szczycie. Wieża jest zwieńczona kopułą. W 2019 roku wieża została zrewitalizowana. Prace obejmowały remont elewacji, wymianę pokrycia dachowego i instalację oświetlenia. Obecnie wieża jest wykorzystywana do celów edukacyjnych i turystycznych. Jest dostępna dla zwiedzających i oferuje panoramiczne widoki na okolicę.

Dane techniczne:

  • Wysokość: 30 metrów
  • Pojemność zbiornika: 100 metrów sześciennych
  • Materiał: żelbet
  • Rok budowy: 1916
  • Status: wpisana do rejestru zabytków
Lokalizacja:

Borucin, gmina Rudziniec, województwo śląskie, Polska
Współrzędne GPS: 50°23'59.6"N 18°38'23.9"E
Dostępność:

Wieża jest dostępna dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-17:00.
Wstęp jest bezpłatny.
Atrakcje turystyczne w okolicy:

  • Zamek w Rudzicku
  • Kościół św. Anny w Rudzicku
  • Park zamkowy w Rudzicku
  • Lasy Rudzińskie
  • Góra Św. Anny
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 317
Punkty reakcji
199
Może spróbujesz poszukać coś w lokalnych opracowaniach ? Może konserwator zabytków lub miejscowe muzeum, będzie w posiadaniu, ciekawych info ?.

Nie mam na to szans.
Ale to nie jest tak ważne.

Parę ogólnych pytań.

Akant w architekturze występuje w kilku rodzajach.
Ale w takim neobaroku występuje on podobnie
w kilku odmianach czy neobarok ma jakąś "ulubioną" jego odmianę
która w tym stylu występuje częściej?

Ogólnie to jak odróżnia się pierwotny styl
od jego późniejszego "powrotu" czyli neo?

W Polsce na skutek wojny większość musi być neo
ale gdyby zaplątała się gdzieś dawno wersja
to czym ona się różni od wersji neo?
 

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 464
Punkty reakcji
168
Miasto
Polska

tinderowiec

Bywalec
Dołączył
10 Sierpień 2023
Posty
362
Punkty reakcji
48
Mógłbym to wygooglowac, ale może jako maszynista napiszesz po co są kolejowe wieże ciśnień? Zwykle to wiadomo, utrzymywały równe ciśnienie do dostaw do miasta, lub fabryk, ale czy kolej zużywa aż tyle wody? Chyba, że to pozostałość po parowych lokomotywach?
 

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 464
Punkty reakcji
168
Miasto
Polska
Chyba, że to pozostałość po parowych lokomotywach?
No ja też na takich nie jezdziłem już.... chociaż raz jechalem, ale jako pasażer w środku parowozu..Teraż jeżdzę na lokomotywach elektrycznych.
Ale tak, ja to sprawdziłem takie wieże ciśnień slużyły do tego aby była woda do parowozów, aby była woda na stacjach kolejowych i lokomotywowniach.

Kiedyś PKP to było państwo w państwie, miało swoją słuzbę zdrowia, swoją kolejową policję itd.
PKP istnialo od czasów odzyskania niepodległosci.
Ja od 15 roku zycia jestem kolejarzem i nigdy nie pracowałem w innej firmie.
 
Do góry