Wzrost

michaelll

Nowicjusz
Dołączył
11 Luty 2010
Posty
7
Punkty reakcji
0
Mam lat 14,5, wzrost 175cm i ponad 70kg. Chcę mieć powyżej 185cm wysokości, gdy skończy się już czas rośnięcia. Większość kolegów z klasy są ode mnie wyżsi, choć nie zawsze tak było… Od początku 12 lat zacząłem rosnąć jak na drożdżach i byłem chyba najwyższy z klasy (przynajmniej byłem w pierwszej trójce). Na zakończeniu roku już miałem 170cm. No i od 1 gimnazjum do dzisiaj urosłem mniej niż 5cm. Nie dość, że inni są wyżsi to także denerwuje mnie to, że dorównują mi sile ;P.
Mam wrażenie, że to chwilowa pauza, a inni dopiero teraz starują. Boję się o to, że ten start jest tylko jeden w życiu. I zastanawiam się także czy ja po prostu wcześniej dojrzewałem od innych chłopaków? Nawet jeśli nie wystartuję już jak to było w 6 klasie to jednak mam nadzieje, że dosięgnę 185 cm do 18 lat. A jeśli nie? I to pytanie: co robić?
W 1 gimnazjum jadłem przeważnie mleko z płatkami (najczęściej kulki czekoladowe). Nawet przyznam się, że jadłem ich bardzo dużo. A sport? Nawet nie wychodziłem z domu, ale z zajęć gimnastycznych zawsze miałem 6. W tym roku jest podobnie, ale zmniejszyłem ilość jedzenia mleka z płatkami. Dlaczego ja tak o tych płatkach? Piszę o nich dlatego, bo mam wrażenie, że to przez nie ja nie rosnę, że po prostu jadłem ich za dużo! Chcę teraz jeść pożywienia zdrowe, np. dużo owoców, różne ‘zielone’ dania. Być może bardzo mało wiem i piszę głupoty.. jednak piszę w nadziei, że ktoś mi pomoże, ktoś kto miał podobną sytuację lub ktoś kto się na tym wszystkim po prostu zna!
Okej. Chcę więcej uprawiać sportu (teraz nadchodzi wiosna, więc to tylko sprzyja mi w bieganiu i innych ćwiczeń aerobowych). Mam zamiar także poprosić o wypożyczanie sali gimnastycznej i tam gimnastykować się podnosząc ciężarki i wiele innych. Teraz powiedzcie mi: czy to mi pomoże w uzyskaniu tego czego chcę?
Z góry dzięki ;)
 

PACMAN999

Nowicjusz
Dołączył
11 Luty 2010
Posty
5
Punkty reakcji
0
Cóż , masz dopiero 14 lat :> Z czasem urośniesz więcej jest to więcej niz pewne . Byc moze wydaje Ci sie ze nie rosniesz juz tak jak wczesniej bo za bardzo sledzisz swój cykl rozwoju . Jedzenie owoców oraz jakas specjalnie wymyslona dieta nic nie pomoze na wzrost .
 

senz

Nowicjusz
Dołączył
3 Luty 2010
Posty
13
Punkty reakcji
1
Wiek
30
Miasto
Madryt
Hehe, miałem podobny problem. Może nie do końca ja, co moja mama, która martwiła się, że jestem za mały. W latach podstawówki byłem jednym z najmniejszych chłopaków w klasie. W gimnazjum było to samo. Mama już się bała, że źle mnie karmiła, czy coś podobnego, bo mało rosłem. Na początku II klasy gimnazjum miałem niecałe 170 cm. Przez rok z II klasy na III urosłem aż 15 cm i III klasę zakończyłem jako najwyższy ze 185 cm. Prawie jak From Zero to Hero. :D

Do rzeczy. W dni szkolne, nigdy rano nie jadłem i nie jem śniadania. Jadłem tylko obiady i kolacje, choć i to nie zawsze. Nie chodzi o to, że jestem biedny, czy coś w tym rodzaju, wręcz przeciwnie. Po prostu, nie miałem apetytu do jedzenia. Gdy zaczynał się weekend, zaczynałem jeść śniadania, przeważnie to były kanapki z serem, szynką, jakimś ogórkiem czy pomidorem, sałatka jarzynowa, bigos lub parówki. Czasami też musiałem jeść twaróg, żeby dalej rosnąć (więcej już chyba przez rok nie mógłbym urosnąć..). Teraz, po skończeniu gimnazjum nie rosnę już tak szybko jak przez tamten rok. Od początku wakacji do teraz, urosłem ok. 4-5 cm.

Nawiązując do Twojej wypowiedzi, to nie wiem, czy aż tak wielki wpływ na rośnięcie ma Twój sposób odżywiania. Ja jakoś mało piłem mleka, białka za dużo nie pochłaniałem, a jednak urosłem dużo. Teraz, gdy mam 16 lat (17 mam rocznikowo - jestem 93'), mam niecałe 190 cm wzrostu. Dalej się odżywiam tak samo jak poprzednio i dalej rosnę. Nie wiem czym to może być spowodowane. Na Twoim miejscu nie martwiłbym się aż tak bardzo, jeszcze dobijesz do upragnionych 185 cm. ;)
 

michaelll

Nowicjusz
Dołączył
11 Luty 2010
Posty
7
Punkty reakcji
0
Sorry że jestem tak uparty ale spytam czy jedzenie drożdży też mi pomoże? I jak najwięcej witamin (w szczególności A)? Albo też magnez.?
Pzdr.
 

volki199

Nowicjusz
Dołączył
22 Maj 2009
Posty
149
Punkty reakcji
0
Wiek
34
jedzenie drożdży nie przyspieszy wzrostu( kto Ci podsunął taki pomysł?) na swój wiek nie jestes niski. będziesz rósł jeszcze kilka lat, więc bez obaw ;)
 

theoddone

Nowicjusz
Dołączył
3 Wrzesień 2009
Posty
108
Punkty reakcji
0
Wiek
33
przecież Ty masz tylko 14 lat, co oznacza, że jeszcze rośniesz, więc nie ma się o co martwić na zapas. z pewnością jeszcze urośniesz kilka/kilkanaście centymetrów do 18-nastki. moim zdaniem dieta nie odgrywa jakiejś szczególnej roli w procesie wzrostu, ale ćwiczenia według mnie tak. widziałem jakieś ćwiczenia, żeby urosnąć na kilka centymetrów. wątpię jednak, żeby one się sprawdzały. AEROBY na pewno nie pomogą Ci urosnąć, a zrzucić kilka kilogramów, więc chyba nie o to chodzi. ale to wszystko ma również swoje podłoże genetyczne. jeśli Twoi rodzice (ojciec albo dziadek) są wysocy to Ty też taki prawdopodobnie będzie. czytałem też, że rozmiar stopy ma znaczenie, w co sam nie wierzę.
 

jagodahh

Nowicjusz
Dołączył
24 Styczeń 2010
Posty
102
Punkty reakcji
2
Miasto
lubuskie
Denerwują mnie posty "przecież ty masz dopiero 14 lat" itp. Co z tego? On zadaje pytanie, Wy odpowiadajcie.
Przeczytałam pare pierwszych zdań, bo całego tematu mi się nie chciało. Tak więc, polecam picie wapna. Raz na tydzień wystarczy.
Słyszałam, ze siedzenie przez 15 minut na maks wyprostowanym daje po jakimś czasie rezultaty. No i jakieś ćwiczenia roziągające, znajdziesz w GOOGLACH ;) Powodzenia
 

RzeznikUnitra

Nowicjusz
Dołączył
8 Luty 2009
Posty
79
Punkty reakcji
0
Genetyki nie przeskoczysz. Ja zawsze rosłem 5-6cm na rok, potem zatrzymałem się w wieku 13lat na 167cm, teraz 168 - 17 lat. Jeżeli Ci tak bardzo zależy to udaj się do dobrego endokrynologa - sprawdzi, czy Twoje "nasady kości długich" już skostniały - jeśli tak, to nie ma szans, żebyś urósł... Chyba, że jakieś rozciąganie operacyjne, które będzie bardzo kosztowne i będzie trwało kilka miesięcy. Albo kuracja somatotropiną która też tania nie jest.

P.S. 175cm to nie jest zły wzrost... Mam kilku kolegów którzy jak ja mają poniżej 170cm i jakoś dla nikogo nie stanowi to problemu :]
 

theoddone

Nowicjusz
Dołączył
3 Wrzesień 2009
Posty
108
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Denerwują mnie posty "przecież ty masz dopiero 14 lat" itp. Co z tego? On zadaje pytanie, Wy odpowiadajcie.
Przeczytałam pare pierwszych zdań, bo całego tematu mi się nie chciało. Tak więc, polecam picie wapna. Raz na tydzień wystarczy.
Słyszałam, ze siedzenie przez 15 minut na maks wyprostowanym daje po jakimś czasie rezultaty. No i jakieś ćwiczenia roziągające, znajdziesz w GOOGLACH ;) Powodzenia

To z tego, że jego ciągle rośnie i nie ma powodu do obaw...
 
Do góry