wskazowki dla świeżej mamy

N

nianiaSweet

Guest
całkiem niedawno dowiedziałam sie o swojej pierwszej ciąży, i jestem mega szczęśliwa, ale nie chcę w tej euforii czegoś przeoczyć, dlatego proszę Was o wskazówki (ponieważ nie jestem jeszcze doswiadczoną mamą) o co powinnam sie zatroszczyć, czego nie przegapić i przedwwszystkim jak zadbać aby moje dziecko urodziło sie zdrowe? Oczywiscie na bieżąco wspomagam sie poradnikami dla świeżych mam, ale cenne uwagi doświadczonych "rodzicielek" będą bardzo przydatne :)
 
M

magiczna

Guest
Mam nadzieję że brałaś kwas foliowy zanim zaszłaś w ciążę? Bo powinnaś, ale to porada z serii co zrobić zanim się w nią zajdzie;)
 

Bluesia

Bywalec
Dołączył
30 Marzec 2012
Posty
2 124
Punkty reakcji
127
Nie dziwię się, że się cieszysz, bo jest z czego. No i przede wszystkim gratuluję ;)

Dbaj o siebie, czyli dużo odpoczynku, spacerów, dobre odżywianie. Kontrola ginekologiczna jak najbardziej wskazana. Nie przeginaj, ale też nie traktuj ciąży jak chorobę. Jako, ze każda ciąża jest inna Twój lekarz z pewnością doradzi Ci co, jak i kiedy. Musisz wiedzieć, że w tej materii wszystko idzie indywidualnym tokiem. To, co innym służy - Tobie może mniej i odwrotnie. Jest też kilka cech wspólnych :D
 
N

nianiaSweet

Guest
Mam nadzieję że brałaś kwas foliowy zanim zaszłaś w ciążę? Bo powinnaś, ale to porada z serii co zrobić zanim się w nią zajdzie;)

Nie pamiętałam o tym, bo ciąża mnie zaskoczyła :) czy teraz mogę nadrobić braki kwasu foliowego w organizmie, czy przez to zaniedbanie moje dzieciątko może mieć problem?? W jaki sposób najszybciej uzupełnić braki, bo jedzenie tony owoców i warzyw chyba nie przyniesie tak szybkich skutków!

Nie dziwię się, że się cieszysz, bo jest z czego. No i przede wszystkim gratuluję ;)

Dbaj o siebie, czyli dużo odpoczynku, spacerów, dobre odżywianie. Kontrola ginekologiczna jak najbardziej wskazana. Nie przeginaj, ale też nie traktuj ciąży jak chorobę. Jako, ze każda ciąża jest inna Twój lekarz z pewnością doradzi Ci co, jak i kiedy. Musisz wiedzieć, że w tej materii wszystko idzie indywidualnym tokiem. To, co innym służy - Tobie może mniej i odwrotnie. Jest też kilka cech wspólnych :D

Dziękuje bardzo, radość jest ogromna, aczkolwiek wiesz jak to jest przy pierwszej ciąży, nie mając doświadczenia najlepiej byś sie położyla i przeleżała 9 miesięcy, żeby przypadkiem nic sie nie stało maluszkowi :)
 

Bluesia

Bywalec
Dołączył
30 Marzec 2012
Posty
2 124
Punkty reakcji
127
Dziękuje bardzo, radość jest ogromna, aczkolwiek wiesz jak to jest przy pierwszej ciąży, nie mając doświadczenia najlepiej byś sie położyla i przeleżała 9 miesięcy, żeby przypadkiem nic sie nie stało maluszkowi :)
Tak wiem, Najważniejsze jednak, by ciąża przebiegała prawidłowo, a z resztą sobie poradzisz. Dobrze jest mieć też obok "babcię". Mnie nie było dane i czasami zazdrościłam koleżankom. Ale dałam radę. Znalazło się tez kilka przyszywanych babć i koleżanek, które były już po ;)
 

JaGothia

Nowicjusz
Dołączył
15 Kwiecień 2012
Posty
3
Punkty reakcji
0
Gratuluję Ci
Z łezką w oku wspominam moje reakcje i radość z pierwszej ciąży, a mam już dwóch wspaniałych chłopaków.

Kwas foliowy- na pewno lekarz prowadzący Ci przepisał, nie ma czym się denerwować, że nie brałaś wcześniej.

Ciąża nie jest chorobą, nie rezygnuj z pasji, nie zmieniaj się na siłę, ale zdrowo się odżywiaj. Ciesz się i śmiej :)
i koniecznie głaszcz brzuszek

Z praktycznych porad- używaj kremów
 
N

nianiaSweet

Guest
No właśnie nie łykałam kwasu foliowego, a widzę że w większość z was wymienia go jako główny suplement, który powinnam przyjmować w czasie ciąży, chyba muszę to nadrobić
 

modliszka23

specjalista
Dołączył
22 Kwiecień 2010
Posty
1 167
Punkty reakcji
6
Wiek
36
Miasto
tam gdzie moje miejsce
Nie jestem pewna czy da sie tak nadrobić przyjmowanie kwasu foliowego. W sumie powinno się go przyjmowac kiedy planujesz dziecko, albo jestes w pierwszych tygodniach ciązy. Nie bierze sie go na tzw.zapas.
 
N

nianiaSweet

Guest
no jest to pierwszy miesiąc więc i tak stosunkowo wcześnie się obudziłam, myślę zż mam jeszcze trochę czasu na uzupełnienie braku kwasu w organizmie.
 

apra

Nowicjusz
Dołączył
19 Marzec 2008
Posty
975
Punkty reakcji
3
Wiek
46
No to się obudziałś w porę, bo między 18 a 28 dniem od zapłodnienia tworzy się mózg i rdzen kręgowy, a wady cewy nerwowej powstają w wyniku niedoboru kwasu foliowego. Także na przyszłość warto myśleć na kilka miesięcy wcześniej zanim się zaplanuje ciążę.
 
N

nianiaSweet

Guest
masz rację, ale to nie była planowana ciąża, gdybym podeszła do tego świadomie to pewnie bym łykała kwas foliowy na 3 miesiące przed poczęciem, tak jak powinno się łykać kwas, ale niestety pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie przewidzieć.
 

apra

Nowicjusz
Dołączył
19 Marzec 2008
Posty
975
Punkty reakcji
3
Wiek
46
Dlatego warto przyjmować folik ciągle, nawet jak się ciąży nie planuje, każda kobieta w wieku rozrodczym powinna to robić.
 
N

nianiaSweet

Guest
hmm.. to mnie zaskoczyłaś bo czy z kawes foliowym nie jets tak, że jeśli łyka się go za dużo to można mieć przesyt witamin w organiźmie, pewnie to dziwne pytanie ale naprawdę nie mam o tym pojęcia?
 

Avior

Bywalec
Dołączył
16 Kwiecień 2009
Posty
1 009
Punkty reakcji
96
Tak, można. O przedawkowaniu mówimy przy przyjęciu ok.15 mg.
I nie panikuj. Źródłem kwasu foliowego nie jest wyłącznie folik, tylko określone pokarmy (m.in. sałata, brukselka, warzywa strączkowe, pomarańcze). Jeżeli w ostatnim czasie nie odżywiałaś się wyłącznie hamburgerami tylko dbałaś o w miarę rozsądną dietę to najprawdopodobniej zjadłaś tej substancji tyle, ile trzeba.
 
N

nianiaSweet

Guest
łatwo Ci powiedzieć nie panikuj, jak w okresie między 18 a 28 dniem od zapłodnienia tworzy się u maluszka mózg i rdzeń kręgowy,a ja w tym czasie przegapiłam przyjmowanie kwasu i teraz będę się stresować czy oby na pewno wszystko jest ok.
 
M

magiczna

Guest
Na pewno wszystko będzie w porządku, nie martw się, bo stres nie pomaga:) A na przyszłość będziesz już wiedzieć że jest to ważne
 

apra

Nowicjusz
Dołączył
19 Marzec 2008
Posty
975
Punkty reakcji
3
Wiek
46
Dziewczyny, ale folika nie można przedawkować bo nadmiar po prostu wydala się z moczem , a większe dawki ok 15 mg biorą kobiety, które już rodziły dzieci z wadami lub ktoś w rodzinie rodził.
 
M

magiczna

Guest
Fakt, nie ma się co przejmować przedawkowaniem, więc lepiej brać profilaktycznie nawet jak się nie planuje ciąży. Ja tak robię od kilku dni:)
 

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
Nie ma co popadać w paranoję i zamartwiać się na zapas, Avior ma rację! Ja miałam bardzo dobre wyniki badań, lekarka mówiła, że wręcz niespotykane u ciężarnych, co oczywiście przypisywała witaminom, jakie mi poleciła. Zapomniała tylko, że badania robiłam zanim zaczęłam je przyjmować :p
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
Kobity podniosły normalnie kwas foliwy do rangi najważniejszej sprawy w ciąży, a chyba stres, jakiego przysporzyły nianiSweet swoimi komentarzami na ten temat, wyrządził więcej szkód niż to,że nie łykała tej małej tabletuchny wtedy, kiedy się ogólnie zaleca :D
A slyszały może o dzieciach z wadą cewy, które urodziły się chore mimo, ze matki łykały kwas foliowy? Więc jak widać nie tylko w tabletkach zbawienie.
Dieta to jest podstawa i mowi Wam to mama dwójki zdrowych dzieci, która w pierwszej ciąży nie łykała kwasu wtedy, kiedy trzeba bylo go łykać, za to łykala przed drugą i w drugiej :)
 
Do góry