Własna działalność gospodarcza co powinien wiedzieć początku

stmartin

Nowicjusz
Dołączył
5 Styczeń 2013
Posty
1
Punkty reakcji
0
Miasto
Warszawa
Witam,
Jestem programistą i chcę założyć własną działalność gospodarczą i mam kilka pytań, które są specyficzne dla rodzaju działalności jaką zamierzam prowadzić, a raczej nasuwają mi się na myśl.

Jeżeli chodzi o założenie działalności to w internecie jest to krok po kroku opisane jak to zrobić i myślę że nie będę miał z tym problemu.
Zdecydował bym się na podatek liniowy 19%, i VAT.
Działalność będzie polegała na świadczeniu usług projektowych i programistycznych. Pracę będę wykonywał dla jednej firmy, i faktura będzie wystawiana raz w miesiącu za wykonaną usługę.
Jest to pierwsza moja firma więc obniżone składki ZUS obowiązuje przez pierwsze 2 lata.

Pracodawcy często preferują taką formę współpracy firma-firma bo dla nich jest to niższy kosz , a za benefit dla mnie , że mogę sobie odliczyć różne rzeczy od podatku VAT.

Z tego co wyczytałem mogę odliczyć VAT od zakupionych towarów i usług związanych z prowadzeniem mojej działalności, np komputer, oprogramowanie, itp.

Nasuwają się pytania które chciałem zadać i ktoś bardziej doświadczony pomoże mi rozwiać wszelkie wątpliwości.

1. Czy mogę odliczyć cały VAT od zakupionych towarów i usług związanych z prowadzeniem mojej działalności, np komputer, oprogramowanie, itp.
2. Czy mogę odliczyć cały VAT za usługi księgowej ?
3. Mam prywatny laptop, który po założeniu działalności będzie mi służył to różnego rodzaju rzeczy związanych z prowadzeniem mojej działalności, i pytanie czy np. w przyszłości jak będę chciał zakupić do niego podzespoły, np więcej pamięci RAM czy większy dysk HDD, to czy mogę odliczyć cały VAT ?
4. Mam prywatny samochód, który po założeniu działalności będzie mi służył jako środek transportu do firmy w której będę świadczył usługi projektowe i programistyczne. Czy mogę odliczyć cały VAT z ubezpieczenie OC/AC , części zamienne, przeglądy , naprawy, oleje ?
5. Z tego względu że jest to prywatny samochód , to należy prowadzić kilometrówkę wszystko wydaje się jasne, ale jak kwotę przeliczoną z danego miesiąca za przejechane kilometry należy odliczyć ?
6. Czy paliwo też mogę odliczyć czy to już będzie uwzględnione w kilometrówce ?
7. Czy inne towary mogę odliczać od VAT, jak zeszyty, długopisy, mikrofalówka, napoję, kawa, herbata, cukier, meble ?
8. Mam prywatny telefon na kartę , i po założeniu działalności będę używał tego samego numeru przy kontaktach z kontrahentami ,czy mogę odliczyć zakup kart zdrapek od VAT ?
9. Pochodzę z 350 tyś miasta jestem tam zameldowany, ale mieszkanie wynajmuję w Warszawie, jak powinienem zarejestrować moją działalność, mieszkanie mogę w każdej chwili zmienić więc nie mam stałego miejsca zamieszkania i prowadzenia swojej działalności, czy mogę zarejestrować działalność na adres zameldowania ?
10. Mieszkanie wynajmuję w Warszawie i tu będę wykonywał usługi programistyczne, to podatek VAT płacę do Warszawy , a dochodowy , gdzie należy odprowadzać, w mojej miejscowości gdzie jestem zameldowany czy też do Warszawy, ale jak wcześniej wspominałem, w każdej chwili mogę zmienić miejsce zamieszkania ?
11. Wynajmując mieszkanie płacę właścicielom określoną kwotę, w oparciu o umowę najmu, czy mogę odliczyć sobie jakąś cześć tej kwoty od podatku, i jeżeli tak to jaki ma to związek z pytaniami 9. i pytaniem 10. ?
12. ZUS płacę do którego oddziału? w miejscu zameldowania , miejscu zamieszkania, prowadzenia działalności/ świadczenie usług programistycznych, czy w miejscu zarejestrowania działalności ?
13. Czy w przyszłości kupując mieszkanie od developera, też mogę odliczyć VAT ?
14. Ostatnie pytanie jak zakładając działalność podam więcej PKD niż moja działalność może prowadzić na początku (wiem że nie ma limity), ale jak po roku czy 5 latach okaże się np. nie prowadzę handlu, nie sprzedaję nic, a dodałem taka możliwość, bo przypuszczałem że może coś takiego się przydać, to czy są tego jakieś konsekwencje ?


Proszę w prosty sposób o odpowiedź i ewentualne porady.
Dzięki z góry.
 
B

babyblue

Guest
W tej sytuacji najbezpieczniej jest złożyć bezpłatne zapytanie do Krajowej Informacji Podatkowej lub zadzwonić, tam otrzymasz rzetelną informację lub we właściwym US składając odpowiedni formularz - ORD-IN (odpłatny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej) lub po prostu zadając pytanie w informacji. Dopytaj, ale może będziesz musiał rozliczać VAT proporcjonalnie, czyli wyliczyć sobie proporcję zgodnie, z którą będzie Ci wolno odliczyć jedynie część naliczonego VATu.
 

Jedrek11

Nowicjusz
Dołączył
9 Styczeń 2013
Posty
7
Punkty reakcji
0
Dla mnie przy zakładaniu działalności gospodarczej oczywistym krokiem było nawiązanie współpracy z radcą prawnym. Nasze prawo jest na tyle niejasne,że warto najpierw zapytać specjaliste niż płacic potem jakieś kary. Wbrew pozorom taka współpraca ni ekosztuje zbyt wiele.
 
Do góry