Uwaga na routery D-Link

Kaziczek

reaktywacja.
Dołączył
3 Kwiecień 2008
Posty
4 801
Punkty reakcji
76
Miasto
from Home
Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie firmy SourceSec Security Research, wiele routerów sprzedawanych od 2006 roku przez firmę D-Link ma nieprawidłową implementację protokołu HNAP (Home Network Administration Protocol). Lokalni i zewnętrzni napastnicy są dzięki temu w stanie uzyskać uprawnienia administratora oraz zmieniać parametry sieci (m.in. konfigurację TCP/IP, hasło administratora i konfigurację WLAN).

Zdaniem SourceSec problem dotyczy modeli DI-524, DIR-628 i DIR-655 z wybranymi wersjami firmware’u. Protokół HNAP bazujący na specyfikacji SOAP przewiduje wprawdzie uwierzytelnianie administratora, ale w niektórych routerach firmy D-Link można wykonać wywołanie SOAP GetDeviceSettings także bez uwierzytelniania. Pozwala to na przemycanie kolejnych wywołań SOAP bez uruchamiania mechanizmów zabezpieczających.

W innych routerach tej firmy błąd nie występuje, ale za to napastnik może wykorzystywać domyślne, zazwyczaj ignorowane konto użytkownika (login: user, brak hasła). SourceSec opisuje szczegóły luki w raporcie, w którym przedstawia też przykładowy exploit o nazwie HNAP0wn.

Duży błąd, przez to sąsiad może podłączyć się do naszego internetu bez naszej wiedzy.

źródło: wp.pl
 

Val

Nowicjusz
Dołączył
12 Styczeń 2010
Posty
405
Punkty reakcji
1
Noo niestety. Słyszałam już dużo niepochlebnych opinii dotyczących routerów D-linka więc i tak raczej bym takiego sobie nie kupiła. Z kolei zainteresował mnie ostatnio przeczytany artykuł dotyczący nowych routerów tracera: http://media2.pl/technologie/59761-nowe-urzadzenia-sieciowe-tracer.html Poczytajcie
 

rosik

Nowicjusz
Dołączył
20 Październik 2008
Posty
19
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Po pierwsze sąsiad musi być całkiem dobry by się włamać przez protokołu HNAP :) a jak ktoś
(login: user, brak hasła)
to niech się nie dziwi, że ktoś mu się włamuje. To tak jak w windowsie 90% osób nie myśli i na konto administratora nie zakłada hasła <_< Co do d-linka to ja go sobie chwalę za prostotę i taniość.
 

PrisonerOfMinds

Nowicjusz
Dołączył
5 Październik 2008
Posty
96
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Ostrołęka
że routery D-Link są cienkie to nie od dzis wiadomo. Tak jak na TPSA w niektórych miejscach skonfigurowanie ich graniczny z cudem. A ta informacja o luce i możliwośći włamania exploitem jakoś nie jest zaskakująca

Po pierwsze sąsiad musi być całkiem dobry by się włamać przez protokołu HNAP :) a jak ktoś to niech się nie dziwi, że ktoś mu się włamuje. To tak jak w windowsie 90% osób nie myśli i na konto administratora nie zakłada hasła <_< Co do d-linka to ja go sobie chwalę za prostotę i taniość.
Nie zgodzę się z Tobą. Nie potrzeba hasła loginu itp żeby próbować się włamać do routera. Nie ma rzeczy doskonałych zwłaszcza w sieci. To tworzą ludzie zawsze się znajdzie jakaś luka w kodzie.
 

polinea

Nowicjusz
Dołączył
26 Maj 2009
Posty
474
Punkty reakcji
2
Wiek
37
no właśnie jak ostatnio rozmawiałam z obsługą wasserman.pl kiedy chciałam kupić router, to odradzano mi d-linka, ale przez to, że podobno często zrywa połączenie, także teraz mam pentagram i jak narazie sprawda się bardzo dobrze
 

Mr_rocky

Nowicjusz
Dołączył
6 Kwiecień 2010
Posty
18
Punkty reakcji
0
żaden router nie jest dobrze zabezpieczony ;] nawet jeśli sa hasła to łatwo je rozszyfrować, często są też fabryczne albo takie "pospolite jak : qwerty, qazxc, 1qazxsw2... a jak ktoś ustawi przepuszczanie po macu to już w ogóle xD jedynie dobre zabezpieczenia mają firmy od internetu radiowego, mają od tego swoje programy na serwerach
 

backspace

Nowicjusz
Dołączył
8 Kwiecień 2010
Posty
683
Punkty reakcji
1
Ja mam właśnie internet podłączony droga radiową i sobie chwalę. Choć czasem (rzadko) zdarza mi się, że strasznie zwalnia, pochodzi tak do pół godziny na wolnych obrotach a potem znowu dziala jak należy. Jak zakładałem neta to mi odradzali radiowe łącze, że niby często się zrywa. Ja jakos tego nie doświadczyłem (tylko te zamuły czasem)
 

enderfild

Nowicjusz
Dołączył
31 Lipiec 2010
Posty
5
Punkty reakcji
0
Te rutery sa swietne :D jak kumpela ma wlaczony komputer internet przyspiesza mi 2x ale czest0 zdarza sie zerwac polaczenie no coz wszystko ma swe zalety i wady
 
B

benjamima

Guest
mi kumpel polecał TP-linka ( dokładnie ten model http://www.wasserman.pl/index.php?products=product&prod_id=360 ), z racji niskiej ceny, i niezawodności - chodzi tu głównie o nierozłączanie, co jest ważne jeśli chcemy np w spokoju pograć w jakieś gierki online :p

PS backspace, miałem do czynienia z netem radiowym, i nigdy przenigdy go nikomu nie polecę ^^
 

Tomasztoczyniemasz

Nowicjusz
Dołączył
28 Sierpień 2010
Posty
7
Punkty reakcji
0
Ja mam DI-524 i jako przeciętnego zjadacza chleba średnio mnie to obchodzi. Ważne że działa non-stop, ma dobry zasięg, nie zrywa połączeń, łatwo się konfiguruje i wytrzymuje dużo zwarć w gniazdku ;P. Prawda jest taka że jak ktoś potrafi wykorzystać nieprawidłową implementację protokołu HNAP i bardzo będzie chciał się włamać to równie dobrze może po prostu złamać klucz WEP gdzie przy dobrej znajomości Bash i procku nie trwa długo.
 
B

benjamima

Guest
masz rację Tomasz, aczkolwiek mi chodziło o net dostarczany do lokalu drogą radiową - często się zrywa, muli, przy niepogodzie jest jeszcze gorzej. Niestety mam z takim do czynienia od kilku lat u siebie na przedmieściach, i napsuł mi wiele nerwów... Co do radiówki w przestrzeni domowej, jest to jak najbardziej dobra opcja, oczywiście jeśli jesteśmy dobrze zabezpieczeni przed włamaniami :)
 
Do góry