uszkodzenie pieprzyka

stevenloop

Nowicjusz
Dołączył
10 Marzec 2008
Posty
88
Punkty reakcji
0
Witam mam pytanie czy uszkadzając na ciele pieprzyk jesteśmy narażeni na powstanie nowowtoru (raka)?
Słyszałem o tym różne opinie, wiem też że pieprzyki można usunąć specjalistycznym zabiegiem.
 

stevenloop

Nowicjusz
Dołączył
10 Marzec 2008
Posty
88
Punkty reakcji
0
A jakie jest prawdopodobieństwo powstania nowotworu w takim przypadku?
Co jeśli ktoś uszkodzi pieprzyk niechcący np. na basenie lub podczas pracy?
 

klaudus08

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2008
Posty
264
Punkty reakcji
0
Miasto
Podkarpacie
pamietam przy goleniu, kiedys natknelam sie na pieprzyk i lekko go naderwalam maszynką, troszenke krwi.. ale nic mi nie było ;)
 

szinajs7

"imprezowic"
Dołączył
25 Styczeń 2009
Posty
940
Punkty reakcji
0
No to zależy...Jest tak, że jak nie był groźny ten pieprzyk itd. to mu się nic nie powinno stać, ale to zależy od sprawy indywidualnej.
 

samotnawsieci93

Bywalec
Dołączył
10 Grudzień 2008
Posty
2 716
Punkty reakcji
82
częste narażanie pieprzyków na uszkodzenia mechaniczne może zaowocować w czerniaka. W necie przeczytałam że nawet jednorazowe uszkodzenie znamienia, może spowodować jego zezłośliwienie, tak więc nie polecałabym robienia tego specjalnie. jeśli znamiona narażone są na ciągłe obtarcia i podrażnienia należy usunąć znamię, od tego jest dermatologia kosmetyczna. Nie każde znamię barwnikowe jest niebezpieczne (baaa, nie każda brązowa plamka jest w ogóle znamieniem), niektóre (choć nie jestem pewna) zdaje się że można usunąć nie pozostawiając śladu. Jeśli znamię jest niebezpieczne, to ślad będzie bo wytną ci skórę z pewnym marginesem.

to znalazłam na Wikipedii i forach medycznych.
 
Do góry