UNIKNIJ LOSOWANIA! 10 stycznia 2009

Bańka

Nowicjusz
Dołączył
13 Marzec 2007
Posty
368
Punkty reakcji
0
Jak co roku, POD KONIEC STYCZNIA odbywa się losowanie funduszy emerytalnych (OFE). Losowaniu podlegają osoby, które samodzielnie nie wybiorą funduszu do dnia 10stycznia.


"KTO POWINIEN WYBRAĆ FUNDUSZ DO 10 STYCZNIA?
Każda osoba urodzona po 31.12.1968 r. która została objęta obowiązkiem ubezpieczenia społecznego np. w chwili rozpoczęcia pracy lub rozpoczynając własną działalność gospodarczą, ma obowiązek przystąpienia do funduszu emerytalnego.
Jeśli tego nie zrobi podlega tzw. losowaniu, czyli ZUS przydziela go do losowo wybranego funduszu.
Losowanie przeprowadzane jest 2 razy w roku. Najbliższe losowanie odbędzie się w ostatni dzień roboczy stycznia. Natomiast, aby uniknąć losowania umowę z funduszem należy podpisać do 10 stycznia.

WOLISZ DAĆ SIĘ WYLOSOWAĆ?
Chyba nie. Warto samemu decydować o swojej przyszłości!
Do CU OFE można przystąpić łatwo i szybko, wybierając wygodną dla siebie formę kontaktu.
W przypadku wylosowanych osób ZUS przekazuje pieniądze do OFE dopiero po losowaniu, a do tego czasu leżą one w ZUS.
Zgodnie z zapisami ustawy z losowania wykluczone są 3 największe OFE na rynku w tym lider rynku: Commercial Union OFE - fundusz, któremu zaufało najwięcej Klientów.
ZUS losowo wybiera fundusz, a więc istnieje ryzyko trafienia do słabszego funduszu, a bezpłatna zmiana możliwa jest dopiero po 2 latach od losowania."


Jak wybrać fundusz?, kto już przystąpił do funduszu?, co jest ważne? Ile będzie wynosiła moja emerytura?

Wszyscy ogarnięci w tym temacie proszę o wypowiedzi.
 

tasio85

Nowicjusz
Dołączył
25 Styczeń 2008
Posty
304
Punkty reakcji
0
Miasto
ja się wziąłem?
Oczywiście, że warto samemu wybrać i przystąpić do danego OFE. Jest sporo ludzi, którzy pozostawili to ZUS-owi i teraz nie są za bardzo zadowoleni z tego faktu. Chcą zmienić, ale żeby zrobić to za darmo muszą czekać 2 lata, a przez ten czas jeśli byliby np. w CU oprocentowanie ich emerytur byłoby większe. Także zgadzam się z Twoim postulatem Bańka.
Jak wybrać fundusz? Najlepiej skorzystać z aktualnych rankingów. Co prawda trzeba trochę czasu na to poświęcić, ale za pewne się opłaci. A jak przystąć do OFE? Taką usługę posiada np. www.10stycznia2009.pl gdzie można zarejestrować się on-line. PO co tracić czas na jeżdżenie i załatwianie, jeśli można zrobić to zdalnie w domku? :)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
wybierac trzeba o ile sie da
ale znajac obecnie obowiazujace przepisy i projekty ustaw w tej sprawie
mozna stwierdzic
ze tak naprawde to jaki to bedzie fundusz ma znikome znaczenie
jako ze nasze panstwo zbankrutuje w ciagu kilku lat najpozniej
a moze juz w przyszlym roku
a ofe zmuszono do "inwestowania" w obligacje skarbu panstwa to to co uzbieralismy w ofe za wiele warte nie bedzie

i prosze sie nei oburzac
przyklad
nasze rezerwy walutowe nei daja pokrycia nawet polowy papierow skarbowych denominowanych w walutach a zapadajacych w przyszlym roku
jak do tej pory dalo sie prawie wszystkie rolowac
ale troche sie sytuacja zmienila i zapewne wiekszosci sie nie da... kwestia czy juz w 2009 czy za roku lub dwa
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
ze tak naprawde to jaki to bedzie fundusz ma znikome znaczenie
jako ze nasze panstwo zbankrutuje w ciagu kilku lat najpozniej
a moze juz w przyszlym roku
Pierwsza reakcja - zbankrutuje? Tak szybko? Z podatników już nic więcej nie wydusi? Później przypomniałem sobie twoje przewidywania na temat ceny ropy (sprawdziło się bezbłędnie, ku zdziwieniu chyba wszystkich medialnych ekspertów)... Często się mylisz? :niepewny:
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
w :cenzura:ach zdaza mi sie, w konkretach - nie pamietam przypadku...
 

Scipio

Nowicjusz
Dołączył
8 Marzec 2008
Posty
439
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Wybierać? A po co tracić na to czas? Tylko kretyn liczy na państwową emeryturę.
BTW: Przy założeniu, że emeryt statystycznie ciągnie jeszcze 4 lata o wiele lepszą inwestycją od opłacenia składki ZUS byłoby wydanie tych pieniędzy na piwo a na stare lata sprzedanie butelek.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
chyba nie tak prosto
zakladajac ze butelka kosztuje 30 groszy, 365 butelek * 40 lat = 4392 zl., wiec musialo by byc kilka butelek dziennie
 

Bańka

Nowicjusz
Dołączył
13 Marzec 2007
Posty
368
Punkty reakcji
0
żart żartami, myślę że z tym bankructwem nie będzie aż tak źle.

Wole sama wybrać niż być wylosowana do Polsatu czy Pocztexu, nie sądzicie????

Może i moja emerytura nie będzie wiele wyższa gdy wybiorę Commercial Union, ale przynajmniej mam swiadomość o tym co dzieje się z moimi podatkami. Nie zostawiam swojej kasy byle komu...
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
zgodnie z wyrokiem sadu najwyzszego placone przez ciebie skladki zostaly upanstwowione - nie naleza do ciebie
 

tasio85

Nowicjusz
Dołączył
25 Styczeń 2008
Posty
304
Punkty reakcji
0
Miasto
ja się wziąłem?
Jednak nawet rankingi mówią same za siebie. OFE różnią się od siebie. Więc jeśli mamy wybór i taką szansę to skorzystajmy z niej i wybierzmy sami. Po co później niepotrzebne problemy? A tak to pretensje później możemy mieć sami do siebie :)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
oczywiscie ze sie roznia, prowadza je rozne firmy...
 

tasio85

Nowicjusz
Dołączył
25 Styczeń 2008
Posty
304
Punkty reakcji
0
Miasto
ja się wziąłem?
Ale słuchaj, po co mydlić oczy innym ludziom? Każdy kto jest rozsądny weźmie do ręki notowania bądź rankingi i porówna. Liczby nie kłamią, po krótkiej analizie dochodzi się do wniosku, że OFE nie różnią się, tak jak Ty napisałeś, tylko i wyłącznie nazwą...Dlaczego w takim razie np. CU posiada najwięcej zrzeszonych ludzi, a np. Polsat dużo, dużo mniej. Ludzie wybierając OFE patrzą na całość działalności. Więc chyba czymś to musi się różnić, nie sądzisz?
 

tasio85

Nowicjusz
Dołączył
25 Styczeń 2008
Posty
304
Punkty reakcji
0
Miasto
ja się wziąłem?
Żeby Was to samo nie spotkało
Krew mnie zaraz zaleje, nie dosyć, że po tym całym bandyckim wylosowaniu mnie w zeszłym roku przez X miesięcy nie wiedziałem do jakiego OFE należę a teraz po tym całym kryzysie nie wiem nawet czy dostanę jakąś kasę TO WAM TERAZ CHCĄ ZROBIĆ TO SAMO. Radzę uważać….
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
jasne ze sie roznia
ja mam np w ing (wybor z premedytacja)
mam rowniez swiadomosc
ze pewnego dnia szlag trafi te kilkadziesiat tysiecy co mam je w ofe....

cu - posiadlo najlepszy merketing - dlatego z pwodu masy kasy wydanaj na to mieli tak slabe wyniki finansowe
a ten urzedowy oligopol = brak konkurencji sprokurowal ze stawki za obsluge kasy sa prawie identyczne w funduszach....
polsat ma duzo mnie osob - a wyniki zawsze w czubie
co do statystyki - to zalezy
na poczatku czesci firm oszukiwalo swych klainetow o do stop przyrostu wartosci (poszukaj w necie) a czesc dalej to robi...
 

czarna!!

Nowicjusz
Dołączył
14 Wrzesień 2007
Posty
437
Punkty reakcji
0
hmmm mam totalny mętlik w głowie jak to czytam tzn nie wiem czy mnie nie wylosują przypadkiem w tym roku bo zaczęłam pracę w 2008 ale myślałam że mam więcej czasu na wybór OFE jak to jest czy ja muszę wybrać ofe do stycznia 09 czy nie?
 

Scipio

Nowicjusz
Dołączył
8 Marzec 2008
Posty
439
Punkty reakcji
4
Wiek
34
chyba nie tak prosto
zakladajac ze butelka kosztuje 30 groszy, 365 butelek * 40 lat = 4392 zl., wiec musialo by byc kilka butelek dziennie
Heh liczyłem to od wielkości składki a nie czasu. Wygląda na to że nawet nie da się jej sensownie przepić. :D
 

czarna!!

Nowicjusz
Dołączył
14 Wrzesień 2007
Posty
437
Punkty reakcji
0
no proszę nie wiedziałam że można to tak szybko sprawdzić ...niestety łapią mnie w tym roku czyli rozumiem że do 10 stycznia muszę wybrać sobie OFE hmm mało czasu który jest lepszy słyszałam o CU, PZU ...jest tego tyle że nie wiem czym się kierować
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
A Warta (d. DOM), Brave? Kiedyś mnie do niego wylosowali i jakoś nie było kiedy zmienić...
 
Do góry