Umowa o timesharing (Holiday Travel Center)

forumiarz

Nowicjusz
Dołączył
13 Maj 2010
Posty
14
Punkty reakcji
0
Ostatnio słyszało się sporo na temat umów timesharingu. W skrócie chodzi o udostępnianie domów na wakacje, podobno jest to tańsze. Widziałem, że pionierem w Polsce tego typu formy wypoczynku jest Holiday Travel Center. Jestem ciekawy jak taka umowa funkcjonuje? Czy ktoś może korzystał?
 

babajaga_1

Nowicjusz
Dołączył
19 Kwiecień 2010
Posty
20
Punkty reakcji
0
Ostatnio słyszało się sporo na temat umów timesharingu. W skrócie chodzi o udostępnianie domów na wakacje, podobno jest to tańsze. Widziałem, że pionierem w Polsce tego typu formy wypoczynku jest Holiday Travel Center. Jestem ciekawy jak taka umowa funkcjonuje? Czy ktoś może korzystał?

tu masz dobry artykuł : http://www.e-podatnik.pl/artykul/doradca_podatnika/8509/Umowa_timesharingu_jako_nowa_forma_korzystania_z_nieruchomosci.html

Generalnie musisz sprawdzić akty notarialny i koniec. Ważne żeby mieli prawo do nieruchomości takie żeby mogli dawać do użytkowania.
Podobno jest o o wiele tańsza forma wakacji jak się patrzy na długą metę, bo zazwyczaj - przynajmniej w Niemczech i Francji tak działa, że wykupujesz użytkowanie na kilka, kilkanaście lat.
W Polsce musi być co najmniej 3 lata.
 

sylwunia235

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2010
Posty
34
Punkty reakcji
0
Umowa timesharingu powinna być czytelna i wtedy nie może być najmniejszego problemu. Jest przecież ustawa która to reguluje. Rodzice mojego chłopaka korzystają z takich wakacji i są zadowoleni. Ja się właśnie zastanawiałam jak to działa i czy jest bezpieczne ale jak ich podpytałam to się okazało, że wszystko jest zapisane jasno i wyraźnie i nie ma miejsca na jakieś niebezpieczeństwa. Fajnie tak mieć przez tydzień w roku swój włąsny apartament na wakacje.
 

Aniszonek

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2010
Posty
38
Punkty reakcji
0
Zaciekawił mnie timesharing i troche poszperałam w internecie. Dużo wyjeżdżam bo bardzo to lubię i taka forma wakacji wydaje mi się ciekawym rozwiązaniem. Największą firmą, która oferuje timesharing w Polsce jest, z tego co mi się udało wyszukać, Holiday Travel Center. Przy okazji znalazłam też ciekawy artykuł, który zainteresowanym timesharingiem polecam przeczytać: http://www.nportal.pl/porady/1210p3pos58/Timesharing,_jako_forma_korzystania_z.html
Piszą tam np. że: "Instytucja timesharingu uregulowana jest w ustawie z 13 lipca 2000 roku o ochronie nabywców prawa korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego w oznaczonym czasie w każdym roku oraz zmianie ustaw Kodeks cywilny, Kodeks wykroczeń i ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. 00.74.855) oraz w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady z 14 stycznia 2009 r. (2008/122/WE) w sprawie ochrony konsumentów w odniesieniu do niektórych aspektów umów timeshare, umów o długoterminowe produkty wakacyjne, umów odsprzedaży oraz wymiany."
 

sylwunia235

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2010
Posty
34
Punkty reakcji
0
Ajaj pooglądałam sobie troche apartamentów jakie mają i zakochałam się Regency Rosorts na Teneryfie. Ale tam jest pięknie! Ogólnie muszę powiedzieć to Holiday Travel Center ma całkiem ciekawą ofertę i baza aprtamnetów jest na prawdę spora. Ach co ja bym dała za wyjazd w takie miejsce :)
 

Aniszonek

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2010
Posty
38
Punkty reakcji
0
Kolejny ciekawy artykuł, który tylko potwierdza moje podejżenia, że jeżeli jest się uważnym to Timesharing jest intersujący. Moim zdaniem przy podpisywaniu każdej umowy trzeba być uważnym, więc i tutaj lepiej zrobić wywiad i dokładnie poczytać.
http://prawnikow.pl/porady-prawne/konsument-i-umowy/237668,Timesharing-oszustwo-czy-okazja-.html
 

sylwunia235

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2010
Posty
34
Punkty reakcji
0
Aniszonku :) teraz będzie nowelizacja ustawy o Timesharingu, dzięki której będzie jeszcze bezpieczniej niż teraz. Wydłużenie czasu z 10 do 14 dni na odstąpienie od umowy timeshare oraz skrócenie z trzech lat do roku minimalnego okresu, na jaki będzie zawierana umowa timeshare – to najważniejsze postanowienia.
 

Andziosz

Nowicjusz
Dołączył
11 Kwiecień 2011
Posty
14
Punkty reakcji
0
Wiele na temat Timesharingu w necie jest wątków.
NA plus i na minus,
Nie bardzo wiadomo komu już tu ufać.
Nie jestem klientem HTC i żadnej firmy oferującej takie wczasy, ale swego czasu zastanawiałem się nad kupnem takiej ofert.
Niestety środki przeznaczyłem na rozwój firmy. i temat przepadł.
Przyglądałem się uważnie umowie Timeshare.
Ta nowelizacja dużo raczej nie zmieni. Raczej może odstraszyć potencjalnych fałszywych sprzedawców takich ofert.
Obniżenie do jednego roku takiej umowy to żadna korzyść dla sprzedawcy oraz klienta.
Nikt normalny nie będzie kupował ofert ważnej na rok. bo to nikomu nie potrzebne....
Ale dobrze że państwo się tym interesuję.
Może przestaną ludzie w końcu te głupstwa wygadywać na temat Timesharingu i firm oferujących tą usługę.
Pozdrawiam
 

Aniszonek

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2010
Posty
38
Punkty reakcji
0
Ludzie moim zdaniem wypisują te głupoty bo nie mają pojęcia o czym piszą. Sama nie byłam pewna co do timesharingu ale jak już się zainteresowałam i poczytałam to zmieniłam zdanie i już wiem, że jest to bardzo dobra propozycja. Oczywiście, że są plusy i minusy ale gdzie ich nie ma? Zresztą moim zdaniem minusy tej oferty są raczej tylko takie, że jest ona nie dal wszystkich. Każdy inaczej lubi spędzać wakacje i każdy wydaje wydaje na wakacje inną kwotę. Jeżeli chodzi o HTC to chyba najstarsza firma w Polsce oferująca tą usługę, na ich stornie jest podane, że już 16 lat działają.
 

sylwunia235

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2010
Posty
34
Punkty reakcji
0
Andziosz zgadzam się, że dobrze że państwo się tym interesuje i że jest ta ustawa bo to zawsze dodatkowe zabezpieczenie dla konsumentów :) Wiecie może czy jest gdzieś w internecie taki ogólny cennik HTC czy oni podają ceny tylko na spotkaniach bo szukam i szukam i nic nie mogę znaleźć a z chęcią bym zobaczyła jak to się kształtuje.
 

Hesus

Nowicjusz
Dołączył
21 Kwiecień 2011
Posty
14
Punkty reakcji
0
Na stronie www nie ma niestety co szukać.
Są tam jakieś informacje ale niestety nie szczegółowe.
najlepiej sprawdzić kiedy w najbliższym czasie firma robi spotkanie w waszym regionie i po prostu przyjść na nie.
Po uprzednim poinformowaniu firmy.
 

sylwunia235

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2010
Posty
34
Punkty reakcji
0
Chyba tak zrobię Hesus, że się po prostu tam przejdę i wszytskiego dowiem bo jest ciekawa ile to dokładnie kosztuje.
 

Hesus

Nowicjusz
Dołączył
21 Kwiecień 2011
Posty
14
Punkty reakcji
0
Zrób tak i powiedz czy ci się udało bo nie jestem tego w 100% pewien.
Ale raczej tak powinno być.
Czekam na jakąś relację .
Pozdrawiam
 

Azirafal

Nowicjusz
Dołączył
19 Kwiecień 2011
Posty
3
Punkty reakcji
0
Hej

Jestem pracownikiem tej firmy (choć nie długo). Jeżeli ktoś ma jakieś pytania to proszę zadawać. Prosiłbym tylko o konkrety i dokładność w opisaniu problemu/zapytania. I prosiłbym też nie zaczynać od pytania o cenę, bo dobrze jest wiedzieć dlaczego tak drogo ;)
 

Hesus

Nowicjusz
Dołączył
21 Kwiecień 2011
Posty
14
Punkty reakcji
0
Witam w takim razie Pracownika HTC.
Ja mam pytanie.
Pojawiła się informacja na temat nowelizacji Umowy o Timesharingu.
Jak Firma Holiday Travel Center odnosi się do niej.
Czy zajdą jakieś większe zmiany w umowie?
Co z umowami podpisanymi przed tą nowelizacją.
Czy będą spisywane nowe umowy?
Z góry dziękuję za odpowiedź
 

Azirafal

Nowicjusz
Dołączył
19 Kwiecień 2011
Posty
3
Punkty reakcji
0
Witam w takim razie Pracownika HTC.
Ja mam pytanie.
Pojawiła się informacja na temat nowelizacji Umowy o Timesharingu.
Jak Firma Holiday Travel Center odnosi się do niej.
Czy zajdą jakieś większe zmiany w umowie?
Co z umowami podpisanymi przed tą nowelizacją.
Czy będą spisywane nowe umowy?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Hej
Sorry że tyle nie odpisuję ale co weekend jesteśmy w różnych miastach i dopiero co wróciłem z okolic Wałbrzycha

Nie bardzo rozumiem terminu "nowelizacji Umowy o Timesharingu" - przypuszczam że chodzi o ustawę. Jeżeli takowa będzie miała miejsce to oczywiście się dostosujemy, ale szczerze powiedziawszy nie wiem czy a przede wszystkim kiedy ma to nastąpić. Kiedyś gdzieś przewinął się taki temat ale tak naprawdę to wydaje mi się że tylko nasza pani notariusz będzie musiała przygotować jakiś nowszy wzór umowy :) No chyba że zmiany mają być jakoś bardzo znaczące ale nic na ten temat nie wiem :/

"Jak Firma Holiday Travel Center odnosi się do niej?"
Wniosek jest prosty: nie odnosi się (mówię ja jako pracownicy działu sprzedaży) wcale.

"Czy zajdą jakieś większe zmiany w umowie?"
Pytanie do prawnika :/

"Co z umowami podpisanymi przed tą nowelizacją Czy będą spisywane nowe umowy?"
Nie sądzę. Prawo nie działa wstecz więc umowy do tej pory podpisane nie podlegają pod żadne zmiany.

Co do samej umowy:
jest ona bardzo prosta (tak naprawdę 1 strona + memorandum porozumienia - czyli umowa napisana bardziej ludzkim językiem (czyli nie prawniczym;)
sama umowa to tak naprawdę zobowiązanie klienta do zapłacenia za wykupiony produkt (w naszym przypadku własność tygodnia w konkretnym apartamencie w Zakopanem) oraz uiszczania kosztów rocznych utrzymania tego apartamentu (około 360 Euro). Zdecydowana większa część umowy to opis tego z czego mogą korzystać posiadając już ten apartament, czyli to co opowiadamy im przez całe spotkanie. Mówiąc krótko nasze zobowiązania. Zakopane (niedługo także i Łeba a w planach jest również obiekt na mazurach) podchodzi pod sieci RCI (www.rci.com) oraz DAE (strony nie pamiętam ale jest to zdecydowanie mniejszy i młodszy odpowiednik RCI). Obie te sieci działają na zasadzie banków tygodni w apartamentach na całym świecie - za pomocą tych banków nasi klubowicze mogą wymieniać swój tydzień na dowolny ośrodek gdziekolwiek oraz dobierać sobie dowolną ilość tygodni dodatkowych. Mówimy oczywiście o luksusowych 4 ale raczej w zdecydowanej większości 5 gwiazdkowych* apartamentach (nie pokojach w hotelu)
 

sylwunia235

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2010
Posty
34
Punkty reakcji
0
Azirafal, to może mi jeszcze powiesz jaki jest mniej więcej koszt takiej umowy. Nie chodzi mi o dokładną cenę bo wiem, że zależy od wielu czynników ale powiedzmy taką przykładową.
 

Aniszonek

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2010
Posty
38
Punkty reakcji
0
Sylwunia to się nie da powiedzieć mniej więcej. W zależności od okresu, miejsca itp cena może się wahać od 5 tys euro nawet do 25 tys
 

sylwunia235

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2010
Posty
34
Punkty reakcji
0
Dzięki za odpowiedz Aniszonku, rzeczywiście rozbieżność dość spora :)
 
Do góry