Uczucie patriotyzmu

Bezwet

Nowicjusz
Dołączył
9 Sierpień 2012
Posty
22
Punkty reakcji
2
Wiek
28
Miasto
Wrocław
Jestem ciekaw jak to jest w waszym przypadku.
Skąd czerpiecie swój patriotyzm oraz jak utrzymujecie to uczucie przy życiu?
 

messi1996

Nowicjusz
Dołączył
10 Listopad 2011
Posty
803
Punkty reakcji
1
Długo by pisać.. Czytając "Kamienie na szaniec" prawie się popłakałem, że takich ludzi już nie ma. Myśl o Polakach z przed II WŚ i o żołnierzach którzy walczyli w czasie wojny i po wojnie daje uczucie nie do opisania. Rozwój II RP wzbudza u mnie smutek że tej Polski już nie ma jednak myśl o tej Polsce znów daje ogromne uczucie które trudno opisać. Historia naszego kraju daje siłe żeby starać się być dobrym Polakiem i człowiekiem.
 

Bezwet

Nowicjusz
Dołączył
9 Sierpień 2012
Posty
22
Punkty reakcji
2
Wiek
28
Miasto
Wrocław
Historia naszego kraju daje siłe żeby starać się być dobrym Polakiem i człowiekiem.
No tak, w moim przypadku patriotyzm istnieje wyłącznie dzięki znajomości historii, moja rodzina nie starała się mnie wychować w duchu patriotyzmu, a obecne państwo oddziałuje wręcz negatywnie na owe uczucie. Stworzyłem ten temat ponieważ mój patriotyzm nie jest uczuciem tak silnym jakim chciałbym go widzieć, nigdy on u mnie nie zaniknął jednakże kosmopolityzm i konsumpcjonizm raz po raz nim chwieją przez co jednego razu ledwo się tli, a innego jest uczuciem bardzo silnym.
 

krzychol999

Nowicjusz
Dołączył
25 Wrzesień 2012
Posty
16
Punkty reakcji
0
W moim odczuciu jest tak, że Polacy potrafią się zjednoczyć, walczyć o wspólną sprawę (w tym przypadku za swój kraj) tylko wtedy gdy sytuacji ich do tego zmusza. Obecnie niestety wiele osób zwłaszcza młodych utraciło to uczucie.
Ja osobiście chciałbym czuć to uczucie bardzo jednak codzienne sytuacje i wydarzenie w kraju sprawiają, że trudno jest utrzymać w sobie patriotyczne odczucia.
 

messi1996

Nowicjusz
Dołączył
10 Listopad 2011
Posty
803
Punkty reakcji
1
Końcówka inna :)

Trzeba szukać pozytywów krzychol i nie patrzeć na wszystko z góry. Przyznam że nawet w naszym rządzie znajduje patriotyzm. Może na siłę go szukam ale znajduje.
 

D_K

Strzelać każdy może...
Dołączył
24 Styczeń 2009
Posty
979
Punkty reakcji
58
Jest już podobny temat, bez sensu robić śmietnik w tym dziale.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Niemniej tutaj użytkownicy wypowiadają się na temat, a tam ...
Można zresztą i tu i tam pisać, czytać.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Można połączyć. I ten drugi temat już został połączony z podobnym, starszym.
Jednak to nie moja rzecz - moderator i administracja wiedzą co zrobić.
 

lolek1971

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2012
Posty
1 614
Punkty reakcji
7
Uczucie patriotyzmu należy do tak zwanych uczuć wyższych. Oznacza to wiele, a między innymi, że tego uczucia się nie dziedziczy - jest ono zdobywane stopniowo przez człowieka - wychowują go, ono widzi zachowania starszych, wywołane jakimiś zdarzeniami, z czasem samo (w młodości) zaczyna być dumne z jakichś wydarzeń sportowych, z nagród dla najlepszych rodaków w innych dziedzinach. Z historii dowuad się o roli Polaków w skropleniu tlenu, w zastosowaniu oleju skalnego, w konstruowaniu aparatrów latających i broni itp, itd

Współczesna szkoła na kształtowanie tego uczucia wyższego prawie nie zwraca uwagi; raczej neguje znaczenie ojczyzny na korzyść umiłowania środowiska, na wartość globalizmu, klasy społecznej czy zdobywania zasług dla wiecznego zbawienia duszy.

Wielokrotnie i długoletnio próbowano Polaków przekabacać i wynaradawiać - zmieniać znadczenie słów, np słowa ojczyzna.
To się nie udawało. Najlepszy przykład utrzymywania patriotyzmu dali Grecy, przez ok 2000 lat bedący w niewoli obcej potęgi

Ciekawe czy Polacy nie dadzą się pozbawić tego uczucia - nie sprzedadzą polskości za dotacje na teraz, a wkrótce za obowiązek płacenia na ratowanie Greków przed bankructwem.
 
Do góry