Temat na prezentacje maturalną + lektury

Okreznica

Nowicjusz
Dołączył
5 Wrzesień 2012
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam. Do końca września mam wybrać temat na prezentacje z polskiego. I tak się zastanawiam nad dwoma:
1)Walka ze złem jako temat utworów literackich różnych epok. Omów na wybranych przykładach.
2)Powstanie narodowe i konspiracja jako temat literatury polskiej. Przedstaw problem na wybranych przykładach.
Jak myślicie który byłby łatwiejszy do zaprezentowania?
Macie może jakieś pomysły co do lektur do tych tematów? może jakies spoza szkolnych?
Dzięki za wszystkie podpowiedzi.
 

Złota Rybka93

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2012
Posty
96
Punkty reakcji
0
do drugiego tematu to głównie literatura romantyczna, pod konspirację można byłoby podciągnąć jeszcze działania ,,podziemnej Polski'' podczas II wojny światowej, czyli np. ,,Kamienie na szaniec''
do pierwszego tematu można byłoby znaleźć wiele utworów, bo różnie można rozumieć pojęcie: zło... np. ,,Mistrz i Małgorzata'', ,,Konrad Wallenrod'', ,,Ludzie bezdomni'', ,,Inny świat'', ,,Dżuma'', ,,Proces''
 

Śmierć91

Nowicjusz
Dołączył
6 Listopad 2011
Posty
251
Punkty reakcji
11
No nie wiem, najlepiej wybrać temat, który prawie w ogóle nie ma nic wspólnego ze lekturami i epokami na języku polskim, wtedy jest powiew świeżości dla komisji, bo tematami typu walka dobra ze złem to oni już za przeproszeniem rzygają.
 

Złota Rybka93

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2012
Posty
96
Punkty reakcji
0
a tak w ogóle to ustną maturą nie trzeba się zbytnio przejmować, bo trzeba być ,,wybitnie zdolnym'' żeby nie zdać
 

millada

Nowicjusz
Dołączył
20 Sierpień 2012
Posty
37
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Jesli o mnie chodzi wybrałabym pierwszy temat. Mozesz poszukac duzo przykładów z lektur. A jesli chodzi o inna literature to np. "Władca Pierścieni" wydaje mi sie odpowiedni. Ja zdawałam mature rok temu i wybrałam temat "człowiek poszukujący prawdy o świecie".
 
Do góry